Ze světa IT

Vodafone nabízí 1Gb/s internet na doma. Zatím nejrychlejší v ČR

vodafone logo final
Foto: Vodafone

Vodafone do českých domácností přinesl poměrně zajímavou novinku v podobě ultra-rychlého komerčního internetu. Nově do své nabídky zařadil 1 Gb/s internet za 399 Kč na půl roku. Poté zákazníci zaplatí 999 Kč.

Pro Českou republiku to znamená jediné. Nejrychlejší a nejstabilnější gigabitový internet pro celou rodinu mohou nyní otestovat zákazníci Vodafonu (dříve zákazníci společnosti UPC). Jedinou nevýhodou je pomalé odesílání dat (50 Mb/s) a závazek na dva roky. Plusem je instalace za 99 Kč a sleva na prvních 6 měsíců.

Vlajkový model společnosti bude kabelový modem Vodafone Station, který v základu nabídne stahování dat s rychlostí 1 Gb/s a čtyři gigabitové porty pro pevné připojení počítače nebo jiné periferie. Stejně jako modemy Compal propůjčí dvě WiFi pásma, a to 2,4 a 5 GHz 802.11ac.

Vodafone nabízí 1Gb/s internet na doma (Foto: vodafone.cz)
Vodafone nabízí 1Gb/s internet na doma (Foto: vodafone.cz)

COMPAL CH7465LG s technologií EuroDOCSIS 3.0 byl ještě do nedávna prémiovým modemem pro sítě UPC. Bezdrátový kabelový modem s novým Wi-Fi standardem 802.11ac a pokrytím ve dvou pásmech 2,4 i 5 GHz, který zajistí silný signál pro celou domácnost byl nahrazený právě modelem Station od Vodafonu. Stejně jako první jmenovaný poskytne 4 ethernetové porty. MDM Compal aktuálně nabízí rychlost až 500 Mb/s pro stahování.

Dle dostupných specifikací může technologicky zvládnout až 1 Gb/s, což určuje právě technologie DOCSIS. Na webových stránkách UPC však stále najdeme pouze 500 Mb/s internet, který je dostupný s modemy Compal.

Nabízené tarify od Vodafonu

Britský Vodafone upgradoval síť na novou technologii DOCSIS 3.1, kde však přesně, zatím není možné zjistit. Podle webových stránek je dostupný 1 Gb/s třeba v Plzni – je nutné zadat každou konkrétní adresu ručně na webových stránkách. S novou technologií by se jednou dalo teoreticky dosáhnout i 10 Gb/s pro stahování dat. Kabelové sítě však trpí jedním dost zásadním problémem, a to je rychlost odesílání dat. To by však mohl napravit DOCSIS 4.0, který posouvá odesílání dat na 6 Gb/s.

Modernizaci koaxiální sítě na DOCSIS třetí generace spustil americký Liberty Global, který dříve vlastnil české UPC. Slovenské UPC poskytlo vyšší rychlosti již dříve – gigabitové kabelové připojení nabízí od loňska.

Nabízené tarify od Vodafonu (Foto: vodafone.cz)
Nabízené tarify od Vodafonu (Foto: vodafone.cz)

Rychlosti pro klienty jsou rozvrženy v nabídce takto: 50/3 Mb/s za 329 Kč, 150/10 Mb/s za 399 Kč, 300/20 Mb/s za 529 Kč, 500/30 Mb/s za 929 Kč a 1000/50 Mb/s za 999 Kč (v akční nabídce šesti měsíců za 399 Kč). Zvýhodněnou nabídku gigabitového internetu si můžete aktivovat kdykoli od 15.8. do 30.9. 2020.

Po uplynutí 6 měsíců od aktivace bude účtována standardní cena 999 Kč měsíčně. Ceny zahrnují pronájem modemu – pronájem Vodafone stanovil na 100 Kč, prodej modemu do vlastnictví klienta zatím není možný.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT