Tiskové zprávy

Stavba 5G sítí je aktualitou v České republice. Operátoři pokračují ve výstavbě 4G

Ericsson logo
Foto: Ericsson

Nové dynamické sdílení spektra umožní rychlejší přechod ze 4G na 5G. V současné době je v provozu 797 komerčních 4G sítí. Z toho 315 bylo upgradováno na LTE-Advanced.

 • Globální pokrytí technologií 4G dosáhlo na konci roku 2019 přibližně 80 % a předpokládá se, že v roce 2025 dosáhne více než 90 %
 • Přestože se očekává, že 5G bude nejrychleji nasazenou mobilní komunikační technologií v historii, v některých zemích může růst krátkodobě zpomalit kvůli COVID-19
 • Ericsson Spectrum Sharing (ESS) umožňuje poskytovatelům telekomunikačních služeb efektivně přejít ze 4G na 5G

Ačkoli je zavádění 5G sítí horkou aktualitou i v České republice, operátoři pokračují ve výstavbě 4G (LTE) sítí. Globální pokrytí 4G sítí dosáhlo na konci roku 2019 přibližně 80 % populace. Předpokládá se, že v roce 2025 dosáhne více než 90 %. Také 4G sítě se vyvíjejí, aby poskytovaly zvýšenou kapacitu a vyšší přenosovou rychlost dat. V současné době je v provozu 797 komerčních 4G sítí. Z toho 315 bylo upgradováno na LTE-Advanced a komerčně bylo spuštěno 37 gigabitových LTE sítí.

V roce 2025 dosáhne na 5G až 65 % populace
V roce 2025 dosáhne na 5G až 65 % populace. (Zdroj: Ericsson)

Dnes funguje po celém světě více než 75 komerčních 5G sítí. První implementace 5G probíhaly zejména ve větších městech. Na konci roku 2019 dosáhlo na 5G technologii zhruba 5 % světové populace, přičemž nejrozsáhlejší nárůst pokrytí zaznamenaly Spojené státy, Čína, Jižní Korea a Švýcarsko.

V Jižní Koreji poskytovatelé služeb rychle vybudovali 5G sítě, které pokryly velkou část země. Koncem roku 2019 dosáhlo pokrytí populace 5G ve Švýcarsku více než 90 % a očekává se, že během roku 2020 bude dále růst.

Budování pokrytí 5G sítěmi lze rozdělit do tří kategorií:

 1. Rádiové rozmístění v nových pásmech v rozsahu sub-6GHz
 2. Nasazení v milimetrových vlnových pásmech
 3. Nasazení ve stávajících LTE pásmech pomocí technologie dynamického sdílení spektra

Díky prvním dvěma způsobům šíření 5G sítí by mohlo celosvětové pokrytí dosahovat v roce 2025 až 55 % světové populace. Dalších 10 % pokrytí pak může přinést využití technologie dynamického sdílení spektra.

Řešení Ericsson Spectrum Sharing umožňuje rychlé nasazení sítí páté generace na stávající pásma pro všechna zařízení, která 5G podporují a využívají 4G spektrum. Operátoři tak nemusí před nasazením nového „5G“ spektra znovu budovat infrastrukturu, ale mohou rychle využívat 5G na stejných frekvencích jako dnes 4G.

„Dynamické přidělování spektra mezi 4G a 5G, díky technologii Ericsson Spectrum Sharing, je nejefektivnějším způsobem, jak zahájit nasazení 5G. Využití této technologie v České republice by výrazně přispělo ke zvýšení efektivity nasazení 5G sítí,“ říká Jiří Rynt Key Account Manager ve společnosti Ericsson.

Ericsson podpoří rozvoj 5G na evropské železnici

 • Ericsson spolupracuje s Evropskou asociací železničního průmyslu (UNIFE)
 • Rozvoj 5G sítí pomůže železničním dopravcům i cestujícím
 • Společnost Ericsson získala nové kontrakty na 5G sítě v Evropě, Asii i Africe

Společnost Ericsson se připojila k Evropské asociaci železničního průmyslu (UNIFE). Účelem spolupráce je zefektivnění fungování 5G sítí na železnici, pro kterou je postupující digitalizace vítanou výzvou přispívající ke zlepšení služeb pro zákazníky.

UNIFE zastupuje výrobce vlakových souprav společně s dodavateli železničních zařízení. Ericsson dává připojením se k evropské asociaci jasně najevo, že rozvoj 5G sítí na železnici je pro něj klíčový. Pro cestující je jeho pomoc zárukou, že už brzy v Evropě nastane potřebné urychlení modernizace železničních komunikačních systémů s 5G.

Ericsson se jako člen UNIFE zavázal k podpoře železničního sektoru tím, že díky digitalizaci zlepší kvalitu a efektivitu provozu a současně se tak zlepší komfort pro cestující.

Podle Manuela Ruize, který ve společnosti Ericsson má digitalizaci na železnici na starosti, je budoucnost železnice spojena s 5G sítěmi. „Standardizace budoucích železničních mobilních komunikačních systémů bude založena na 5G. Těšíme se, že jako zkušení poskytovatelé 5G připojení pomůžeme všem na železnici dosáhnout jejich provozních cílů,“ říká Ruiz.

„Do budoucna počítáme s využitím 5G i na české železnici, což by pro cestující přineslo mnohem rychlejší připojení na internet než dosud a tím i přístup na multimediální obsah, na který jsou zákazníci zvyklí. Současně 5G technologie umožní modernizaci železniční infrastruktury ve větším rozsahu, než je např. i současný „západoevropský standard“ a to jak z pohledu automatizace, tak i optimalizace a využití tratí,“ říká Key Account Manager ve společnosti Ericsson Jiří Rynt.

Ericsson a Swisscom už v roce 2018 vyhověli potřebám železničního sektoru. Ericsson v současné době testuje připojení 5G spolu s dalšími národními železničními společnostmi na starém kontinentu.

Jako člen UNIFE se bude Ericsson podílet také na inovačních a výzkumných projektech financovaných Evropskou unií. Sítě a aplikace společnosti Ericsson, které jsou postaveny na špičkové technologii 4G a 5G, poskytují mobilní širokopásmové komunikační služby nové generace, známé svou bezpečností, odolností a výkonností.

Nové 5G kontrakty po celém světě

Společnost Ericsson v posledních dnech uzavírá nové kontrakty na 5G sítě po celém světě. Důkazem toho je i nedaleké Chorvatsko. Sesterská společnost Ericssonu totiž v zemi u Jaderského moře zajistí provoz služeb 5G Radio Access Network (RAN). Uživatelé Hrvatski Telekom se tak mohou těšit i na Ericsson Spectrum Sharing, řešení umožňující rychlé nasazení sítí páté generace na stávající pásma pro všechna zařízení, která 5G podporují a využívají 4G spektrum.

Ericsson v posledních dnech uspěl se zaváděním 5G i na asijském Taiwanu nebo v Jihoafrické republice n na ostrovním Madagaskaru. Ericsson je první společností, která spustila komerční 5G sítě na čtyřech kontinentech. Eriscsson má v této době podepsaných již 99 dohod o spolupráci s mobilními operátory po celém světě.

Ericsson dosáhl významného milníku. Uzavřel 100. dohodu na instalaci 5G sítě

 • Generální ředitel společnosti Ericsson, Börje Ekholm: 100. uzavřená smlouva o 5G představuje milník, který odráží závazek společnosti Ericsson uspokojit potřeby zákazníků
 • Milník zahrnuje 56 již zprovozněných sítí po celém světě
 • 5G technologie společnosti Ericsson přináší výhody firmám i spotřebitelům

Společnost Ericsson dosáhla významného milníku na poli 5G tím, že uzavřela 100. obchodní dohodu o 5G s poskytovatelem komunikačních služeb. Prohlášení firmy Ericsson také zahrnuje 58 veřejně vyhlášených smluv a 56 již zprovozněných 5G sítí na pěti kontinentech. 

Milníku dosáhla společnost Ericsson oznámením dohody o 5G se slovinským operátorem Telekom Slovenije 12. srpna 2020. Ericsson spolupracuje s hlavními operátory od prvních dnů vývoje 5G. První veřejné oznámení společnosti o partnerství v oblasti 5G přišlo v roce 2014.

Po počátečních technologických diskuzích a memorandu o porozumění (MoU) následovalo testování a zkoušky 5G technologií New Radio (NR). Následovaly obchodní nabídky a oznámení o zavedení sítě. První živé komerční spuštění proběhlo v roce 2018. Smlouvy společnosti Ericsson pokrývají rozmístění přístupové sítě – Radio Access Network (RAN) a instalaci řídící vrstvy sítě (Core Network) ze síťových portfolií Ericsson Radio System a Ericsson Cloud Core.

Nasazení 5G sítě společností Ericsson zahrnuje technologie 5G Non-Standalone, 5G Standalone a Ericsson Spectrum Sharing. Zahrnují také cloudové nativní funkce s duálním režimem 5G Core společnosti Ericsson.

Společnost Ericsson nasadila 5G ve vysokém, středním a nízkém frekvenčním pásmu v různých městských, příměstských a venkovských prostředích. Na některých vyspělých trzích již nabízejí poskytovatelé komunikačních služeb služby rozšířené a virtuální reality s podporou 5G ve vzdělávání, zábavě a hraní her.

Börje Ekholm, prezident a generální ředitel, Ericsson, říká: „Potřeby našich zákazníků byly od samého začátku v centru výzkumu a vývoje technologie 5G společnosti Ericsson. Jsme hrdí na to, že tento závazek vyústil v to, že 100 poskytovatelů komunikačních služeb po celém světě si vybralo naši technologii, aby dosáhlo svých ambicí v úspěchu na poli 5G. Našim zákazníkům se neustále věnujeme a pomáháme jim poskytovat výhody 5G klientům, průmyslu, společnosti a státům.“

Společnost Ericsson spolupracovala s operátory, univerzitami, technologickými instituty a průmyslovými partnery při vývoji 5G technologií a tvorbě případových studií využití 5G pro firmy i spotřebitele. Tyto případové studie zahrnují automatizaci výroby, inteligentní kanceláře, vzdálenou chirurgii a další aplikace pro podniky a průmysl 4.0.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy