Ze světa IT

Tip: Jaký tablet vybrat z Číny? Díl 1.

Trh s tablety zažívá v poslední době obrovský boom a již dávno neplatí, že čínská elektronika je podprůměrná – ba naopak. Vybrat na českém trhu slušně vybavený 10″ tablet s čtyřjádrovým procesorem od renomovaného výrobce a neutratit více než 8 000 Kč je takřka nadlidský úkol. Pokud se ale podíváme na čínský trh, seženeme špičkově vybavené stroje a přitom nepřekročíme maximální hranici 7 500 Kč.

Ainol-NOVO-10-Hero-II

V tomto článku vám poradíme s výběrem tabletů „exotických“ značek, několik jich vybereme a nebo alespoň poradíme, na co si dát pozor.

Pozor na parametry, klíčový může být také poměr stran

Budeme-li se rozhlížet po čínském trhu s tablety, musíme pečlivě vybírat a pozorně číst parametry (dobré je, zkontrolovat si technické údaje z více zdrojů). Zcela zásadní otázkou je velikost displeje: 10″ / 7″ / či něco mezi? Na tuto otázku si musíte odpovědět sami – je na vás, k čemu a jak budete přístroj používat – my můžeme jen poradit, že displej by bezpodmínečně měl být kapacitní a ideálně s technologií IPS (což ale není absolutní nutností).

Drtivá většina displejů má poměr 16:9, nicméně, dle vzoru iPadu, se objevuje i úhlopříčka 9.7″, která je v poměru 4:3 – volba je opět na vás, ke sledování videí se hodí 16:9, k prohlížení webu pak 4:3. Rozlišení by nemělo být menší než 1280 x 720 px na 10″ a 1024 x 600 px na 7″.

Procesor, důležitá je také výrobní technologie

Při výběru je důležité dbát i na procesor, který by neměl mít méně než 2 jádra (nejlépe 4, záleží samozřejmě i na použité technologii) o taktu 1 GHz. U výběru procesoru se spousta lidí ztrácí – velice populární je výrobce Freescale, Rockchip a podobné, kterým sekunduje grafický čip Power GC. Výběrem těchto chipsetů nic nezkazíte, může se ale stát, že některé aplikace nebudou kompatibilní, nebo nebudou fungovat správně (je to ale spíše výjimečné). Pokud chcete hrát hry, doporučuji držet se stále dostatečně výkonného grafického čipu Mali 400.

Kapacita RAM paměti se relativně drží na hodnotě 1 GB (512 MB je snesitelných, ale ne ideálních). Dále vyvstává otázka výdrže na baterii, zde nelze říct, co je dobré a co špatné číslo, protože záleží na výkonu tabletu a jeho parametrech – obecně vzato, u baterie s kapacitou pod 4 000 mAh nebudete moc spokojeni.

Softwarová podpora a operační systém

Velice důležitým prvkem při výběru je i verze operačního systému. Softwarová podpora ze strany výrobců nebývá vždy ideální a nejnovější verze systému se tak často ani nedočkáte. V současné době bych doporučil nekupovat zařízení s ničím starším, než je Android 4.0 ICS. Přítomnost obchodu Google Play a ostatních aplikací je v tomto OS samozřejmostí, a tak si budete moct doinstalovat téměř jakékoli aplikace.

Clo, přeprava do České republiky

Při koupi zboží z Číny si dejte pozor na cenu. Při nákupu nad 30$ (22€) se zásilka zdaní, překročíte-li 203$ (150€), automaticky budete platit clo. Většina čínských e-shopů je, z těchto důvodů, ochotna uvádět nižší cenu balíku, nicméně pokud se celníkovi nebude něco zdát, může si vyžádat originální fakturu, což vaši zásilku ještě ke všemu zdrží. Opačně se ale může stát, že obdržíte například tablet s cenou 220$ a nic připlácet nebudete. Zřejmě záleží na náladě a úsudku našich celníků.

2. díl na sebe nenechá dlouho čekat, sledujte tedy Freebit.cz a nebo zavítejte i na naše Google+ stránky. Děkujeme za projevenou aktivitu a přejeme šťastnou ruku při výběru tabletu.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT