SoftwareZe světa IT

Jaké budou nové Osmičky?

Windows 8 byl oficiálně představen 1. června tohoto roku. Pro běžné uživatele to bylo velké překvapení, protože předchozí verze, Windows 7, byla na trhu teprve něco málo před 2 roky.

Nová verze Windows má být jejich přímým nástupcem, tentokrát s větším důrazem na další zařízení mimo PC. Microsoft totiž slibuje přímou podporu pro osobní počítače, notebooky, netbooky, servery, multimediální centra, ale nově také tablety. Právě zaměřením na tablety Microsoft pružně reaguje na rychle se rozvíjející odvětví, které by nebylo dobré nechat bez povšimnutí.

Ovšem teď k tomu, co nás všechny zajímá nejvíce. Na jaká vylepšení se máme připravit? Asi největším trhákem z hlediska softwarového giganta bylo představení zbrusu nového uživatelského prostředí s názvem Metro.

To se asi nejvíce blíží pracovním obrazovkám v dnešních moderních zařízeních. Inspirace je tak jasně znát z Windows Phone prostředí a rozhodně i z hlavního menu herní konzole Xbox 360.

Start obrazovka Windows
Windows 8

Microsoft se chce zaměřit daleko více na nové technologie, a tak Metro podporuje dotyková LCD. Z řad běžných uživatelů zaznívají spíše kritické ohlasy na nové uživatelské prostředí, nicméně Microsoft potvrdil, že Metro půjde vypnout a my si můžeme vybrat klasičtější zobrazení. Zajímavou novinkou se pak jeví tzv. „Picture Password“, kdy si uživatel při přihlašování místo obyčejného naťukání hesla ťukne na tři vámi předem vybraná místa na obrazovce. Pochopitelně můžete použít i klasické psaní hesla a tato funkce podporují pouze dotykové displeje.

Windows 8 systému bude obsahovat pozměněného průzkumníka. Ten bude nyní obsahovat podobnou horní lištu, jakou mají současné Microsoft Office aplikace. Podle Microsoftu to zvýší přehlednost systému a nabídne snadnější ovládání.

V nové verzi operačního systému se také dočkáme Windows Store. Ten si můžete představit jako místo pro vaše online obchody. Je to místo, kde budete moci kupovat, prodávat a propagovat svoje aplikace. Za zmínku také stojí integrace Windows Live ID přímo do systému. Díky tomu se totiž sjednotí všechna vaše nastavení systému.

V praxi to znamená, že si doma na svém PC uložíte oblíbená nastavení, a poté se přihlásíte například v práci, aniž byste museli cokoliv dalšího měnit. Vaše nastavení se totiž přenese skrze Windows Live ID. Microsoft zatím neoznámil oficiální datum vydání Windows 8. Nicméně se všeobecně předpokládá, že k němu dojde v roce 2012.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

3 Comments

  1. Já jen čekám, až vylezou. Pak Sedmy padnou s cenou dolů a budu si už moci pořídit krabicovku.

  2. Tak FPP verzi už mám, dokonce Ultimate Win7. Na systému není radno šetřit. Navíc ho máš aktualizovaný pár let a to se zpětně vrátí.

    1. Přikláním se k Tobě, buď si pořídit linuxovou distribuci a nebo šáhnout po licencovaném software, o který je společností dobře pečováno.

      Nemá smysl šetřit, to raději párkrát vypustím z harmonogramu návštěvu hospody. 😀

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software