Hardware

Jak Bill Gates „okradl“ Steva Jobse

apple logo sede final
Foto: apple.com, Tag: Apple

Jak začal vydělávat Apple? Aneb jak to vůbec vše začalo. Steve Jobs byl dobrý stratég a měl pod fousem, technologiím moc nerozuměl ale jeho touha prosadit jakýkoliv výrobek neznala hranice. Což bylo k vidění při představení iPhonů a iPadů.

Xerox PARC. Tam to vše začalo. Jednoho krásného dne se lidé z Applu dostali do této firmy v Palo Altu. Jobs byl unešen z toho, co se v této dílně vynálezů dělo. Právě tam vstal počin, který se nazývá grafické uživatelské rozhraní. Spousta barev v jedné řadě? Tohle Apple přesně hledal.

Spolupráce Applu a Microsoftu

Když začali ve firmě Apple vyvíjet první Macintosh, jel Steve navštívit Billa. Microsoft v té době nakódoval nějaké aplikace pro Apple II. Jednalo se o tabulkové editory Multiplan. Jobs chtěl, aby toho pro jeho produkty stvořili ještě více. Bill Gates založil svůj Microsoft poté, co vytvořil programovací jazyk BASIC pro Altair, to byl první start této společnosti.

Jak Bill Gates "okradl" Steva Jobse
Jak Bill Gates „okradl“ Steva Jobse

Jobs králem a Gates poddaný

Gates se umluvil Applu. Tímto počinem se měly zrodit grafické verze tabulkového programu Excel a textového Wordu. V roce 1984 společnost Apple vykazovala zisk 1,5 miliardy dolarů. Microsoft tedy v těchto letech poněkud zaostával.

Budeme platit Microsoftu

Microsoft Excel měl dle plánů zůstat na dva roky jen pro Macintosh. IBM by díky této skutečnosti měla přijít o tento slastný software. Apple se tedy dostal do licenční politiky, která mu měla přinést zisky z prodaných produktů. Díky tomuto spojení se dvě velehlavy spojily a vznikl tak kamarádský vztah, jež měl přinést ovoce obou stranám.

Produkty Apple bez manuálu

Macintosh se dle velkého stratéga měl prodávat bez manuálu. To ale lidem z výroby vrtalo v hlavě. Proč máme tedy lidi na tvorbu manuálů? Podle plánu měly některé programy od Microsoftu nést logo Applu. Například právě Excel, Word a File. Cílem bylo, aby si po zakoupení lidé mohli ihned počítač rozbalit a začít ho plně využívat. Aplikace měli být proto přibaleny.

Další softwarovou výbavou se měly stát programy MacPaint a MacWrite. Za tyto aplikace měl Microsoft inkasovat 10 dolarů za jedenu aplikaci, tedy za jeden prodaný počítač. Nakonec se vše zvrtlo a software měla prodávat sama společnost Microsoft.

Apple Macintosh

Grafické uživatelské rozhraní na ostří nože

V Jobsovi vládly obavy, že se Microsoft pustí do vlastní verze uživatelského rozhraní. Vše se dostalo do varu, kdy se měl Mac dostat do rukou Microsoftu a ten ho měl naklonovat k podobě své. Gates v té době věřil, že grafické rozhraní má velkou budoucnost. Steve Jobs si tedy vypůjčil nápad z Xeroxu a Gates si teď chce nápad zapůjčit od Applu.

Zrození operačního systému Windows

V listopadu 1983 Gates oznámil, že inženýři Microsoftu začínají pracovat na novém operačním systému jménem Windows. V hale hotelu Hemsley Palace byl pronesen výrok, pracujeme na software, který bude ovládat myš a klávesnice. Prioritně se tento systém měl stavět pro počítače od IBM. S vývojem ale nemohli zatím moc dopředu, vázala je smlouva s Applem. Začínáme dělat Windows! Jsme odhodláni do tohoto projektu zasvětit všechny své vývojáře!

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware