Kryptoměny

Wirex. Směň si kryptoměny na kartě jedním klikem

wirex logo freebit nove
Foto: Wirex

Wirex je unikátní platforma z dílny britského start-upu. Co všechno umí a jaké má výhody? Prozradíme si to v následující recenzi služby. Ve zkratce – Wirex vám umožní kryptoměny nakoupit, směnit a zaplatit u vašeho obchodníka.

Co je Wirex

Wirex je platební systém, který je určen pro realizaci transakcí v kryptoměnách a zároveň k uchovávání digitální měny. Současně podporuje i běžné (fiat) měny.

Jedná se v principu o účet a zároveň je Wirex vydavatelem vlastní platební karty, kterou lze využít podobně jako běžnou debetní kartu. Platforma tak především reprezentuje inovativní myšlenku placení kryptoměnami v běžných obchodech a to i tam, kde by to za normálních okolností nebylo možné.

Díky Wirexu stačí, že obchod umožňuje platbu kartou a přijímá karty Visa. Placení funguje standardně po přiložení k terminálu, platit tedy můžete i bezkontaktně. Stejně tak funguje s Wirexem běžný výběr z bankomatů.

Wirex. Směň si kryptoměny na kartě jedním klikem
Wirex. Směň si kryptoměny na kartě jedním klikem

Kryptoměny si můžete taktéž uložit ve vlastní kryptoměnové peněžence a využít i služby směnárny.

Jak to v praxi funguje

Peněženka má podobu cloudového rozhraní. Dostupná je v mobilu i prostřednictvím webu. V této peněžence jsou uloženy kryptoměny a při platbě kartou je možné jednoduše je převést na tradiční měnu a standardním způsobem tak platit za zboží nebo službu. Konkrétně v českých obchodech se zatím karta ukazuje být bez obtíží funkční.

Zatím ale chybí podpora českých korun, převod měn je tak možný v librách, dolarech nebo v eurech. Konverze trvá pouze několik vteřin. Peněženka podporuje Bitcoiny, Litecoiny, kryptoměnu Ethereum, Ripple a nejnověji také Waves.

Wirex žádná data o vaší kartě neuchovává, proto lze jeho použití považovat za bezpečné. Systém využívá zabezpečení pomocí 2FA ochrany, ověření pomocí sms a e-mailu a zabezpečení s pomocí otisků prstů.

Jaký je směnný kurz na kartě a jaké poplatky se platí

Počítat musíte s tím, že si české koruny je nutné převést na měnu, kterou Wirex podporuje. To pro české uživatele znamená kvůli kurzu jistou nevýhodu. Navíc je potřeba počítat s tím, že uživatel Wirexu přeplatí asi 1 až 2 % kvůli spreadu. Směnný kurs jako takový je nicméně srovnatelný s konkurenčními směnárnami.

Výraznějšími rozšíření tak stále ještě brání primárně to, že placení s Wirexem je pro běžné účely zkrátka drahé alespoň na úrovni placení kartou. Více se Wirex vyplatí pro platby v rámci vlastní sítě a pro internetové transakce.

Wirex: Visa karta a další krypto-výhody

Kromě toho musíte počítat s tím, že za správu účtu platíte měsíční poplatek ve výši 1,2 EUR. Podobně je na tom výběr prostředků z bankomatu. Ačkoli je možný, v rámci celé Evropy je zatížen poplatkem ve výši 2,25 EUR. Pro většinu lidí tak bude výběr spíše nevýhodný.

V rámci plateb v kamenných obchodech Wirex 0,5 % z každého nákupu vrací prostřednictvím tzv. cashbacku. Výplata probíhá v Bitcoinech a bohužel se nevztahuje na internetové platby. S uvážením poplatků lze říci, že cashback výraznější výhodou pro uživatele není.

Jak si založit účet a jak si objednat kartu

Především jednoduchost registrace je zásadní předností služby Wirex. Zájemce si nejprve bude muset otevřít svůj účet v mobilní aplikaci a následně ho nechat ověřit. To obnáší verifikaci adresy i vašich osobních údajů.

Prakticky se tak vyžaduje nejlépe scan občanského průkazu (nebo řidičského průkazu) a například faktury za energie (ne starší než 3 měsíce).

Občas se při registraci stane, že musíte vyplnit dokument, že nejste politicky exponovaná osoba – ať už vy, nebo nějaký z rodinných příslušníků. Dokument přijde do mailu a je nutné ho elektronicky podepsat (dále vyplnit) a poslat zpět.

Kartu si poté objednáte stejně tak přímo v aplikaci. Dorazit by vám měla již během několika dní od registrace, a to v podobě běžné zásilky Českou poštou. Kartu je nutné po obdržení prostřednictvím aplikace aktivovat. Zabezpečena je standardním PIN kódem, který si uživatel může posléze změnit, a to ve vybraných bankomatech.

Jak zrušit účet

V souladu s obchodními podmínkami můžete svůj Wirex účet i kartu také zrušit. Podle nich také lze požádat zástupce společnosti na adrese privacy@wirexapp.com o vymazání veškerých osobních údajů uživatele.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny