Kryptoměny

Roth Wellden je bez YouTube účtu. Na kanálu je livestream o SCAMu na kryptoměny

youtube-logo-1200
Foto: pixabay.com, Tag: YouTube

Roth Wellden, český youtuber, zažil noční můru každé internetové hvězdyukradený účet na videoportálu YouTube. Jaké důsledky to mělo a co bude dál?

Neveselé Vánoce českého Youtubera

Youtuber pocházející z Plzně, civilním jménem Adam Jícha, pod kterým vystupuje též na Twitteru (@RothWellden), dostal nemilé vánoční překvapení. Na jeho kanále si mohli fanoušci přehrát herní videa, ale také různé užitečné návody.

Až donedávna. Někdo mu totiž o povánočním víkendu ukradl účet. A spolu s ním tedy i více než 300 000 odběratelů. Hacker navíc nenechal kámen na kameni a smazal kompletní obsah Youtube kanálu. Zoufalý Youtuber tak v sobotu zveřejnil prosbu o pomoc.

O tom, že se mu někdo naboural do účtu, se dozvěděl prakticky v reálném čase, jak později vysvětloval v jiném videu vypuštěném do světa přes streamovací službu Twitch. Tady popsal i podrobnosti útoku. Přestože reagoval na nemilou zprávu obratem, účet skončil v cizích rukách a jeho právoplatný majitel se k němu stále nemůže dostat.

Bitcoinový scam na účtu

Aktuálně se zdá, že účet vlastní někdo, kdo má co dočinění s kryptoměnami. Objevilo se na něm totiž video, kde neznámý muž hovoří o Bitcoinu. V profilu je uvedeno jméno Changpeng Zhao [Binance CEO CZ]. Jedná se však o tzv. scam, tedy o podvod.

Roth wellden bez účtu
Roth Wellden je bez YouTube účtu

Video se sice tváří jako stream oblíbené kryptoměnové burzy Binance, nicméně jde o falešný záznam nastříhaný do podoby smyčky. Chatovací okno, které divák může v záběru vidět, není reálné. A co je důležité: Reálná rozhodně není ani šance na velmi slibný výdělek, o které se v záznamu hovoří. Žádné Bitcoiny na cizí účet určitě neposílejte.

Scammeři mají údajně pocházet z Ruska (lze odvodit na základě IP adresy, což ale pochopitelně nemusí být úplně vypovídající) a jde jim samozřejmě o peníze. Dotyčný muž, který je zobrazen na videu, nemá dle všeho s útoky nic společného. Proti podvodníkům již údajně zakročila stejně tak dotčená burza Binance, která podniká příslušná opatření.

Roth Wellden není sám

Fanoušci známého českého youtubera se navíc shodují, že případ Rotha Welldena rozhodně není ojedinělý. Podobně narazili i mnozí další evropští youtubeři. Také ti přišli o svoje účty, když je opanovali zatím neznámí útočníci, kteří skrze ně následně začali vysílat podobná videa týkající se kryptoměn.

Hackerům se účty podařilo získat, jak uvedl český youtuber, kvůli falešné nabídce na spolupráci. Z tohoto důvodu přišel navíc Adam Jícha i o svůj občanský průkaz. Jeho digitalizovanou kopii měl ve svém počítači. A právě k němu získali útočníci vzdálený přístup, jak napsal mladý youtuber ve svém vyjádření na Instagramu.

Za vším je potřeba nejspíše hledat tzv. keylogger, poznamenal dále Jícha. To je speciální software, který umí snímat stisky kláves a slouží tak k odhalení hesel a jejich dalšímu zneužívání.

Co bude dál?

Fanoušci se pochopitelně hlavně ptají, zda se internetová hvězda svůj účet nějakým způsobem získá zpět.

Adam Jícha situaci kolem zcizeného účtu v této chvíli řeší prostřednictvím Youtube podpory. Další problém znamená rovněž ukradený doklad. Případ tak dostala na stůl i policie a mladíka čeká kvůli občanskému průkazu i jednání s úřady.

Sám youtuber v této chvíli doufá, že dostat se opět k účtu možné bude. Jak potvrzují na sociálních sítích mnozí, kteří si podobnou nepříjemností sami prošli, šance, že se vrátí do rukou majitele, naštěstí existuje. V ideálním případě by se navíc vše mělo povést už během několika dní, jak uvedla TV Nova ve své reportáži.

Všem příznivcům tak nezbývá než věřit, že se „provoz“ na jejich oblíbeném kanálu vrátí brzy do normálu. I Roth Wellden přidal ve své zprávě povzbudivé poselství pro fanoušky: Až se vše vyřeší, míní se k problému vyjádřit podrobněji.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny