Ze světa IT

Handheld PlayStation Vita

Na letošním ročníku největší herní výstavy světa – E3 2011, která se koná tradičně každý rok začátkem června v americkém Los Angeles ukončilo Sony vlnu hráčských spekulací okolo nového herního handheldu a oficiálně oznámilo nástupce postaršího PSP, který až donedávna nesl označení NGP.

Na ně nyní zapomeňte, představuje se vám PlayStation Vita. Tato nová kapesní herní konzole by se měla dostat na světový trh koncem roku 2011.

A co že všechno PSV umí?

Součástí handheldu je pětipalcový vícedotykový dosplej s technologií OLED a samozřejmě také dvě analogové páčky spolu s klasickými tlačítky z PSP (lze vidět na obrázcích). Po vzoru většiny dnešních smartphonů disponuje i tato malá konzole detekcí náklonu přístroje v prostoru (SixAxis) a obsahuje tak kompas, tříosý gyroskop, či tříosý akcelerometr. Hry tak lze ovládat buď analogovými tlačítky, multidotykovým displejem, či kombinací obou dvou prvků. Díky tomuto “intuitivnímu“ ovládání nebude problém hrát na Vitě například bojové hry, či dokonce i FPS tituly. Revolučně se jeví i samotná záda přístroje, které jsou vlastně jedna velká multifunkční dotyková plocha, pomocí které lze rovněž ovládat hry – a to za pomocí prstů obou rukou, vyjma palců.

ps vita 1

Příjemným prvkem je rovněž využití akcelerometru k ovládání her (podobně jako na smartphonech), kdy můžete například natočením Vity zatáčet (při hraní nějaké závodní hry), či v případě Uncharted můžete například naklopením konzole urychlit Drakeovo šplhání po žebříku. Ne nadarmo zvolilo SONY označení “Vita“ – znamená to totiž život. A hry budou s tímto systémem opravdu o dost živější, než kdy dřív.

Další ze zajímavých vlastností je přítomnost Wi-Fi a u některých vybraných modelů dokonce i podpora 3G (ty budou o něco dražší), což podle slov výrobce hráčům umožňuje “setkat se, připojit se, objevovat, sdílet a hrát“ společně s přáteli z celého světa. Jako taková hráčská sociální síť bude fungovat aplikace s příhodným názvem near, kterou bude mít každý přístroj již v základu předinstalovanou.

Ta uživateli umožní zjistit, jaké hry v současnou chvíli hrají uživatelé sytému PS Vita v blízkém okolí, jaké jsou jejich herní statistiky a různé žebříčky a díky další aplikaci Party tu bude také možnost komunikovat skrze dvě Vity pomocí hlasového nebo textového chatu při hraní nějaké online hry. Velice zajímavě se rovněž jeví propojení konzole s všem známou herní konzolí PS3, ze které si může Vita vypůjčit různé herní nastavení, sdílet savy, či dokonce hrát na “malé konzoli“ proti “velké konzoli“. Dále bude možné zahrát si i všechny hry z PSP, které jsou k nalezení na službě PSN. Potenciál této malá konzole je tedy rozhodně obrovský.

Her bude určitě dostatek, protože PSV si získala po své povedené E3 prezentaci nadšení jak hráčů, tak i členů druhé strany barikády – herních vývojářů. Podporu této konzoli přislíbilo již asi osmdesát vývojářských studií, takže o herní zábavu určitě nouze nebude. Z největších herních pecek, které se na Vitu chystají, je třeba zmínit určitě Uncharted: Golden Abyss, ModNation Racers, či Reality Fighters. První zmíněná byla součástí E3 prezentace, která toho ukázala o ovládání i výkonu konzole opravdu hodně a rozhodně je na co se těšit.

ps vita 3

U dnešních moderních zařízení podobného typu (GPS navigace, smartphony, tablety) se rovněž počítá s takovým “všestranným multimediálním využitím“. Znamená to, že PS Vita mimo výše zmíněné aplikace obsahuje také internetový prohlížeč, aplikace na prohlížení fotek, přehrávač videa či si na něm můžete poslouchat oblíbené písničky – a to za pomocí sluchátek, nebo moderních zabudovaných stereo reproduktorů.

Jak již bylo řečeno výše, Vita se pyšní špičkovým hardwarem, díky kterému se zdá být opravdu jasnou favoritkou na prodejní hit. Pohodlné rozměry 182,0 x 18,6 x 83,5 mm (šířka-výška-hloubka) tak ukrývají například 4jádrový procesor, 4jádrový grafický čip, který podporuje DirectX 10.1 a Pixel Shader 4.1, který dokáže za jednu sekundu vykreslit neuvěřitelných 133 milionů polygonů. Dále přední i zadní kameru s rozlišením až 640 x 480 (standardní VGA), vestavěný systém GPS, Bluetooth, slot pro paměťové karty, či dokonce i otvor pro kartu SIM (pouze 3G modely). A to už je hodně silná výbava.

Baterie by dle slov zaměstnanců SONY měla vydržet stejně dlouho, jako u PSP, i když při hraní graficky náročnějších titulů se dá nejspíš předpokládat o něco rychlejší vybití. Oficiální data o výdrži baterie zatím ale nejsou známy. Samozřejmě bude také možné používat Vitu při připojení kabelem do zásuvky.

A co vás zajímá asi nejvíce, je cena této nadějně vypadající herní konzole. Ta se vzhledem k tomu, co přístroj nabízí, drží opravdu nízko, posuďte sami: 249 € za Wi-Fi verzi, za verzi s Wi-Fi + 3G zaplatíte 299 € (v přepočtu se jedná o asi 6 200 Kč, či 7 500 Kč), což je dokonce méně než 3DS či herní smartphone Sony Ericsson XPERIA Play, který je k dostání od zhruba 10 000 Kč.

Za půl roku tedy uvidíme, jak se PlayStation Vita mezi hráči uchytí. Je tady ovšem velká šance, že se stane velice populární – a to jak díky opravdu nabušenému hardwaru, tak díky velice konkurenceschopné ceně, která má za cíl oslovit co nejvíce potenciálních zákazníků. SONY jde na to opravdu chytře a nabízí vybroušenou herní konzoli, která bude dostupná široké veřejnosti. A ta se jí již nemůže dočkat.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Cena je v celku slušná, pokud bych do ní šel, rozhodně s wifi. Myslím, že už tahle pecka nabídne zajímavej grafickej výkon.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT