Ze světa IT

Minipočítač VIA VAB-800 Pico-ITX

Raspberry Pi logo freebit
Foto: Raspberry Pi

VIA jest tchaj-wanská společnost prosperující v oblasti počítačového hardware a výrobě čipů. Dnes máme tu možnost vám představit produkt, který se v dnešních dnech stává trendem IT kutilů, jmenuje se VAB-800, řadí se do segmentu Pico-ITX desek a měření 10 x 7,2 centimetru.

Minipočítač VIA VAB-800 Pico-ITX

Minipočítač VIA VAB-800 Pico-ITX

Tento minipočítač je vybaven procesory na taktu 800 MHz nebo 1 gigahertz pod označením Freescale ARM Cortex-A8, vlastní dvě integrovaná GPU pro dva zobrazovací prvky a podporu 3D/2D grafiky. Stejně jako jeho konkurent jménem Raspberry Pi zvládne přehrávat video v rozlišení 1080p. Na desce jsou patrné dva USB 2.0 porty, jeden ethernetový a mini HDMI výstup.

Pokud zabrousíme na okraje plošného spoje, najdeme SATA rozhraní, VGA konektor, dva COM pin porty, dva jednokanálové LVDS konektory, jeden SDIO pin a osm GPIO pinů. Operační paměť se rovná dnešním smartphonům, tedy co do velikosti. Čip je obdařen velikostí 1 gigabajt DDR3 SDRAM a připraven tak pro nároky aplikací a operačního systému.

VIA VAB-800 je k dispozici s podporou pro Android, operační systémy Ubuntu /Linux/, stejně tak pro Windows Embedded Compact 7, který je instalován do nejedné mobilní automobilové navigace. Cena bohužel zatím není známa ale můžeme směle odhadovat 900 – 1300 korun. Máte rádi tyto miniaturní počítačové systémy? Zvolili by jste raději Raspberry Pi a nebo nějakou další alternativu?

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Raspberry PI je k mání na Aukru za přibližně 1200 Kč, pokud by někdo chtěl tuto malou krabičku s megavýkonem.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT