Mobilní telefony

Telefony, které podporují 5G? A ty nejlevnější mobilní telefony s technologií 5G?

sit 5G
Hlavní TAG » 5G sítě

Pokrok nezastavíš a už vůbec ne v oblasti telekomunikačních technologií! Důkazem budiž, že relativně nedlouho po uvedení sítě 4G byl světu představen její o poznání rychlejší nástupce – 5G. Na následujících řádcích si pak tuto technologii blíže představíme, a především se podíváme na aktuálně cenově nejdostupnější telefony, které mají podporu 5G sítě.

Ochuzeni navíc nebudete ani o chystané mobilní novinky podporující 5G, jež budou na trh uvedeny v příštím roce (2021).

Co je technologie 5G? 

5G neboli pátá generace systémů je telekomunikačním standardem nové mobilní sítě. Oproti svému předchůdci 4G je přibližně desetkrát rychlejší a zároveň nabízí o poznání kratší dobu odezvy. Konkrétně díky tomuto řešení je možné docílit maximální teoretické přenosové rychlosti až 20 Gbit/s a doba odezvy činí maximálně pár milisekund – dokonce se je teoreticky možné dostat i pod 1 milisekundu.

S využitím 5G sítě se samozřejmě počítá nejenom pro mobilní zařízení, ale též pro internet věcí (IoT) či pro roboty, jde totiž o technologii umožňující rychlý a bezpečný přenos dat.

Telefony, které podporují 5G?
Telefony, které podporují 5G?

Mimochodem vůbec první telefon s podporou 5G představila v srpnu roku 2018 českými zákazníky prakticky zapomenutá Motorola! Prvním státem, který začal s komerčním provozem 5G sítě pak byla v loňském roce Jižní Korea. V ČR se v roce 2020 začalo s využíváním 5G sítě pro datové využití – možnost používat 5G internet již spustili všichni 3 čeští operátoři, jako první O2 v červnu a jako poslední T-Mobile v listopadu. 

Nejlevnější telefony s 5G?

1) Xiaomi Mi 10 Lite 

Krom podpory 5G sítě, jež v praxi telefonu umožní třeba rychlejší stahování nebo téměř okamžité načtení aplikací a her, se tento smartphone může dále pyšnit kupříkladu funkcí rychlonabíjení (20W) či opravdu skvostným výkonem.

O něj se stará osmijádrový procesor vybavený technologií LiquidCool, která dokáže přístroj účinně chladit a snižovat spotřebu energie, čímž dochází k maximalizaci výkonu. Z výčtu předností tohoto chytrého telefonu nesmíme vynechat ani kvalitní fotoaparát se čtyřmi objektivy, z nichž ten hlavní nabízí rozlišení 48 Mpx.

Xiaomi Mi 10 Lite
Xiaomi Mi 10 Lite

2) Realme X50 5G

Je dost možné, že jste o této čínské značce ještě nikdy neslyšeli, neboť ta vznikla teprve před 2 lety a na evropský trh začala expandovat vskutku nedávno. Avšak jsou to právě smartphony od tohoto výrobce, které patří mezi mobily s podporou 5G mezi ty nejlevnější.

Krom modelu Realme X50 5G vybaveného například výkonným procesorem Snapdragon 765G, ostrým displejem se 120Hz obnovovací frekvencí či 48 megapixelovým AI fotoaparátem, patří k těm nejlevnějším i model Realme 7 Pro, jenž stojí pouze o pár stovek korun více.

Realme X50 5G
Realme X50 5G

3) Motorola Moto G 5G Plus 

Jak již bylo řečeno, Motorola byla prvním výrobcem smartphonů, jenž představil telefon s podporou 5G. Konkrétně se jednalo o model Motorola Z3, který byl ale určen výhradně pro americký trh. Evropští zákazníci si tak museli počkat třeba až na model Motorola Moto G 5G Plus, který lze v současnosti sehnat za cenu kolem 7-8 tisíc Kč. Za tuto částku pak dostanete telefon krom 5G vybavený i 6,7″ CinemaVision Full HD+ displejem, Androidem 10 nebo podporou NFC plateb. 

Připravované telefony s 5G pro rok 2021?

1) Xiaomi Mi 11 

Nástupce jednoho z nejprodávanějších a zároveň v současnosti nejlevnějšího telefonu s podporou 5G Xiaomi Mi 10 byl oficiálně potvrzen. K jeho představení a zahájení prodeje by mělo dojít v první polovině roku 2021. Co všechno bude nabízet? Téměř jisté je, že bude vybaven nejmodernějším procesorem Snapdragon 875, displejem AMOLED a 48 Mpx širokoúhlým fotoaparátem. Spekuluje se rovněž o tom, že Xiaomi Mi 11 by měl být vybaven kamerou zabudovanou pod displejem. 

2) Samsung Galaxy A32 

Ve výčtu nejlevnějších smartphonů s podporou 5G Samsung chyběl, neboť cena jeho v současnosti nejlevnějšího modelu Galaxy A42 se pohybuje kolem 9 tisíc Kč. Avšak Samsung oznámil, že by v roce 2021 chtěl na trh uvést nástupce tohoto modelu nesoucího název Galaxy A32, který by měl být v porovnání s ním o poznání levnější. Může se tak klidně stát, že Galaxy A32 se v příštím roce stane nejlevnějším 5G telefonem na trhu.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony