Tiskové zprávyZe světa IT

Vodafone: „Ne-nažrané“ aplikace

Začátek druhého dubnového týdne se nesl ve znamení neomezených tarifů. Všichni tři čeští operátoři představili své nové produkty skládající se z volání bez limitu, nekonečných sms a celkem slušné, ale nijak ohromující porce dat. Má cenu o nich uvažovat, nebo snad vyjde lépe nahradit je mobilními aplikacemi?

Vodafone SmartTab 7

Vodafone: „Ne-nažrané“ aplikace

Skype, Viber a ti druzí

Pokud váš datový limit dosahuje takové výše, že by váš telefon mohl být hotspotem pro menší sídliště, zaskočit vás může jen jediná věc, a sice pokrytí České republiky vysokorychlostním mobilním připojením. Prakticky všechny aplikace vyžadují pro plynulý chod Wi-Fi nebo 3G a rychlejší standardy. Takové lidi, kteří nejsou datově svázáni, byste ale v České republice spočítali maximálně na prstech několika rukou. U těch ostatních cesta k levnému volání nejspíš přes mobilní připojení nepovede. Základní datový limit 150 MB moc parády nenabídne, nižší už vůbec ne.

Při použití aplikace Viber vyměníte minutu hovoru za zhruba 0,25 MB, což se dá s přimhouřenýma očima ještě akceptovat. Dovoláte se ale jen mezi dvěma mobilními zařízeními s nainstalovanou aplikací, kterou navíc (pominete-li různé emulátory) nespustíte na počítači. V tomto ohledu vyhrává Skype, jenže ten během minuty ukrojí z datového balíčku kolem 3 MB, u videohovorů ještě mnohem více (zhruba 500 kb/s). Patříte-li mezi ty, kteří hodně volají, na datové hovory rovnou zapomeňte a sáhněte raději po některém z neomezených tarifů.

Bezplatné dobré zprávy

Chronickým smskařům musely nové levné tarify bez omezení udělat obrovskou radost. Zejména těm, kteří ve svém okolí mají lidi bez smartphonů a rádi píší. Textová komunikace mezi chytrými telefony se ale z klasického sms kanálu už dávno přesunula na internetovou síť. Datová spotřeba aplikací jako WhatsApp, Facebook Messenger, online sms brány nebo součásti novějších verzí iOS iMessage je (obzvlášť ve srovnání s voláním přes internet) absolutně zanedbatelná.

Odeslání zprávy z WhatsAppu čítá cirka 7 KB, přijetí pak zhruba dvojnásobek. Pro milovníky „datlování“ se smartphony se tedy nic nemusí měnit, avšak ti, kteří z jakéhokoliv důvodu internet v mobilu nemají, mají důvod k radosti.

Přejít či nepřejít, toť otázka. Jestli telefon využíváte jako telefon, nikoliv hlavně jako gadget k prohlížení internetu, rozhodně se vám nová nabídka vyplatí. Ale pokud patříte mezi ty, pro něž je internet v podstatě existenční potřebou, proveďte si audit všech vyúčtování. Možná by nové tarify mohly sednout i vám.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy