Ze světa IT

Pravidla pro nošení roušek se rozvolnila. Co bude dál?

virus logo
Foto: pixabay.com, Tag: Koronavirus

Pravidla pro nošení roušek se pomalu rozvolňují. Kde všude je budeme muset dál nosit a jak dlouho?

Částečně se zbavíme roušek

Od pondělí 25. května se Česko dočkalo další vlny rozvolňování opatření v souvislosti s nákazou novým typem koronaviru.

Počínaje tímto dnem už není nutné nosit roušky venku. Zakrytí dýchacích cest však i nadále zůstává povinné ve vnitřních prostorách, a to mimo domov. Roušku si nelze sundat ani například v MHD, na úřadech nebo například v nemocnicích. Odborníci proto doporučují si roušku ven brát a mít ji například v kabelce či batohu.

Pravidla pro nošení roušek se rozvolnila
Pravidla pro nošení roušek se rozvolnila. (#koronavirus)

Roušku ve vnitřních prostorách naopak mohou odložit žáci a studenti, kteří absolvují přijímací nebo státní zkoušky. Roušku taktéž nemusejí mít účastníci výuky v jazykových kurzech, výjimka dále platí pro poradenské služby a pro pacienty a zdravotníky, u nichž je to potřebné s ohledem na poskytovanou péči.

Venku navíc platí stále i to, že pokud mezi sebou lidé nemohou dodržovat předepsaný rozestup dvou metrů a ocitnou se v místech s vyšší koncentrací lidí, měli by i dál mít roušku na obličeji nasazená.

„Čeká nás poslední velká vlna rozvolňování přijatých opatření. Ačkoliv nám pozitivní epidemiologická situace umožnila se zase o krok přiblížit životu před koronavirovou pandemií, musíme být stále důslední a dodržovat hygienická pravidla. I nadále tak platí, že je potřeba od ostatních udržovat nezbytnou vzdálenost dvou metrů, často si mýt ruce a při bližším kontaktu s ostatními si ve veřejném prostoru nasadit roušku,“ upřesnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Více informací na: koronavirus.mzcr.cz

Vrátíme se ještě k rouškám?

O tom, kdy se roušek zbavíme definitivně, zatím oficiálně vláda mlčí. Spekuluje se o tom, že by k tomu mělo dojít na konci června, jak připustil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ostatně teplé počasí činí řadě lidí problém a v rouškách se jim obtížně dýchá.

S jistotou se však na toto téma odborníci vyjadřovat nechtějí. Epidemiolog Rostislav Maďar navíc upozornil, že předvídat epidemiologickou situaci je velmi složité. Nelze pak ani striktně stanovit, jak se budou roušky nosit.

Nevyloučil ani možnost, že v některých konkrétních oblastech se dle vývoje nákazy opatření zase zpřísní. Zavádění plošných opatření dle ministra zdravotnictví už naopak spíše nehrozí.

Epidemiolog Maďar se dále vyjádřil k tomu, že nošení roušek bude zřejmě nutné na podzim. Rovněž připustil, že řada lidí si na roušky navykla natolik, že je zřejmě bude nosit i dobrovolně. A první zkušenosti dávají tomuto mínění za pravdu. Řada obyvatel i po uvolnění pravidel na veřejnosti roušky nosí dál.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT