Software

YouTube bez reklam. Jak na to?

youtube music
Foto: music.youtube.com, Tag: YouTube Music

Největší internetový server pro sdílení videí s přibližně 2 miliardami aktivních uživatelů, kteří jeho služeb využijí alespoň 1x měsíčně, kam je každou minutu nahráno 500 hodin obsahu – to je ve zkratce YouTube, jenž je navíc dostupný všem zcela zdarma. Jak je to možné? Odpověď je prostá, jeho zisky totiž plynou z reklam, které se návštěvníkům tohoto webu zobrazují před, během, ale i po přehrání videí.

Ty sice generují YouTubu nemalé výnosy, ale z pohledu běžného uživatele jsou takovéto reklamy dosti otravné a mnohdy kazí celkový dojem z jeho sledování. Naštěstí existuje hnedle několik způsobů, jak se těmto reklamám vyvarovat. Jaké jsou tedy mezi jeho uživateli 3 nejpopulárnější způsoby, jak sledovat YouTube bez toho, aniž by člověk musel být rušen neustále se objevujícími reklamami?

YouTube Premium – placené členství, které vás nadobro zbaví reklam

S první možností, jak sledovat videa na této platformě bez reklam, přišel paradoxně sám YouTube, který si byl moc dobře vědom, že stále čím dál tím větší procento lidí začíná využívat volně dostupné blokátory reklam, z nichž nedokáže vytěžit ani korunu. Proto v říjnu 2015 přišel s placenou verzí své služby nazvanou YouTube Premium, která jeho předplatitelům umožňuje za měsíční poplatek vypnout reklamy u videí, uživatel navíc získává přístup k prémiovému obsahu a možnost stahovat videa přímo ze stránky YouTube.

Youtube-premium
YouTube a YouTube Music bez reklam

Neoddiskutovatelnou výhodou tohoto řešení je krom toho, že se jedná o jedinou oficiální možnost, jak sledovat YouTube bez reklam, i fakt, že část peněz z členství jde tvůrcům, jenž sledujete – podpoříte tedy jejich snahu.

Do České republiky se tato služba dostala relativně nedávno, konkrétně na přelomu května a června letošního roku (2019). Aktuálně si je možné pořídit toto placené členství za 179 Kč měsíčně, přičemž první měsíc je zdarma. Kde si mohu YouTube Premium zřídit? Stačí kliknout zde.

AdBlock – tradiční blokátor reklamy na internetu

Asi jen opravdu malá hrstka z vás se asi ještě nikdy nesetkala s AdBlockem, tedy bezplatným doplňkem pro všechny v současnosti nejoblíbenější webové prohlížeče, jenž slouží k blokování nevyžádaného a rušivého obsahu webových stránek, jako například právě reklam. Navštívíte-li YouTube s nainstalovaným AdBlockem tak z osobní zkušenosti můžeme potvrdit, že nenarazíte ani na jednu.

AdBlock - tradicni blokator
AdBlock – tradiční blokátor reklamy

Zároveň vypuštěním nežádoucího obsahu se snižuje velikost přenášených dat, v důsledku čehož se zrychluje načítání stránky. Ovšem, jak již bylo zmiňováno, YouTube ani tvůrci z vašeho sledování nedostávají zaplaceno – používání AdBlocku je tudíž tak trochu i otázkou morálky.

Jak na instalaci AdBlocku? Stačí si v nabídce níže najít váš prohlížeč, kliknout na odkaz a dále postupovat dle jednoduchých instrukcí, které nevyžadují více než jen pár kliknutí myši:

Prohlížeč Aloha – sledujte YouTube bez reklam i na mobilu

Sledování YouTube skrze mobilní telefony patří k největším fenoménům dneška, tento trend je dokonce natolik silný, že již dnes 70 % ze všech zhlédnutí tvoří ty z mobilních zařízení! Proto nesmíme opomenout ani na to, jak zabránit zobrazování youtubových reklam na telefonech. Za tímto účelem jsou v hojné míře využívány především specializované webové prohlížeče, které se častokráte krom samotného blokování reklam zaměřují i na anonymizaci dat.

Pro anonymní a reklamami nerušené sledování YouTube na mobilu jsou tyto prohlížeče jasnou volbou číslo jedna. Jedinou nevýhodu, pokud pomineme otázku morálky, shledáváme v tom, že lze bohužel narazit i na ty nefungující, jež reklamy buď vůbec neblokují, nebo jen velice mizerně, proto je třeba výběru věnovat chvilku času a sázet spíše na ověřené prohlížeče. Za nás můžeme doporučit kupříkladu prohlížeč Aloha, který je zdarma ke stažení pro Android a iOS.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

2 Comments

  1. Na mobilech je nejlepší YouTube Vanced, příp. s microG pro přihlášení. Jedná se o upravenou YouTube aplikaci a tedy vypadá prakticky stejně, jen v ní nejsou téměř žádné reklamy (jen někdy mezi výsledky vyhledávání). Navíc umí hrát PiP nebo na pozadí (i při vypnuté obrazovce), což je třeba pro poslech hudby velmi příjemné.

  2. To je opravdu vtipné, proti reklamě si máme nainstalovat prohlížeč, který sám obsahuje reklamy.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software