Internet

VDSL od O2 v českých domácnostech

o2 logo freebit nove
Foto: O2

Telefónica zavedla do české kotliny vysokorychlostní připojení VDSL. Jedná se o nástupce pomalejšího a méně stabilního DSL. Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto připojení, se dozvíte na následujících řádcích.

Do českých domácností se dostaly přípojky o rychlosti až 85 megabitů za sekundu. Tato skutečnost se však stává pouze v ideálních podmínkách, které záleží i na kvalitě použité kabeláže.

VDSL od O2 v českých domácnostech
VDSL od O2 v českých domácnostech

O2 přináší dva nové tarify, první z nich nese 16 Mbit/s stahovací a 1 Mbit/s uploadovací rychlost. Je nabízen za 500 korun měsíčně se závazkem na 12 měsíců. Druhý je o stokorunu dražší, zato disponuje 26 megabitovým downloadem a dvěma megabity v uploadu.

Ceny pro stávající zákazníky zůstávají stále stejné, je však nutné zakoupit nový modem, který byl již telefonicky nabízen. V O2 ho však ve zvýhodněném tarifu nabízí za symbolickou cenu jedné koruny. Jinak se ceny takovýchto modemů pohybují kolem tisícovky.

Instalace je velmi jednoduchá, dostanete nový modem, ten podle manuálu snadno připojíte. Provedete lehké úkony, jako je jeho aktivace. Poté už jen zadáte do počítače síťový klíč a můžete pohodlně surfovat po internetu. Celou instalaci si nechte ale na večer, trvá až 6 hodin.

Telefónica O2 odhaduje, že připojení VDSL dosáhne až polovina českých domácností. Tento druh spojení s internetem však má svá omezení, není možné ho natáhnout kamkoliv, kde dnešní uživatelé internet používají, je nutné, aby se koncový zákazník nacházel maximálně 1,3 kilometru od ústředny.

V několika sousedních státech je již běžné používat VDSL 2, které dosahuje rychlosti až  100 Mbit/s, což je úctyhodné číslo. Těžko říct, kdy dorazí úplné pokrytí do našich končin. Doufejme, že se dočkáme za nedlouho.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

1 Komentuj

  1. Já jsem si ho již objednal. Pro stávající zákazníky je cena pouze za nový modem, a to 199 Kč. Což vám strhnou z další faktury. Je dobře, že už navýšili, je už 21. století.

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Internet