Tiskové zprávy

T-Mobile spouští od 1. listopadu v České republice komerční provoz mobilní sítě 5G

t-mobile logo final
Foto: T-Mobile

Mobilní operátor T-Mobile spouští 5G síť a do konce roku pokryje čtvrtinu populace Prahy a Brna. Zákazníci budou moci 5G připojení využívat od 1. listopadu také v sedmi stanicích pražského metra na trase C, Roztyly, Chodov, Háje, Kačerov, Budějovická, Pankrác a Pražského povstání.

  • T-Mobile spustí 1. listopadu v Praze a Brně komerční provoz 5G sítě
  • Vedle širších center obou metropolí pokryje signálem 5G také část pražského metra
  • Do konce roku bude mít 5G signál k dispozici více než čtvrtina populace Prahy a Brna
  • Vysílat začne 180 základnových stanic, do konce roku T-Mobile počet 5G vysílačů zdvojnásobí

Komerční provoz mobilní sítě 5G

T-Mobile spouští od 1. listopadu v České republice komerční provoz mobilní sítě 5G. V Praze a v Brně, kde T-Mobile nabídne nejlepší pokrytí z tuzemských operátorů, bude mít do konce roku k dispozici 5G signál více než čtvrtina populace. Výhody připojení prostřednictvím nejnovější mobilní sítě páté generace budou moci vyzkoušet všichni zákazníci T-Mobile, kteří se nacházejí v širších centrech dvou největších metropolí, disponují zařízením s podporou 5G a SIM kartou podporující LTE.

Provoz 5G sítě zahájí operátor současně také v části trasy C pražského metra a do konce roku jej postupně rozšíří do celkem 35 stanic.

Pokrytí 5G signálem Praha
Pokrytí 5G signálem Praha

T-Mobile spustí v centrech dvou nejlidnatějších měst v zemi zatím nejširší 5G pokrytí. Na začátku listopadu se o provoz 5G sítě postará 180 vysílačů. Jejich počet vzroste do konce roku na 335 základnových stanic. Zákazníci budou moci 5G připojení využívat od 1. listopadu také v sedmi stanicích pražského metra na trase C, Roztyly, Chodov, Háje, Kačerov, Budějovická, Pankrác a Pražského povstání.

Počátkem prosince již bude pokryto třicet stanic na všech trasách a do konce roku pak přibyde dalších pět. Pokrytí v Praze a Brně signálem 5G k datu 1. listopadu a ke konci roku znázorňuje přehledně mapa.

Pokrytí 5G signálem Brno
Pokrytí 5G signálem Brno

„Pátá generace mobilních sítí pro nás představuje velký závazek. Nový technologický standard je naprosto nezbytný pro rozvoj gigabitové společnosti, který je jedním ze strategických pilířů společnosti T-Mobile,“ říká José Perdomo Lorenzo, generální ředitel T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom, a dodává: „Pro kvalitu života v moderní společnosti mají 5G technologie obrovský potenciál a T-Mobile cítí velkou zodpovědnost za jeho využití. Chceme lidem v naší zemi poskytnout všechny dostupné možnosti, které 5G nabízí. Právě proto přistupujeme k budování sítě velmi zodpovědně a pečlivě s cílem dlouhodobě rozvíjet 5G technologie a služby.“ 

Pátá generace sítí přináší ještě vyšší rychlosti kratší odezvu

Hlavním přínosem 5G není jen samotná přenosová rychlost, ale především ohromná kapacita a stabilita sítě. Pátá generace sítí přináší ještě vyšší rychlosti, kratší odezvu, umožní větší kapacitu mobilní sítě a obslouží také více zařízení. 

Technologie 5G se vyznačují nízkou latencí, tedy malým zpožděním v rychlosti přenosu dat. Tato vlastnost, kterou sice jednotlivec nemá možnost během běžného využívání mobilního připojení pozorovat, má význam pro aplikování technologií budoucnosti v průmyslových odvětvích, dopravě nebo zdravotnictví. 

Zařízení s podporou 5GV nabídce T-Mobile
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
Již v nabídce
Huawei P40 ProJiž v nabídce
Samsung Galaxy Note20 5G Samsung Galaxy Note20 Ultra 5Již v nabídce, 5G podpora v polovině listopadu
Apple iPhone 12 Apple iPhone 12 ProOd 23. října 2020
Xiaomi MI 10T Xiaomi MI 10T ProOd 1.listopadu.2020
Apple iPhone 12 mini Apple iPhone 12 Pro MaxOd 13. listopadu 2020
Samsung Galaxy A42 5GDo konce roku 2020

Standard 5G bude sloužit jak pro připojení počítačů a mobilů k internetu, tak dalších chytrých zařízení, která se postupně zabydlují v našich domácnostech i pracovním životě. Velkou perspektivou je 5G v průmyslu, například v oblasti autonomních vozidel a v digitalizaci výroby a průmyslu 4.0. Přednosti 5G spočívají v přesnosti, efektivnosti a bezpečnosti přenosu velkého objemu citlivých dat a okamžité odezvě datového přenosu.

Všechny tyto výhody mají využití v privátních podnikových a kampusových sítích. První 5G ready kampusovou síť v České republice realizoval T-Mobile na VŠB – Technické univerzitě Ostrava.

Přenosová rychlost závisí na konfiguraci konkrétního vysílače

T-Mobile spouští NSA (Non-Standalone) verzi 5G sítě na frekvencích využívaných v současnosti pro 3G a LTE, s dynamickým sdílením spektra mezi LTE a 5G, na frekvenci 2100MHz s šířkou pásma 15MHz a frekvenci 1800MHz s šířkou pásma 20MHz. Na nich dosahuje 5G při současném použití s LTE reálných rychlostí stahování až 500 Mb/s.

Přenosová rychlost závisí na konfiguraci konkrétního vysílače, síle a kvalitě signálu a podpoře koncového mobilního zařízení. Rychlosti mobilního přenosu zákazníkům dostačují již dnes, 5G však zvyšuje stabilitu přenosu a obslouží velký počet uživatelů stejně kvalitním připojením.

Podrobnosti ke spuštění 5G sítě a všechny potřebné informace pro naše zákazníky, včetně aktuálního i plánovaného pokrytí, budou k dispozici od 1. listopadu 2020 na webové stránce t-mobile.cz/5g.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy