Možná je slovo “čínský tablet” poněkud zavádějící, jelikož se drtivá většina tabletů vyrábí v Číně. Jako čínské tablety máme na mysli především různé GOclevery, Qpady a mnoho podobných výrobků. Tyto tablety stojí řádově o dost méně, než značkoví konkurenti jako je iPad nebo například Samsung Galaxy Tab.
Zatímco za značkový tablet utratíme okolo 12 až 18 tisíc, za neznačkové výrobky utratíme většinou částky do 5 tisíc korun. Myslíte si, že platíte pouze za značku? Podívejme se na následující přehled.
Displej
U tabletu je displej jednou z nejdůležitějších věcí. Právě tato součást totiž zajišťuje veškerou komunikaci uživatele se zařízením a proto je jeho kvalita přímo úměrná pohodlnosti při ovládání zařízení.
Čínské tablety mají většinou malé rozlišení (např. 800 x 480 px), které jsou dobré jen na mobilní telefony. Nicméně to by nebyl jediný problém displejů. Obrovskou překážkou je citlivost na dotyk, která je u levných výrobků nevalná. Každodenní ovládání tabletu se tak stane velmi nepohodlné a tablet ztrácí význam jako takový. Přece tyto zařízení mají mít výhodu především v jejich snadném ovládání.
Kvalita zpracování
U čínských tabletů většinou narazíme na okopírovaný design iPadů a levné plasty. Takovýto výrobek se brzo poškodí a není problém po týdnu používání objevit první škrábance. Co se týče kvality použitých dílů, jsou na tom levné tablety ještě hůře. Jedná se především o nekvalitní WiFi nebo Bluetooth přijímače, se kterými je daleko těžší se připojit k jinému zařízení.
K porovnání je toho daleko více, od výkonu až po uživatelskou komunitu, ovšem už jen tyto dvě věci jsou jasným soudcem mezi značkovými a neznačkovými tablety. Čínské chrastítka s mobilním Androidem nejsou tablety, ale jenom vzdálený pokus o ně. Proto doporučujeme raději sáhnout po značkovém výrobku než po kopii. Tyto věty rozhodně nejsou lákadlem k zakoupení dražších značkových tabletů, tímto článkem chceme vyvolat diskuzi právě na toto téma. Rozhodně se o své poznatky, drobné recenze či o uživatelskou praxi podělte do komentářů níže, děkujeme.
Právě se rozmýšlím, jestli koupit iPad, nebo něco od Ainolu. Ale spíš dávám přednost iPadu, těch 5 tisíc navíc už mě nevytrhne. Navíc získám kvalitní přístroj, se kterým se nebudu bát možných poruch.
iPad doporučuju. Já jej měl asi rok a vzpomínám na něj v hodně dobrém světle. (Místo něj jsem si pořídil později Macbook Air. Jinak bych jej neprodával.)
Tento článek byl aktuální zhruba před rokem až dvěma. Teď bych nad tím článkem silně zauvažoval a kompletně ho přepsal…
Samozřejmě, že článek platit o dost více před rokem. Ovšem stále je značkový tablet v mnoha ohledech lepší. Měl jsem jich v rukou více a vím o čem mluvím. Samozřejmě, že pokud koupíš čínský tablet za 8 tisíc, tak získáš celkem dobré zařízení. Osobně bych si však už těch pár tisíc připlatil za iPad. Už jen kvůli pěknému designu a velké uživatelské základně.