Ze světa IT

Short Squeeze, GameStop (GME) a Wall Street. Co se děje?

wall street burza
Foto: pixabay.com, Tag: Burza

Akciový pád společnosti GameStop, tlak na cenu akcií, Short Squeeze a film? Pokud sledujete trh s kryptoměnami a akciemi, určitě jste se mediálně potkali s firmou GameStop (GME), která prodává elektroniku, herní konzole a videohry. Vlci z Wall Street totiž otevřely short pozice na pád ceny a očekávali levný nákup – až likvidaci ceny akcií americké firmy.

Celkem bylo otevřeno v objemu přes 130% short pozic a byl plánovaný levný nákup akcií po jejich pádu. Někteří mluvili o technice Short Squeeze – jedná se o rychlé a umělé snížení ceny, jejich snaha o nákup jen zvyšuje tlak na cenu akcií.

Akcionáři, kteří vsází na short pozice (prodej) si půjčují akcie nebo aktivum, o kterém se domnívají, že jeho cena poklesne, aby je po pádu v nižší ceně vrátili obchodníkovi. Rozdíl ceny si nechají.

GameStop (GME)
GameStop (GME), Wall Street a Netflix. Co se děje s trhem?

Pokud mají pravdu, vrátí akcie a vykoupí rozdíl mezi cenou při zahájení krátké a skutečné prodejní ceny. Pokud se mýlí, jsou nuceni nakupovat za vyšší cenu a platit rozdíl mezi cenou, kterou stanovili, a její prodejní cenou.

Reddit kanál r/wallstreetbets

Legie proti akcionářům na síti Reddit – kanál r/wallstreetbets (aktuálně přes 8 mil. uživatelů), také známý jako WallStreetBets nebo WSB, je subreddit, kde účastníci diskutují o obchodování s akciemi a opcemi.

Stala se pozoruhodnou svou profánní povahou, agresivními obchodními strategiemi a rolí v krátkém shortu akcií GameStop, který způsobil ztráty na krátkých pozicích v amerických firmách, které na začátku roku 2021 za několik dní překonaly 70 miliard USD.

Boj se přenesl také k akciové a investiční platformě Robinhood (ten bohatým bral a chudým dával). Ta po tlaku svých investorů zakázala nakupování akcií GameStopu aby údajně zachránila konta velkých investorů. Tím se stalo to, že se akcie mohli pouze prodávat a tím pádem klesala i jejich cena. Lidé z tohoto Redidit kanálu chtěli ukázat, že shortovat a nakupovat akcie ve „slevě“ se nevyplácí.

Netflix plánuje seriál

Mediální zásah je opravdu velký. Filmová a seriálová společnost Netflix se rozhodla, že filmově ztvární tuto situaci na akciovém trhu. Na konci tohoto roku se tedy můžete těšit na strhující film, který by měl tuto situaci objasnit a ukázat široké veřejnosti. Zda se bude jednat o film nebo seriál zatím není jasné.

V obou případech půjde o stejné téma – jak si uživatelé sítě Reddit udělali z americké burzy Wall Street dojnou krávu. Akcionáři totiž skrytě v duši vsázeli na pád řetězce s videohrami GameStop.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT