Tiskové zprávy

Turris Omnia a nový systém Sentinel zvýší bezpečnost internetu

turris logo freebit
Foto: Turris

Sdružení CZ.NIC, správce národní domény a výrobce bezpečných síťových zařízení Turris, oznámilo, že do prodeje vstoupila nová verze bezpečného routeru s automatickými aktualizacemi Turris Omnia.

Ten se vedle vysokého výkonu pyšní především unikátním systémem zabezpečení zajištěným operačním systémem Turris OS 4. Jeho předností jsou nejen automatické aktualizace, které běžné routery nenabízejí, ale především jeho unikátní firewall. Ten reaguje na hrozby, které síť routerů Turris identifikuje a informuje o nich tým starající se o projekt Turris.

Velký posun v této snaze představuje i inovovaný systém zabezpečení Sentinel. S jeho pomocí jsou automatické reakce na přímé útoky ještě rychlejší a informace zamezující útoku na další routery se odešle uživatelům v řádu sekund. Dá se tedy mluvit o imunizaci Internetu, která přináší prospěch i těm, kteří se do projektu aktivně nezapojí.

Stříbrný Turris Omnia
Stříbrný Turris Omnia

Stříbrný Turris Omnia je dostupný v obchodech amazon.com, amazon.de, amazon.co.uk, amazon.fr, amazon.es a amazon.it. Zájemci z České republiky jej naleznou na pultech obchodů CZC a Datart.

„Ačkoliv je aktuálně vidět především náš jedinečný modulární router Turris MOX, tak na Turris Omnia a jeho stávající uživatele rozhodně nezapomínáme. Stříbrný router Turris Omnia posouvá celý projekt dál, a to v tom smyslu, že díky certifikaci FCC se prakticky jedná o globální produkt,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Bezpečnost na prvním místě

Běžné routery spoléhají na instalaci aktualizací ze strany uživatelů, kteří však zpravidla nechávají tento proces bez povšimnutí, protože se o nových verzích často ani nedozví. Naproti tomu Turris MOX a Turris Omnia se o bezpečnostní aktualizace postarají zcela samy. Celosvětová síť routerů Turris navíc spolupracuje na odhalování i potlačování nových hrozeb a útočníků.

TIP na článek: Turris MOX nabídne špičkovou bezpečnost a konfiguraci na přání

Turris MOX: Špičková bezpečnost a hardwarová konfigurace na přání. Nový český open source router z dílny neziskového sdružení CZ.NIC startuje na crowdfundingové platformě Indiegogo.

Systém Turris OS výrazně zvyšuje bezpečnost uživatele, což je s postupným rozšiřováním Internetu věcí (IoT) stále naléhavější. Dnešní síťová zařízení i IoT přístroje se totiž potýkají s novou hrozbou – útočníky, kteří je bez vědomí uživatele využívají třeba k těžbě kryptoměn nebo rozesílání malwaru. Turris MOX je navíc díky své všestrannosti schopen fungovat i jako přístupový bod nebo switch a tím umožňuje špičkové zabezpečení všech síťových prvků v domácnosti i kanceláři.

Neviditelní hrdinové projektu Turris

Jedním ze základních kamenů, na kterých stojí bezkonkurenční bezpečnost všech routerů a zařízení Turris, je komunita jeho uživatelů zapojených dobrovolně do stejnojmenného projektu. Ti svým souhlasem s analýzou útoků a provozu na jejich routeru zprostředkovávají centrále projektu neocenitelná data, která umožňují pružně reagovat na nejrůznější síťové hrozby a chránit všechny uživatele.

Stříbrný Turris Omnia zadní strana
Stříbrný Turris Omnia (zadní strana)

„Projektu Turris se účastní tisíce uživatelů z celého světa, a právě díky jejich pomoci dokážeme denně odhalit stovky útočníků, kteří se snaží ovládnout cizí routery,“ sdělil Martin Prudek, vývojář dynamického firewallu systému Turris. „Věříme, že Turris MOX a certifikace FCC pro Turris Omnia napomůže většímu rozšíření systému Turris OS 4.0 po světě a tím umožní ještě lepší sběr dat i rychlejší detekci jakýchkoliv problémů.“

Systém Sentinel pro ještě pružnější zabezpečení

Dosavadní systém zabezpečení routerů Turris vyžaduje ve všech případech dávkovou analýzu útoků na síť routerů s aktivovaným sběrem dat, teprve pak vznikne sada nových bezpečnostních pravidel pro jeho firewall. Tento proces mohl chvíli trvat, přičemž se vzrůstající oblibou routerů Turris a množství dobrovolníků se tato doba prodlužovala. Díky systému Sentinel je velká část tohoto procesu lépe automatizována, distribuována a urychlena.

Routery nyní podávají hlášení o útocích v reálném čase a systém je v reálném čase i vyhodnocuje. Ve chvíli, kdy je hrozba bezpečně identifikována, může systém okamžitě informovat ostatní routery. Ty se proto mohou již několik vteřin po útoku začít bránit. Inovativní systém navíc neziskové organizaci CZ.NIC spravující projekt Turris výrazně napomůže se škálováním systému i jeho případným rozšiřováním.

Nového systému zabezpečení a sběru dat si mohou užívat nejen majitelé nejnovějších zařízení Turris MOX, ale také uživatelé všech nových stříbrných routerů Turris Omnia. Starší verze routeru Turris Omnia umožňují zkušeným uživatelům ruční instalaci. Trpělivější se pak v průběhu roku dočkají automatické aktualizace, která jim nejnovější funkce zpřístupní.

Nejen router

Kromě vysoké bezpečnosti nabízí Turris Omnia také mnohem širší možnosti využití jeho vysokého výkonu a výbavy. Například SFP konektor umožní přímé připojení optického modulu.

Vysokorychlostní rozhraní USB 3.0 v kombinaci s uživatelsky přívětivou konfigurací v Turris OS umožňuje snadné vytvoření síťového úložiště pro rychlé sdílení médií či zálohování drahocenných dat. Slot na kartu SIM potom umožňuje připojení LTE modemu a zálohování připojení k Internetu pomocí sítí mobilních operátorů.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy