Ze světa IT

SprayPrinter posouvá tvorbu velkých graffiti technologicky dále

zarovka logo freebit
Foto: Žárovka

Nová generace je tady. Určitě každý už někdy slyšel o graffiti. Většinou si tento pojem lidé spojují s neužitečnými kresbami, které hyzdí památky nebo domy v jejich okolí. Dnes tomu již tak není. Graffiti se přesunulo nejdříve na uměleckou úroveň, kdy iniciativní sprejeři zdobili svými výtvory zdi na zakázku, až se nakonec dostali do prodejních galerií. A poté se tomuto umění zachtělo i normálním lidem. Ti se rozhodli tímto způsobem ojediněle vyzdobit svůj byt. Ale mělo to jednu potíž. Sprejeři, kteří by na zakázku tvořili v bytech, bylo málo a ti, kteří to brali jako svoje živobytí, byli obvykle drazí.

A tak se sen stal skutečností. Skupina lidí včele s Mihkel Joalaem vytvořila SprayPrinter. Tento vynález tak umožní komukoli, kdo vlastní chytrý telefon, vytvořit svojí představivostí vhodné graffiti.

SprayPrinter posouvá tvorbu velkých graffiti technologicky dále

SprayPrinter posouvá tvorbu velkých graffiti technologicky dále

Trochu technických parametrů

Jednoduše tento systém funguje jako malá tiskárna ve spreji. Trochu složitěji, vynálezce dal dohromady nejlepší herní konzoly Nintendo Wii. Přidal k ní vysokorychlostní elektromagnetické ventily, které se obvykle dají najít u moderních spalovacích motorů a vynález byl na světě.

Představte si, že byste za vteřinu uběhli 200 metrů. Tak je totiž tahle věc rychlá. Za vteřinu se ventil otevře 200 krát, tím pádem dokáže SprayPrinter za tuto dobu vytvořit 200 obrazových bodů. K přesnosti nákresu napomáhá akcelerometr (slouží pro detekci orientace a pohybu) a gyroskop (slouží k orientaci v prostoru) telefonu. K dotáhnutí do konce si musí uživatel ještě stáhnout do telefonu aplikaci se stejným názvem SprayPrinter, ta totiž sleduje pohyb tiskárny díky LED žárovce umístěné v telefonu. Znamená to tedy, že telefon ví, kterou část právě kreslíte.

Jak to funguje v praxi?

Vyberete si plátno, zeď, dveře nebo jakoukoli vhodnou plochu, která vás napadne. Ve smartphonu si najdete předlohu, kterou chcete pro svou práci použít. Telefon umístíte na nějaký podstavec, který bude stabilní. Nastavíte kameru tak, aby viděla pod vaše ruce, kde budete sprejovat. Vezmete přístroj do ruky a můžete začít. S touto inovací bude každý umělec.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT