Internet

V ČR probíhá sčítání lidu 2021. Formulář je také online

Foto: Sčítání lidu 2021
Foto: Sčítání lidu 2021

V Česku po deseti letech probíhá další sčítání lidu. Jakým způsobem je možné vyplnit požadované informace a kolik máte času?

Letos se sčítáme hlavně online. S mnoha problémy

Sčítání lidu je podrobným ukazatelem demografické a socioekonomické struktury obyvatel ČR. Vůbec první československé sčítání lidu se uskutečnilo už v roce 1921.

Letošní sčítání je již třetím za existenci samostatné České republiky. Zajišťuje ho Český statistický úřad. Účelem sčítání je získat statistické informace o obyvatelích ČR. Vyhodnocení by měl úřad zveřejnit v roce 2022.

Foto: Sčítání lidu 2021
Foto: Sčítání lidu 2021

Současné sčítání probíhá od 27. března do 11. května 2021. Letošní sčítání se od těch předešlých liší hlavně tím, že prioritní je sběr dat online. Vyžádala si to epidemiologická situace související s nákazou onemocněním COVID-19.

První „sčítací“ víkend však přinesl problémy. Kvůli závadě modulu pro vyplňování adres došlo krátce po spuštění sčítání k zahlcení databázových serverů. Chybu se však podařilo odstranit a ještě v sobotu bylo sčítání obnoveno.

Zahájeno sčítání prostřednictvím tištěných formulářů

Papírové formuláře však ze sčítání nezmizely. Od soboty 17. dubna je sčítací komisaři začínají distribuovat do domácností. Česká pošta pro tento účel vyškolila přibližně 10 000 komisařů. Ti s předstihem začali vyvěšovat na domy oznámení, kdy dorazí. Počítat je nutné se zhruba čtyřhodinovým rozmezím.

Sečíst se lze zcela bezkontaktně prostřednictvím internetu, nebo pomocí listinného formuláře. Bezpečně, jednoduše a bez kontaktu se sčítacím komisařem se můžete sečíst online od 27. 3. do 11. 5., a to na tomto webu nebo pomocí mobilní aplikace. Jde to odkudkoliv. Sečíst můžete nejen sebe, ale také celou rodinu.

Zdroj: scitani.cz

Sčítací formulář lze také získat na poštách, respektive na provozovnách, které mají zřízené kontaktní místo pro sčítání. Výhodou je, že na tomto místě je přítomen pracovník pošty, který vám případně poradí, jak jej vyplnit.

Vyplněné podklady musejí lidé odevzdat na poště či vhodit do poštovní schránky. Za kontaktní místo byla ustanovena i pracoviště Českého statistického úřadu v krajských městech. Čas na odevzdání je až do 11. května.

Současně stále pokračuje možnost sčítání online. To by již v současné době mělo fungovat bez problémů. Elektronická forma byla nakonec kvůli technickým problémům na počátku prodloužena rovněž až do 11. května.

Průběh sčítání lidu 2021
Průběh sčítání lidu 2021

Tuto možnost také většina obyvatel ČR využila. Ještě než započalo „papírové“ sčítání, bylo oficiálně sečteno už 6 milionů osob.

Pokud byste upřednostnili sčítání prostřednictvím tištěného formuláře a první termín vám nevyhovoval, stále není nutné jít na poštu. Druhé kolo distribuce formulářů zahájí komisaři po 30. dubnu, jak uvedl v médiích generální ředitel České pošty Roman Knap.

Statistiky zajímá méně informací

Oproti předchozím létům se podoba sčítání zjednodušila. Dotazník se zredukoval na cca polovinu. Vypadly z něj povětšinou o informace, které má statistický úřad šanci získat jinak. Platí to například pro rodinný stav nebo státní občanství.

Navíc se v čase proměnila struktura společnosti a ptát se na to, zda má vyplňující doma počítač s internetem, je už poměrně zbytečné. V Česku však naopak chybí evidence bytů, prakticky tak neexistuje jiná možnost, jak získat údaje o domácnostech než při sčítání.

Statistici ujišťují, že sčítání nezabere mnoho času. Vyplnění odpovědí na otázky trvá maximálně 15 minut. Pokud chcete sčítání maximálně zjednodušit, upřednostněte právě elektronickou formu. Můžete totiž vybírat z přednastavených voleb a není nutné odpovědi ručně vyplňovat.

Sčítání lidi je povinné. Vyplnit byste také měli informace pravdivě. Jestliže tak neučiníte, hrozí vám pokuta až 10 000 Kč. Sčítací formulář je možné vyplnit i za rodinné příslušníky. To je pomocí zejména pro starší lidi, kteří neovládají moderní technologie.

Systém současně kvůli ochraně osobních údajů i kvůli bezpečnosti neodesílá žádné upozornění, že elektronické sčítání proběhlo úspěšně. Proto je vždy lepší vyplnit a odeslat formulář znovu, pokud si nejste jisti, zda vše proběhlo korektně.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet