Mobilní telefony

Smatablety: Mi Note a Mi Note Pro

xiaomi logo cina freebit
Foto: Xiaomi

Velice rychle rostoucí společnost Xiaomi na poli s chytrými telefony nezahálí, na trh uvedla chytrý telefon, který svou výbavou nechává ve štafetě na zadních místech i ty největší renomované firmy současnosti. Svým výkonem se nedávno dostala v prodejnosti svých produktů na pomyslnou „bednu“, přesněji na třetí místo v globálním prodeji svých zařízení. A co že se to na trhu objeví? Nové smatablety, tak jim budeme říkat?

Na trh přijdou dvě základní varianty, Mi Note a Mi Note Pro s 2K displejem. Mi Note poskytne procesor Snapdragon 801 s taktem 2,5 GHz, grafický křemík Adreno 330 a 3GB operační paměti RAM. Obě dvě SIM karty zvládají 4G provoz, což není u telefonů standard. Displej s úhlopříčkou 5,7 palce poskytne FHD rozlišení. Verze Pro však směle konkuruje třeba Apple iPhonu 6 Plus nebo Samsungu Note 4.

Mobil Xiaomi Mi Note

Čínská novinka má vepředu i vzadu sklo Gorilla Glass 3, což se může hodnotit jen plusovými body. Sklíčko je na hranách zaoblené, detail technologie naleznete na obrázcích níže. Nechybí kovový rámeček, senzorová tlačítka jsou pod samotným displejem, což má za následek to, že se celkový zobrazovací prostor nedělí na tlačítkový a pozorovací. Tloušťka smartphonu je pouhých 6,95 milimetru.

Nové čínské Mi Pro má výkonu na rozdávání, a to doslova. Má v současné době nejvýkonnější procesor planety, Qualcomm Snapdragon 810 s osmi jádry, čtyři jádra mají takt 2 GHz, zbylá čtyři 1,5 GHz. Vysoký výkon puncuje grafický procesor Adreno 410 a operační paměť s kapacitou 4GB. Do boje se softwarem je novinka vybavena operačním systémem Google Android 5.0 Lollipop s nadstavbou MIUI v6. Specifikace a taktně laděná podpora v Androidu tak umožňuje plné využití jeho 64bitové architektury.

Displeje jsou dle ceny, za QHD rozlišení si samozřejmě připlatíme

Displej Pročka typu IPS (Sharp) má úhlopříčku 5,7 palce a ultravysoké rozlišení QHD, tedy 2 560 x 1 440 pixelů, což ve skutečnosti znamená jemnost 515 obrazových bodů na palec. Digitální fotoaparát od Sony s rozlišením 13 MPx má optickou stabilizaci, což se při klepající ruce samozřejmě může hodit.

Přední otický člen nabídne UltraPixely, stejné jako u HTC

Přední fotoaparát typu UltraPixelového záznamu (totožná technologie větších pixelů známá od tchajwanského HTC) je čtyřmegapixelový. Nerozšiřitelná uživatelská paměť má interní kapacitu 64 GB, což se pro většinu uživatelů chytrých produktů jeví jako dostačující kapacita.

Telefon podporuje dva typy SIM karet – nonoSIM i microSIM

Telefony budou podporovat dvě SIM karty – jedna nanoSIM a druhá microSIM, a obě by měly podporovat 4G (pár vět o použití na českých sítích najdete na konci tohoto článku). Lepší model Xiaomi Mi Note Pro podporuje datové přenosy LTE Class 9, tedy možnost stahování až rychlostí 450 Mbps. Mobil na své rozměry nemá až tak velkou kapacitu akumulátoru – 3 000 mAh.

A jak je to u tohoto telefonu s LTE? Je jeho provoz kompatibilní s našimi sítěmi?

Pojďme se pozastavit nad konektivitou pro Českou republiku. Specifikace Mi Note a to včetně zmíněné podpory FDD-LTE je pro zájemce z ČR poněkud chmurná. FDD-LTE u tohoto telefonu funguje pouze na frekvencích 1800 a 2600 MHz, zatímco v ČR se provozují LTE sítě na frekvencích 800, 900, 1800 a 2100 MHz. Na venkově se tedy k LTE vůbec nepřipojíte díky nižším frekvencím, naopak, LTE u tohoto telefonu lze využít ve větších městech, kde je frekvence díky zástavbě a pozičně na menší vzdálenosti nastavena na 1800 MHz.

A jak to bude s celkovou cenou a dostupností pro český trh?

Čínská řada Xiaomi Note se na českém trhu objeví ještě v průběhu prvního čtvrtletí roku 2015 za cenu okolo 15 000 Kč včetně DPH, u vybavenějšího Notu Pro by cena mohla lehce přelézt hranici 17 000 korun.

„Jakmile se nám do ruky dostanou první kusy mobilních telefonů Mi Note v obou verzích, začneme pracovat na jejich CE certifikaci pro český trh. Stark Distribution je jediným českým subjektem, který mobilní telefony Xiaomi v ČR certifikuje. Věřím, že se nám je podaří do Čech přinést již v prvním čtvrtletí 2015,“ uvedl Daniel Římal, obchodní ředitel společnosti Stark Distribution.

Specifikace, cena a dostupnost čínského mobilu s názvem Xiaomi Mi Note (Pro):

 • Displej: Dotykový, 5,7 palcový, FHD, Sharp, 1 920 x 1080 pixelů, (2K QHD)
 • Procesor: Čtyřjádrový, Snapdragon 801, 2,5 GHz, Adreno 330, (810 Octa)
 • Uživatelská paměť: 3GB RAM, interní až 64GB, (4GB)
 • Fotoaparát: 13 MPx, 4K záznam, přední 4 MPx (UP), LED blesk, stabilizace
 • Operační systém: Google Android 5.0 Lollipop MIUI v6
 • Mobilní sítě: GPRS, EDGE, UMTS, HSPA, 3G, LTE
 • Ostatní: WiFi, Bluetooth, GPS, GLONASS, microUSB port
 • Snímače: Proximity, gravity, světelný, akcelerometr
 • Dostupnost: Do prodeje
 • Rozměry: 155,1 x 77,6 x 6,95 mm
 • Hmotnost: 161 gramů
 • Akumulátor: 3 000 mAh
 • Barva provedení: Černá, bílá
 • Cena: 3299 čínských juanů, 12 880 Kč 64GB Pro verze v Číně

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Mobilní telefony