» Ze světa IT

Wirex. Směň si kryptoměny na kartě jedním klikem

wirex logo freebit nove
Foto: Wirex

Wirex je unikátní platforma z dílny britského start-upu. Co všechno umí a jaké má výhody? Prozradíme si to v následující recenzi služby. Ve zkratce – Wirex vám umožní kryptoměny nakoupit, směnit a zaplatit u vašeho obchodníka.

Co je Wirex

Wirex je platební systém, který je určen pro realizaci transakcí v kryptoměnách a zároveň k uchovávání digitální měny. Současně podporuje i běžné (fiat) měny.

Jedná se v principu o účet a zároveň je Wirex vydavatelem vlastní platební karty, kterou lze využít podobně jako běžnou debetní kartu. Platforma tak především reprezentuje inovativní myšlenku placení kryptoměnami v běžných obchodech a to i tam, kde by to za normálních okolností nebylo možné.

Díky Wirexu stačí, že obchod umožňuje platbu kartou a přijímá karty Visa. Placení funguje standardně po přiložení k terminálu, platit tedy můžete i bezkontaktně. Stejně tak funguje s Wirexem běžný výběr z bankomatů. Účet a platební kartu si můžete výhodně vytvořit pomocí tohoto odkazu.

Wirex. Směň si kryptoměny na kartě jedním klikem
Wirex. Směň si kryptoměny na kartě jedním klikem

Kryptoměny si můžete taktéž uložit ve vlastní kryptoměnové peněžence a využít i služby směnárny.

Jak to v praxi funguje

Peněženka má podobu cloudového rozhraní. Dostupná je v mobilu i prostřednictvím webu. V této peněžence jsou uloženy kryptoměny a při platbě kartou je možné jednoduše je převést na tradiční měnu a standardním způsobem tak platit za zboží nebo službu. Konkrétně v českých obchodech se zatím karta ukazuje být bez obtíží funkční.

Zatím ale chybí podpora českých korun, převod měn je tak možný v librách, dolarech nebo v eurech. Konverze trvá pouze několik vteřin. Peněženka podporuje Bitcoiny, Litecoiny, kryptoměnu Ethereum, Ripple a nejnověji také Waves.

Wirex žádná data o vaší kartě neuchovává, proto lze jeho použití považovat za bezpečné. Systém využívá zabezpečení pomocí 2FA ochrany, ověření pomocí sms a e-mailu a zabezpečení s pomocí otisků prstů.

Jaký je směnný kurz na kartě a jaké poplatky se platí

Počítat musíte s tím, že si české koruny je nutné převést na měnu, kterou Wirex podporuje. To pro české uživatele znamená kvůli kurzu jistou nevýhodu. Navíc je potřeba počítat s tím, že uživatel Wirexu přeplatí asi 1 až 2 % kvůli spreadu. Směnný kurs jako takový je nicméně srovnatelný s konkurenčními směnárnami.

Výraznějšími rozšíření tak stále ještě brání primárně to, že placení s Wirexem je pro běžné účely zkrátka drahé alespoň na úrovni placení kartou. Více se Wirex vyplatí pro platby v rámci vlastní sítě a pro internetové transakce. Účet a platební kartu si můžete výhodně vytvořit pomocí tohoto odkazu.

Wirex: Visa karta a další krypto-výhody

Kromě toho musíte počítat s tím, že za správu účtu platíte měsíční poplatek ve výši 1,2 EUR. Podobně je na tom výběr prostředků z bankomatu. Ačkoli je možný, v rámci celé Evropy je zatížen poplatkem ve výši 2,25 EUR. Pro většinu lidí tak bude výběr spíše nevýhodný.

V rámci plateb v kamenných obchodech Wirex 0,5 % z každého nákupu vrací prostřednictvím tzv. cashbacku. Výplata probíhá v Bitcoinech a bohužel se nevztahuje na internetové platby. S uvážením poplatků lze říci, že cashback výraznější výhodou pro uživatele není.

Jak si založit účet a jak si objednat kartu

Především jednoduchost registrace je zásadní předností služby Wirex. Zájemce si nejprve bude muset otevřít svůj účet v mobilní aplikaci a následně ho nechat ověřit. To obnáší verifikaci adresy i vašich osobních údajů.

Prakticky se tak vyžaduje nejlépe scan občanského průkazu (nebo řidičského průkazu) a například faktury za energie (ne starší než 3 měsíce). Účet a platební kartu si můžete výhodně vytvořit pomocí tohoto odkazu.

Občas se při registraci stane, že musíte vyplnit dokument, že nejste politicky exponovaná osoba – ať už vy, nebo nějaký z rodinných příslušníků. Dokument přijde do mailu a je nutné ho elektronicky podepsat (dále vyplnit) a poslat zpět.

Kartu si poté objednáte stejně tak přímo v aplikaci. Dorazit by vám měla již během několika dní od registrace, a to v podobě běžné zásilky Českou poštou. Kartu je nutné po obdržení prostřednictvím aplikace aktivovat. Zabezpečena je standardním PIN kódem, který si uživatel může posléze změnit, a to ve vybraných bankomatech.

Jak zrušit účet

V souladu s obchodními podmínkami můžete svůj Wirex účet i kartu také zrušit. Podle nich také lze požádat zástupce společnosti na adrese privacy@wirexapp.com o vymazání veškerých osobních údajů uživatele.

Martin Kohout
BIO » Technologický nadšenec a elektrotechnik. Poslední výkvět Tesly. Mám zkušenosti v technologiích, energetice a přes 12 let jsou mým koníčkem smartphony.

  Mohlo by se Vám líbit

  6 Komentáře

  1. […] Karta Wirex je klasická platební karta od Visa – jedná se o britský startup, který vám krypto smění na eura. V tomto případě se nejedná o společnost, která je pevně vázaná na Keltu nebo Crypto Money. […]

  2. […] TIP na článek: Wirex. Směň si kryptoměny na kartě jedním klikem […]

  3. […] Wirex se stává kryptoměnovou platformou číslo jedna na trhu s platebními kartami. Je aktivní už poměrně dlouho a spojení se společností Visa dávalo smysl. Nyní navazuje další partnerství, a to se společností Mastercard. […]

  4. […] Wirex se stává kryptoměnovou platformou číslo jedna na trhu s platebními kartami. Je aktivní už poměrně dlouho a spojení se společností Visa dávalo smysl. Nyní navazuje další partnerství, a to se společností Mastercard. […]

  5. […] Když Wirex startoval, rozhodl se pro partnera jménem Visa. Nyní spojuje síly s druhým z hráčů na trhu – s Mastercardem. Wirex Mastercard je nová platební karta, která mění hru na poli kryptoměn a posunuje platby na další úroveň. […]

  6. […] si těžební cloudový výkon díky technologii Cloud.Boost. Vytěžené BTC si můžete poslat na kartu Wirex a klasicky zaplatit u […]

  Komentuj článek »

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Další novinky » Ze světa IT