SoftwareZe světa IT

Windows 9: Ke stažení ještě letos?

Softwarová éra nepovedených Vist či povedených Windows 7 potažmo XPček je pevně spjata s vývojem operačního systému od Microsoftu. To ale samozřejmě nejsou všechny, a ne už vůbec poslední systémy od tohoto softwarového giganta. Společnost připravuje druhý update pro Windows 8.1, ale zároveň se velice soustředí na novu verzi Windows, která by se měla oficiálně objevit již příští rok – Windows 9 s kódovým označením Treshold.

To celé určitě dává smysl. Nové Windows mají zaujmout uživatele starších OS, a to přesněji Windows Vista či Windows 7 na přechod pod nový operační systém Microsoft Windows 9. Podle zpráv bude operační systém na disku dostupný ve dvou verzích, které budou bootovat dle zařízení, na které budou instalována. Je zde tedy zachována symbióza dotykového systému a systému pro uživatele, který chce známou plochu a ikonu Start. Tedy notoricky známé pracovní prostředí.

Windows 9 Desktop

Je také možné, že se nového systému nedočkáme. Tato změna může být součástí dalších updatů, vyvstává však otázka, jak k tomu přijdou uživatelé, kteří mají starší média s operačním systémem. Podle dostupných zpráv je tedy jasné, že chce společnost udělat krok směrem dozadu a nabídnout tak staré a osvědčené prostředí, které je známé mnoha starším uživatelům operačního systému Windows. Již „zaběhnutá“ okna tak nechá na dotykových produktech jako takových. Na videoportálu Youtube se také nedávno objevilo video, které devátou generaci ukazuje od instalace po prostředí. O celkové pravosti však můžeme směle spekulovat.

Preview verze OS Windows 9 (Treshold) může být dostupná a ke stažení ještě v tomto roce, může se však oficiálně na světový trh se systémy dostat až na jaře roku 2015. Podle zpráv ze zahraničí se v liště nabídky Start dočkáme také spuštěných či aktivních aplikací (Skype, Outlook, Počasí či úložiště OneDrive), které berou duši a styl z operačního systému Windows Phone, jež chce společnost sjednotit a zavést mezi méně zdatné uživatele mobilních technologií. Podle zpráv ze zahraničních zdrojů bude nový systém vědět, zda ho používáte na hybridním tabletu či na tabletu s klávesnicí, přizpůsobí tak například po odejmutí klávesnice své prostředí.

Před pár měsíci se také hodně spekulovalo o Windows zdarma. Jednalo se tak o systém, který vychází s Windows 8.1 a přichází s vyhledáváním od dceřiného Bingu – Windows 8.1 with Bing. Konkrétně by Microsoft měl takto postavený systém poskytovat v základní edici Windows 8.1, která postrádá bezpečnostní šifrovací funkce BitLocker a BitLocker To Go, nedisponuje plnou podporou vzdálené plochy pro jiné uživatele, neumožňuje připojení k doméně a nákup multimediální aplikace Windows Media Center. V základu jádra se tak jedná o „ochuzenou“ OEM verzi pro desktopové počítače dodávané výrobci mobilní a stolní elektroniky.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software