Software

Windows 11 ke stažení. Nový operační systém unikl na internet

obraz windows 11
Foto: microsoft.com, Tag: Windows 11

Nový operační systém od společnosti Microsoft unikl na internet. Podle prvních informací je dost podobný systému macOS od Applu. Tlačítko start se posunulo do střed obrazovky. Pro zaryté fandy jde však jednoduchým klikem přesunout do levého rohu tak, jak jsme zvyklí.

Důležitou novinkou je to, že si operační systém pamatuje kde jste s prací skončili a dokáže na ni při dalším zapnutím počítače navazovat.

Mnohé z vás však zajímá, kde si tento operační systém s pořadovým číslem 11 můžete stáhnout. Na to se v tomto článku zaměříme. Ke stažení budete potřebovat přístup na internet a 64 GB místa na disku. Před instalací si ověřte, zda Windows 11 podporuje procesor v počítači – seznam Intel procesorů zde a seznam procesorů od AMD zde.

plocha windows 11
Úvodní obrazovka a Start systému Windows 11 (Foto: microsoft.com)

Představení Windows 11

Windows 11 mělo při spuštění hned několik zásadních nedostatků. Hlavní problém pramení v hardwarových požadavcích Microsoftu. Instalace nových Windows totiž vyžaduje bezpečnostní čip TPM (Trusted Platform Module) verze 2.0. TPM je bezpečnostní čip, který měly podnikové počítače a notebooky. Staral se o bezpečnost v zařízení, stejně jako křemíkový čip T2 u Applu.

Windows 11 obsahují veškerý výkon a zabezpečení Windows 10 s přepracovaným a osvěženým vzhledem. Také se dodávají s novými nástroji, zvuky a aplikacemi.

Zdroj: microsoft.com/cs-cz/windows/windows-11

Nový operační systém na první pohled doprovázelo hned několik podstatných změn. Rohy pracovních oken jsou nyní zaoblená a snadno přehledná. Důležitou informací ohledně aplikací je to, že Windows 11 bude plně kompatibilní s Android aplikacemi.

Minimální požadavky a PC Health Check

Stejně jako každé Windowos mají také 11tky minimální požadavky na hardware počítače. Procesor minimálně 1gigahertzový (GHz) nebo rychlejší procesor se 2 nebo více jádry kompatibilní se 64bitovou architekturou nebo zařízení System on a Chip (SoC). Minimální operační paměť 4 GB RAM. Úložiště na disku minimálně 64 GB nebo větší úložné zařízení. Kompatibilní grafické karty s DirectX 12 / WDDM 2.x.

Pro tablety a další přenosná zařízení je stanovená minimální úhlopříčka větší než 9″ s rozlišením HD (720p). Účet Microsoft a připojení k internetu jsou vyžadovány pro plnohodnotné nastavení Windows 11.

Zkontrolovat kompatibilitu můžete pomocí jednoduchého nástroje přímo od společnosti Microsoft. Použijte aplikaci PC Health Check a zjistíte, zda váš aktuální počítač splňuje požadavky pro provoz Windows 11. Pokud ano, můžete získat bezplatný upgrade při jeho nasazení.

Windows 11 ke stažení z internetu

Jak stáhnout nové Windows pomocí internetu? Jak aktualizovat (provést upgrade) Windows 10 na nový operační systém? Mnoho otázek, na které zde odpovíme. Pro stažení oficiální verze Windows 11 použijte oficiální web výrobce koncem roku. Pokud máte ve svém počítači Windows 10, Microsoft se jej rozhodl podporovat do 14. října 2025.

Propojte se okamžitě s osobami, na kterých vám záleží přímo ze stolního počítače pomocí Microsoft Teams. Volejte nebo chatujte zdarma.

Zdroj: microsoft.com/cs-cz/windows/windows-11

Oficiální upgrade systému: jakmile bude k dispozici Windows 11, stáhnete si jej stejným způsobem, jako byste to udělali s jakoukoli novou verzí systému Windows. Většina uživatelů přejde do Nastavení > Aktualizace a zabezpečení > Windows Update a klikne na Zkontrolovat aktualizace. Pokud je k dispozici, zobrazí se aktualizace funkcí pro Windows 11. Klikněte na Stáhnout a nainstalovat.

Neoficiální stažení developer verze: před každým spuštěním nového operačního systému se uživatelé developer verzí mohou těšit na testování softwarových produktů. Nové Windows nejsou výjimka. Na internet tak díky tomu uniklo preview developerské verze a je ke stažení. Developerský build nese označení 21996.1 a stahujte ho třeba na platformě Datoid.

Cena nového operačního systému

Počítače dodávané s předinstalovaným systémem Windows 11 budou dostupné od širokého výběru prodejců později tento rok. Operační systém bude oficiálně dostupný koncem tohoto roku s zatím nenastavenou cenou. Upgrade z Windows 10 bude dle výrobce zdarma.

Cena verze Home CZ (OEM) bude přibližně 2799 Kč a Windows 11 Pro 64-bit (OEM) 3699 Kč. Přenositelné FPP verze operačního systému pak mohou startovat na 3799 Kč a 5990 Kč. Předplatné se nakonec nepotvrdilo. To by taky mohlo znamenat to, že uživatelé přejdou ke konkurenci.

Veškeré dostupné verze, které budou oficiálně distribuovány koncem roku budou pouze pro 64bitovou architekturu. To neznamená, že 32bitové aplikace nejsou podporovány, ale 32bitové procesory nebudou moci OS nainstalovat.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software