Kryptoměny

Ředitel Grayscale tvrdí, že většina bitcoinových ETF nepřežije

grayscale cerne logo
Foto: grayscale.com, Tag: Grayscale

Michael Sonnenshein ze společnosti Grayscale podpořil dlouhou životnost spotového fondu ETF na Bitcoiny (BTC), který méně než týden po schválení zaznamenal odliv více než 2,2 miliardy dolarů.

ETF Bitcoin Trust (GBTC) společnosti Grayscale, který drží ve správě aktiva ve výši 25 miliard USD, je největším spotovým burzovně obchodovaným fondem z 11 fondů, které 10. ledna schválila Komise pro cenné papíry Spojených států (SEC).

Grayscale zvolila nákup s nejvyššími poplatky z celé řady fondů, které činí 1,5 %, ale podle generálního ředitele Sonnensheina to jeho budoucí úspěch neovlivní. Při komentáři k poplatkům za Bitcoin (BTC) ETF na každoročním Světovém ekonomickém fóru v Davosu Sonneshein uvedl, že se většina z 11 fondů nemusí dlouhodobě obchodovat na trzích.

Ředitel Grayscale tvrdí, že většina bitcoinových ETF nepřežije
Ředitel Grayscale tvrdí, že většina bitcoinových ETF nepřežije

Většina těchto fondů od emitentů, včetně společností BlackRock, Fidelity a VanEck, si účtuje poplatky v rozmezí 0,2 % až 0,4 %. Několik firem také nabízí nulové poplatky po dobu až 12 měsíců. Důvodem je podle Sonnensheina to, že tyto fondy jsou nové a potřebují přilákat investory snížením vstupních nákladů.

K otázce bitcoinových ETF

K otázce schválení Bitcoin ETF docházelo k několika pokusům a žádostem od různých společností, ale do té doby nebylo žádné schváleno Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) ve Spojených státech.

Bitcoin ETF by byl investiční nástroj, který by umožňoval investorům nakupovat a prodávat Bitcoin podobně jako akcie běžných ETF. Tyto žádosti o schválení byly v minulosti odkládány nebo zamítnuty z důvodů obav týkajících se bezpečnosti, regulace a nedostatečné likvidity na trhu s kryptoměnami. To se ale v roce 2024 změnilo, ETF bylo schváleno v lednu.

Bitcoin ETF (Exchange-Traded Fund) je finanční produkt, který umožňuje investorům obchodovat s cenou bitcoinu na burze, aniž by museli přímo vlastnit samotné bitcoiny. ETF je investiční fond, který je obchodován na burze podobně jako akcie běžných společností.

Existují různé typy ETF, ale Bitcoin ETF se zaměřuje specificky na sledování ceny bitcoinu (BTC). Když investujete do Bitcoin ETF, nekupujete skutečné bitcoiny, ale spíše akcie fondu, který vlastní nebo sleduje hodnotu bitcoinu. Tímto způsobem mohou investoři získat expozici k pohybům cen bitcoinu bez potřeby přímého vlastnictví kryptoměny.

Většina ETF je navržena tak, aby sledovala hodnotu bitcoinu co nejvěrněji. Pokud cena bitcoinu roste, hodnota Bitcoin ETF by měla rovněž růst, a naopak. To poskytuje investorům možnost investovat do bitcoinu prostřednictvím tradičního finančního nástroje, což může být pohodlnější a jednodušší než přímé držení kryptoměny.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny