HardwareZe světa IT

Recenze Lenovo MIIX 700 – málo muziky za hodně peněz

MIIX700 cover

Recenzi dnes začneme úplně jiným zařízením, než jaké vidíte v titulku. Je to Microsoft Surface Pro 4. Jedná se tablet, který je ovšem zároveň počítačem. Díky připojitelné klávesnici může nahradit notebook a při správné konfiguraci na něm zvládnete leccos. Surface sice u nás oficiálně koupit nemůžete, ale způsoby, jak ho získat tu jsou. Problémem je ale pro spoustu lidí cena. S procesorem i5 a 256 GB SSD vás vyjde v přepočtu na částku kolem 30 tisíc korun, což je přeci jen za tablet hodně.

Navíc ty problémy s nákupem v zahraničí, kéž by tu tak byla nějaká alternativa. A právě v tomhle momentu se vracíme k titulku a zařízení, které v něm najdete. Lenovo MIIX 700 je skoro klonem Surface Pro 4. Minimálně konceptem se podobají. Jedná se o tablet se stojánkem, ke kterému připojíte klávesnici a který není rozhodně za babku. Konkrétně je za průměrnou cenu přes 35 tisíc babek. Stojí ale za ty peníze?

MIIX700_title

Recenze Lenovo MIIX 700 – málo muziky za hodně peněz

Luxus na první dotek

Že se jedná o prémiové zařízení poznáte sice nejprve z účtenky, ale ani po vyndání z krabice o tento pocit nepřijdete. Opravdu, 12 palcový tablet má zlatou barvu, celokovové tělo a je krásný. Na zádech, ve spodní části je vyklápěcí stojánek, díky němuž může MIIX stát na stole jako notebook. Abyste stojánek vyklopili musíte ale najít jedno ze dvou míst, na každé straně je jedno, kde je drážka k tomu určená. Nejde to nejlépe a otravuje to. Stojánek se vyklápí ve dvou kloubech, které připomínají pásek od hodinek. Vypadají skvěle. Stejné najdeme na nejvyšším modelu Yoga notebooku.

Na horní straně uprostřed zad najdeme zadní kameru, ta má 5 MPx a automatické ostření. Fotit se s ní dá, ale bude spíše jako nouzové řešení. Druhá se nachází na přední části a použijete je spíš. Bude sloužit především na videohovory, než k focení selfie. Přední straně tedy dominuje velký 12 palcový displej s rozlišením FHD+ (2180 x 1440). Ten je, kromě kvalitního zpracování největší chloubou tabletu. Jeho obraz se blíží dokonalosti. Čitelnost je skvělá a díky tomu, že má více než 10 palců, jako většina dnešních tabletů, lépe se na něm pracuje.

Po stranách najdeme řadu konektorů. Kromě microHDMI a slotu na microSD karty, je tu třeba kombinovaný audio jack. Najdeme tu i dvě plnohodnotná USB. Jedno ve verzi 3,0, to slouží zároveň k nabíjení. K tomu potřebujete ale speciální kabel dodávaný s tabletem. Druhé je ve verzi 2,0 a samotný konektor má ještě jedno „skryté“ využití. Že je skryté říkám proto, že jsem si na něj musel přijít sám. Nikde v brožurách, ani návodech jsem ho nenašel. Můžete do něj totiž strčit držák na stylus, který je v krabici k tabletu. Tím si ale konektor zablokujete pro další využití.

Bude mi stačit výkon, nebo potřebuji opravdový počítač?

Než odpovím na otázku přímo, nechám za tablet mluvit čísla. Lenovo MIIX 700, které jsme testovali, mělo procesor Intel Core m7 a 8 GB RAM paměti. K tomu v něm bylo umístěné 256 GB SSD, díky kterému se tablet opravdu rychle spouštěl. Jestli to ale stačilo? No, bohužel musím říct, že ne. Zní to sice slibně, uznávám, ale ve finále jsem zažíval pravidelně záseky systému a to ne při nějakých náročných operacích. Čekat na otevření složky více než zlomek vteřiny na zařízení, které stojí přes 30 tisíc korun, považuji za nepřijatelné. V tom mě MIIX 700 zklamal.

Klávesnice má svoji hlavu

Jestliže má MIIX 700 nahradit notebook a stačit mi po celý pracovní den, potřebuje klávesnici. A ne ledajakou klávesnici, potřebuje takovou, na které se dá napsat v kuse 1000 slov, aniž bych měl potřebu jít skočit z okna. Měl jsem tuhle potřebu? Inu, ano i ne. Samotné psaní bylo parádní, klávesnice je sice menší, než vaše běžná, kterou máte u desktopu, ale zvykl jsem si rychle a nakonec jsem s ní byl velice spokojený, Má nižší zdvih kláves a to mi vyhovovalo. Kdo je však zastáncem tvrdých klávesnic, kde musí bojovat o každé písmeno, bude nespokojený a bude mít pocit, jako by psal na želé. Tohle je ovšem velice individuální, proto bych před koupí radil, jít si klávesnici vyzkoušet do obchodu, napsat pár odstavců a až potom se rozhodnout.

Pod klávesnicí je i touchpad. Ten není příliš velký, ale v zásadě není zlý. Má pevný klik a stejně jako na klávesnici jsem si na něj rychle zvykl. Problém byl však jinde. Klávesnice je přímo napájená z tabletu a připojuje se k němu přes PIN, které drží spojené magnety. Magnety samotné drží skvěle a nebál bych se celou soustavu držet jen za klávesnici, udržely by to. Problém je však v samotném spojení. To občas vypadává, což se, kromě otravného pípání systému, projevuje krátkou nefunkčností klávesnice i touchpadu. Velice tu závisí na povrchu, na kterém máte tablet položený. Na stole je tento problém méně častý, při práci na klíně se budete vztekat každou chvíli. Abych se ještě vrátil přes tu práci na klíně ke stojánku tabletu. Ten se dá vyklápět plynule a vy si tak nastavíte přesně tu polohu, která vám vyhovuje.

Kreslíme tužkou

K Lenovu MIIX 700 dostává zákazník i stylus. Ten je aktivní a najdeme na něm dvě tlačítka. Ty mají různou funkci podle aplikace, ve které jste, obecně však platí, že jedním z nich otevíráte nabídku pravého tlačítka myši. Co mi vadilo, že například v prohlížeči nelze stylusem nahradit myš a scrolovat tažením po displeji.Pokud to zkusíte, stylus začne označovat text místo posunu stránky. Naopak, kdo používá na počítači nějaký software ke kreslení, bude ze stylusu nadšen.

Stojí za to, nebo ne?

Lenovo MIIX 700 je bezpochyby prémiovka. Nejenom svou cenou, ale i designem a zpracováním. Bohužel ale pokulhává v oblasti výkonu a to docela znatelně. Osobně chápu, že se Lenovo snaží nabídnout alternativu k Surface Pro tabletům, ale zároveň se tím střílí lehce do nohy. Za podobné peníze si totiž můžete koupit konvertibilní Yogu 900, která bude mít lepší výkon.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware