Mobilní telefony

Zamyšlení. Potřebují smartphony vůbec blesk?

zarovka logo freebit
Foto: Žárovka

Ačkoliv patří blesk mezi standardní vybavení všech smartphonů, tak jej pravidelně využívá pouze mizivé procento majitelů chytrých telefonů. Může za to hned několik faktorů.

Tím možná nejzásadnějším je skutečnost, že fotografie pořízené mobilním telefonem se zapnutým bleskem nemají nikterak valnou kvalitu a působí dost často přesvíceným dojmem. Často bývají podivně zbarvené a neostré, či dokonce až rozmazané. A to i přes to, že se v několika posledních letech situace ohledně kvality blesků chytrých telefonů neustále zlepšuje.

Zamyšlení. Potřebují smartphony vůbec blesk?
Potřebují smartphony vůbec blesk? #smartphone

O tom, že nejsou blesky ve smartphonech zas tolik důležité vypovídá i fakt, že jsou slabší než ty montované do zrcadlovek a nemají tudíž takový dosah. Pokud si jimi tedy budete chtít přisvětlit třeba byť jen několik metrů vzdálené pódium na koncertě, bude vám blesk smartphonu prakticky k ničemu.

Dále tu jsou i funkce a režimy, jež dokáží částečně suplovat funkci blesku. Zejména pak režim HDR umožňující pořizovat fotky s velkým dynamickým rozsahem. To laicky řečeno znamená, že fotoaparát lépe zachytí světla a stíny. Mnoho chytrých telefonů je též vybaveno nočním režimem, jenž též do značné míry nahrazuje funkcionalitu blesku. Navíc tu vždy existuje možnost využít externího zdroje světla a expozici si nasvětlit dle libosti.

V době digitálních technologií se stává blesk méně potřebným

Dalším argumentem hovořícím ve prospěch tvrzení, že blesky jsou stále čím dál tím méně důležité, pokud ještě vůbec, je narůstající množství a kvalita online a software nástrojů a aplikací, pomocí kterých se dá i špatně nasvícená fotografie zesvětlit a rozjasnit během několika málo vteřin. A to aniž byste museli mít hlubší znalosti o tom, co za celým procesem úpravy stojí.

Závěrem nám tedy nezbývá nic jiného než konstatovat, že využívat blesk u smartphonů má v dnešní době smysl už pouze prakticky za velmi zhoršených světelných podmínek, třeba v noci. Dá se tudíž tvrdit, že blesk ve smartphonu je tak trochu přežitkem a chytré telefony by se klidně obešly i bez něj. Byť stále existují situace, kdy se může hodit. Ale kdo ví, možná se brzy dočkáme doby, kdy se smartphony obejdou zcela bez blesku.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony