Kryptoměny

Současné transakční poplatky Bitcoinu jsou stále od historicky nejvyšších úrovní

PepeCoin
Foto: @pepecoins, Tag: PepeCoin

Co jsou to transakční poplatky?

Transakční poplatky mají na blockchainových sítích dva základní účely. Odměňují těžaře nebo validátory, kteří pomáhají potvrzovat transakce, a chrání síť před spamovými útoky. Poplatky mohou být v závislosti na síťové aktivitě nižší nebo vyšší a mohou je ovlivňovat i tržní síly. Zatímco vysoké poplatky mohou bránit širšímu přijetí blockchainu, velmi nízké poplatky mohou potenciálně vést k obavám o bezpečnost sítě.

Pokud jste si v nejbližších dnech chtěli poslat své bitcoiny z burzy, určitě jste si všimli vysokých poplatků za odeslání kryptoměny na hardwarovou peněženku. Navzdory nejnovějšímu nárůstu transakčních poplatků za bitcoiny jsou současné transakční náklady stále daleko od historicky nejvyšších úrovní.

Pepe Coin (PEPE) vyvolal pro Bitcoin nežádoucí důsledek
Pepe Coin (PEPE) vyvolal nežádoucí důsledek

Podle údajů společnosti Crypto Fees došlo na začátku května k prudkému nárůstu transakčních poplatků za bitcoiny a jejich výše dosáhla nejvyššího bodu za poslední dva roky.

Dne 3. května dosáhla celková výše poplatků zaplacených na bitcoinovém blockchainu 3,5 milionu dolarů, což je oproti konci dubna skok o přibližně 400 %. Průměrný poplatek za bitcoinovou transakci dosáhl podle YCharts až 7,2 dolaru.

Pepe Coin (PEPE) vyvolal nežádoucí důsledek

Rodící se meme Pepe Coin (žabák Pepe) je tokenem, který dává investorům smysl, alespoň zatím, a jen několik týdnů po svém vzniku dosáhl tržní kapitalizace téměř 1 miliardy dolarů. Bitcoinový BRC-20 token v uplynulém týdnu rostl díky velkému přílivu kapitálu, i když skeptici varovali před blížícím se kolapsem, a podle údajů CoinGecko za poslední dva týdny posílil o zhruba 500 %.

Při investování není prostor pro sentiment. Investoři a krypto velryby vždy najdete tam, kde jsou nejlepší příležitosti, bez ohledu na jejich osobní pocity ohledně projektů. Proto jsou kryptoinvestoři neustále na lovu dalších nejlepších projektů, které jim přinesou největší návratnost investic.

Pepe Coin má bezpochyby přiměřený počet příznivců. To vysvětluje nedávný nárůst jeho denního objemu obchodů na více než 250 milionů dolarů. Tento prudký nárůst objemu obchodování svědčí o rostoucí komunitě složené z aktivních denních obchodníků i investorů. Pozor, toto není investiční rada.

Poplatky na blockchainu Bitcoinu vs. Ethereum

Blockchain bitcoinu není jediným blockchainem, který je ovlivněn probíhajícím šílenstvím kolem memecoinů. Také poplatky v blockchainu Ethereum se v poslední době vyšplhaly na nová několikaměsíční maxima.

Před několika dny dosáhly transakční poplatky ETH souhrnné výše více než 19 milionů dolarů, což je podle Crypto Fees úroveň, která nebyla zaznamenána od května 2022. Musíme podotknout, že v době psaní tohoto článku zůstává blockchain Etherea nejdražší sítí z hlediska transakčních poplatků. Navzdory nejnovějšímu nárůstu za odeslání bitcoinů jsou současné transakční náklady stále daleko od historicky nejvyšších úrovní.

Nejvyšší poplatky za poslání bitcoinů byly zaznamenány v dubnu 2021, kdy průměrné transakční náklady dosáhly 70 USD (1480 Kč) při výrazném poklesu hashovací rychlosti sítě Bitcoin. Předchozí nejvyšší bod transakčních poplatků byl v roce 2017, kdy se transakční náklady vyšplhaly nad 60 USD. V mempoolu sítě Bitcoin je aktuálně 440 000 neodbavených transakcí a cena do dalšího z bloků je téměř 20 dolarů (420 Kč).

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Kryptoměny