Na český trh se dostal chytrý mobilní telefon, který svou vizáží připomíná design telefonu iPhone 6 či iPhone 6 Plus od Applu. To vše je samozřejmě pravda, ale co se týče ceny a výbavy mu nový iPhon nemůže až tak moc konkurovat. Meizu MX4 totiž za cenovku 8 500 Kč nabídne svému uživateli 8jádrový procesor MediaTek, 20 MPx fotoaparát s čočkou od Sony podporující záznam 4K videa, 2GB RAM či podporu LTE technologií (tisková zpráva zde). Jak obstojí na nasyceném trhu kde je každý telefon jen malým detailem odlišný od toho druhého?
Klíčové vlastnosti telefonu jsou samozřejmě výkon, výdrž, provedení či cena samotného zařízení. A jak je na tom právě model MX4 z Číny? Provedení telefonu je spjato s cenou, a to se nová MX čtyřka nemá za co stydět. Vše lícuje jak má, zapuštění tlačítek a jejich odezva je na dobré úrovni. Na škodu však může být ovladatelnost tak velkého displeje, to však ale potencionální zájemce musí zvážit. Komfortem za tuto újmu může být kvalitní zážitek ze sledování videa či hltání obsahu webových stránek.
Předností tohoto zařízení je samozřejmě displej, který svou jemností plně dostačuje lidskému oku. Nabídne úhlopříčku 5,36 palce s rozlišením 1 920 x 1080 pixelů. Jemnost je pak 445 ppi, tedy bodů na palec. Zastavíme se u procesoru, jež je nedílnou součástí každého mobilního telefonu. Zde tepe křemík o taktu 2,2 GHz (architektura A17), další čtyři jádra pak stojí na architektuře A7 s taktem 1,7 GHz. Zajímavé, a jaké je skóre v AnTuTu? Tento čínský mobil dosahuje téměř 50 000 bodů, což ho pasuje mezi nejvýkonnější a nejrychlejší mobilní telefony s aktuální dostupností pro český trh. Jeho výkon nechal za sebou Galaxy Alphu od Samsungu ale i třeba Note 4 či OnePlus One.
Na našem trhu jsou dostupné dvě verze úložného provedení, a to 16 a 32 gigabajtů. Slot na paměťovou kartu zde nečekejte. Konstrukce je řešena hliníkovým šasi, zadní kryt je však plastový. Mobilní operační systém je postavený na Androidu od Googlu (4.4.2), dominuje mu však dceřiná nadstavba Flyme OS 4.0. Aktuálně je v telefonu verze Flyme 4.0.4. A jak je to s ovladatelností tak velkého displeje? Těšit se můžeme na gesta, která zjednoduší práci s tak velkým displejem.
Dvojklik oživí displej, tahem od spodního tlačítka nastartujete úvodní obrazovku zařízení. Integrovaná gesta jdou v nabídce také deaktivovat. Podržením středového senzorového tlačítka pak můžete zamknout displej. Další gesto pak aktivuje 20 megapixelový fotoaparát, doporučujeme je novému uživateli nastudovat, ušetří si pak spousty času s ovládáním telefonu. Flyme OS se zatím jeví jako jednoduchý a dobře ovladatelný systém, na který si člověk samozřejmě musí zvyknout.
Konektivita je další silnou stránkou telefonu, nebo je to naopak? Mobilní telefon si poradí se sítěmi LTE, stejně jako s 3G technologií. Na zmar může být absence podpory NFC, kterou výrobce do specifikace nezahrnul. Model MX4 od Meizu ve svých útrobách ještě skrývá 3 100 mAh akumulátor, který nejde bohužel vyjmout. Telefon při aktivním používání vydrží v provozu jeden až dva dny.
Čínský telefon je dostupný zatím ve třech barevných provedeních, a to stříbrná, zlatá a metalická holubičí šeď. Cena telefonů pro český trh – Meizu MX4 s 16GB úložištěm stojí 8 500 Kč, 32GB varianta pak stojí o 1 000 Kč více. V samotném balení najdeme microUSB kabel, manuál a nabíječku, sluchátka nejsou součástí balení.
Tak recenze a náhled na mobilní telefon je pomalu za námi, jak se vám Meizu líbí? Je to telefon pro masy a nebo pro uzavřenou skupinu uživatelů? Je dostačující operační paměť, nebo vám vadí absence slotu pro paměťové karty? Jedná se o nejvýkonnější mobilní telefon současnosti? Risknete to s méně známou značkou a nebo sáhnete po předražených telefonech od Apple či Samsungu?
Máte spíše technologický zálusk na Pro verzi Meizu MX4 nabízející 5,5 palcový JDI 2K NEGA displej s rozlišením 2560 x 1536 pixelů, osmijádrový procesor Exynos 5430 – A15 2,0 GHz + A7 1,5 GHz, 20.7 MPx optický čip Sony IMX220 Exmor RS, 3GB RAM Dual-Channel LPDDR3 či 3350 mAh akumulátor?
Určitě se o své podněty či zkušenosti s používáním podělte do komentářů pod tímto článkem. Budeme rádi za každý feedback, který může pomoci mnoha čtenářům či uživatelům tohoto mobilu.
Specifikace, cena a dostupnost čínského mobilu s názvem Meizu MX4:
- Displej: Dotykový, 5,36 palcový, IPS, 1 920 x 1080 pixelů, 445 ppi
- Procesor: 8jádrový, Mediatek MTK6595, A17 4x 2,2 GHz + A7 4x 1,7 GHz
- Uživatelská paměť: 2GB RAM, 16, 32 nebo 64 MB ROM, bez slotu paměťové karty
- Fotoaparát: SONY 20,7 MP, přední 2 MPx, 4K, LED blesk, stabilizace
- Operační systém: Flyme OS 4.0.4 (Android 4.4.2 KitKat)
- Mobilní sítě: GPRS, EDGE, UMTS, HSPA, 3G, LTE
- Ostatní: WiFi, Bluetooth, GPS, GLONASS, microUSB port
- Snímače: Proximity, gravity, světelný, akcelerometr
- Dostupnost: V prodeji
- Rozměry: 144 x 75,2 x 8,5 mm
- Hmotnost: 135 gramů
- Akumulátor: 3 100 mAh
- Barva provedení: Stříbrná, zlatá, metalická holubičí šeď
- Cena: 8 499 korun pro CZ trh (16GB)
Koupil jsem si Meizu před týdnem a jsem naprosto spokojen. Stabilita je na dobré úrovni, překvapily mě perfektní fotky a video. Display je také úžasný. Předtím jsem měl Xiaomi mi3w, což je také super telefon, ale Meizu posunulo laťku o kus dále. Xiaomi má možná trochu odlazenější a stabilnější system s více nastaveními. Nechtěl jsem už utrácet vysoké částky za Samsung, který jsem vlastnil předtím S3. Navíc Samsung co se týče jejich Touchwiz, tak nic moc.
Telefon vypadá zajímavě, ale kvůli dvěma funkcím bych si ho nepořídil. Chybějící slot pro microSD kartu (často a raději) používám čtečku, ale hlavně nevyjímatelná baterie. Hraji Ingress a není problém vybít baterii za 4 hodiny. Sice mám powerbanku, ale někdy je nejschůdnější vyměnit baterii. Dále by mě zajímalo jak se to řeší, když baterie mají životnost cca půl roku?
Baterie nemají životnost jen půl roku, 6 měsíců je jen jejich záruční stav. Pokud se o akumulátor řádně staráte (co se týče doporučeného nabíjení), bez problémů vydrží až 1000 nabíjecích cyklů. Pokud ho budeš nabíjet jednou denně, akumulátor by měl vydržet naživu minimálně 3 roky. Meizu plánuje oficiální zastoupení pro Francii i Českou republiku, takže tu akumulátor bez problému vymění právě autorizovaný, či smluvní servis tohoto čínského výrobce. S pozdravem Martin Kohout. 🙂
Zajímalo by mě, jestli si telefon někde v Praze nebo jinde v ČR můžu osobně prohlédnout a osahat jinak, než že jej koupím a případně pak zase vrátím.