Ze světa IT

Velká Británie může postupně přestat používat technologii Huawei 5G

huawei logo single sede
Foto: Huawei

Spor USA s čínským výrobcem elektroniky Huawei, který vedl až k jeho přidání na černou listinu firem s nimiž nesmí spolupracovat žádná americká společnost, byl zářnou ukázkou narůstajících politických a ekonomických rozbrojů mezi USA a Čínou.

Avšak dopad tohoto sporu může být až celosvětový, protože americké sankce učinily z Huawei v očích veřejnosti a státních organizací společnost, která by mohla potencionálně představovat vysoké bezpečnostní riziko.

Vše zašlo už tak daleko, že v červenci 2020 dala Velká Británie najevo, že je připravena změnit své rozhodnutí o zvolení společnosti Huawei jakožto dodavatele pro budování 5G sítě v této evropské ostrovní zemi. K tomuto závěru došla britská vláda právě na základě udělených sankcí v USA. Ty prý jasně poodhalují problémy s bezpečností.

Velká Británie může postupně přestat používat technologii Huawei
Velká Británie může postupně přestat používat technologii Huawei

Nicméně ještě není nic definitivně rozhodnuto, britská vláda teprve shání všechny potřebné podklady a zkoumá jejich možné dopady na britskou 5G síť. Avšak v neprospěch Huawei hovoří například zpráva britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti, která označuje technologii tohoto čínského giganta za nedůvěryhodnou a rizikovou.

Huawei má ve Spojeném království významné postavení

Že se jedná pro Huawei o další hrozící velký malér svědčí i fakt, že Velká Británie představuje pro tuto čínskou společnost jednoho z nejvýznamnějších evropských obchodních partnerů.

Jejími technologiemi jsou na britských ostrovech vybaveny prakticky všechny starší a současné telekomunikační sítě. A to aniž by se dosud přišlo na nějaký zásadnější problém. Tím také příznivci technologií Huawei argumentují.

Navzdory tlaku Spojených států pak začalo Spojené království začátkem roku 2020 i s plány, jak technologiemi Huawei vybavit síťové infrastruktury 5G. Konkrétně měl do ní Huawei dodávat méně významné komponenty, přičemž jeho podíl na trhu s poskytováním 5G služeb měl být omezen na 35 procent. Jak celá kauza s technologií Huawei 5G v Británii nakonec dopadne, ukážou až následující týdny a měsíce.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Ze světa IT