Internet

Visa a Mastercard pozastavily platby v Rusku

credit card visa
Foto: pixabay.com, Tag: Platební karta

Společnost Visa, Mastercard a PayPal v sobotu oznámily, že pozastavují provoz v Rusku s odvoláním na probíhající invazi na Ukrajinu.

Ukončení transakcí v Rusku

Visa začne pracovat na ukončení transakcí v Rusku, ale podle tiskového prohlášení to bude trvat několik dní. Společnost Mastercard uvedla, že pozastaví všechny své síťové služby v Rusku, které na konci února vyslalo na Ukrajinu vojenské jednotky.

Po dokončení nebudou všechny transakce iniciované kartami Visa vydanými v Rusku fungovat mimo tuto zemi a všechny karty Visa vydané finančními institucemi mimo Rusko nebudou fungovat na území Ruské federace,“ uvádí se v prohlášení společnosti Visa, které bylo připsáno viceprezidentovi pro globální komunikaci Andymu Gerltovi.

Visa a Mastercard pozastavily platby v Rusku
Visa a Mastercard pozastavily platby v Rusku

V tiskové zprávě společnost Visa Inc. předseda představenstva a generální ředitel Al Kelly uvedl, že společnost „byla nucena jednat po nevyprovokované invazi Ruska na Ukrajinu a nepřijatelných událostech, kterých jsme byli svědky. Litujeme dopadu, který to bude mít na naše vážené kolegy a na klienty, partnery, obchodníky a držitele karet, kterým v Rusku sloužíme. Tato válka a pokračující ohrožení míru a stability vyžadují, abychom reagovali v souladu s našimi hodnotami.“

Mastercard ukončí podporu všech karet vydaných ruskými bankami

Podobně společnost Mastercard uvedla, že kromě zablokování některých ruských finančních institucí ukončí podporu všech karet vydaných ruskými bankami a zablokuje transakce z karet vydaných mimo Rusko, ale používaných u ruských obchodníků nebo v bankomatech.

Již dříve v sobotu ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov na Twitteru zveřejnil dopis zaslaný generálním ředitelem společnosti PayPal Danem Schulmanem, v němž oznámil podobnou odstávku. Mluvčí společnosti PayPal na žádost o komentář bezprostředně neodpověděli, ale podle agentury Reuters prý odstávka přesto „zajistí, že zůstatky na účtech budou rozděleny v souladu s platnými zákony“.

Společnosti byly pod tlakem veřejnosti, aby pozastavily operace v Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Kryptografické společnosti většinou odolaly výzvám k jednostrannému zablokování všech ruských obyvatel, a to i přes prosby ukrajinských představitelů a zákonodárců z jiných zemí.

Jesse Powell, generální ředitel kryptografické burzy Kraken, uvedl, že společnost by tak učinila, pokud by k tomu byla zákonem donucena (jeho burza nebyla jednou z těch, které Ukrajina oficiálně požádala). Ukrajina požádala Coinbase, Binance, Huobi, KuCoin, Bybit, Gate.io, Whitebit a ukrajinskou burzu Kuna, aby zablokovaly všechny ruské účty.

Ruská centrální banka ve svém prohlášení uvedla, že karty Visa a Mastercard budou na území Ruska fungovat i poté, co zpracovatelé kreditních karet oznámili jejich pozastavení.

Operace na nich jsou v rámci země zpracovávány v Národním systému platebních karet a sankce se jich netýkají,“ uvedla centrální banka. „Prostředky klientů na účtech spojených s těmito kartami jsou plně zachovány a k dispozici.“

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet