Kryptoměny

3 největší weby s NFT. Kde koupit bezpečně NFT tokeny?

non-fungible-token-NFT
Foto: pixabay.com, Tag: NFT

NFT neboli non-fungible tokeny jsou prvkem, který stále intenzivněji ovlivňuje sféru digitálního umění. Kde tyto tokeny nakupovat?

Co jsou NTF

Non-fungible tokens (NFT) neboli nezaměnitelné tokeny prakticky propojují reálné předměty s blockchainem. Tzv. tokenizování se využívá především pro oblast umění.

Jedná se prakticky o digitalizované prvky, které jsou určeny pro sběratele. Nejčastěji se ostatně tyto tokeny přirovnávají se sběratelským kartičkám. Na rozdíl od běžné kryptoměny nelze NTF žádným způsobem zaměnit za tokeny jiné, byť se stejnou hodnotou.

NTF tak rozpoutaly ve světě kryptoměn doslova mánii. Objem obchodů už v této sféře dosáhl řádově stovek miliard.

Existují tak již i mnohá specializovaná tržiště, kde si NTF můžete jednoduše zakoupit. K těm nejznámějším patří:

OpenSea

Online tržiště pro NTF založila teprve v roce 2017 dvojice Devin Finzer a Alex Atallah. Ve své době šlo o první podobný počin. Newyorský projekt si tak velmi rychle dokázal vybojovat status nejznámějšího tržiště zaměřeného právě na nezaměnitelné tokeny.

3 největší weby s NFT. Kde koupit bezpečně NFT tokeny? (Foto: opensea.io)
3 největší weby s NFT. Kde koupit bezpečně NFT tokeny? (Foto: opensea.io)

Platforma OpenSea je založena na standardu Ethereum ERC-721 a Polygonu (řešení pro škálování na druhé vrstvě pro Ethereum).

Uživatelé mohou přímo na OpenSea generovat NFT zdarma a nabízet je k přímému nákupu nebo do aukce. Dnes je Open Sea vůbec největším tržištěm svého druhu a nabízí různé druhy tokenů od umění až po internetové domény. Od září 2021 mohou zájemci využívat také mobilní aplikaci dostupnou pro systémy Android a iOS.

Rarible

Tržiště Rarible je velmi mladým projektem, který byl spuštěn teprve v roce 2020. Stojí za ním Alexej Falin a Alex Salnikov.

Na platformě je možné vytvářet, nakupovat i prodávat digitální sběratelské předměty, jejichž vlastnictví je zabezpečeno právě prostřednictvím NTF, tedy blockchainu. Současně se od uživatelů v tomto kroku nevyžaduje žádná pokročilejší technologická znalost kódování. V principu se tak příliš neliší od svého o něco známějšího konkurenta OpenSea.

Tržiště Rarible je velmi mladým projektem, který byl spuštěn teprve v roce 2020 (Foto: rarible.com)
Tržiště Rarible je velmi mladým projektem, který byl spuštěn teprve v roce 2020 (Foto: rarible.com)

Cílem projektu je v čase vyvinout se do podoby decentralizované autonomní organizace (DAO), kde budou všechna rozhodovací práva patřit uživatelům platformy.

Nifty Gateway

Nifty Gateway je digitální umělecká online aukční platforma určená pro umění a využívající právě nezaměnitelné tokeny. Založili ji Duncan a Griffin Cock Fosterovi v roce 2018.

Již v minulosti se na webu prodávala díla známých umělců, jako je například kanadská hudebnice Grimes. Tito tvůrci přímo pro platformu vytvářejí unikátní limitované edice digitálního umění. Vydání se předem plánují a digitální sbírky jsou dostupné pouze po omezenou dobu.

Díky tomu si Nifty Gateway zachovává vysokou kvalitu všech nabízených uměleckých děl a současně i vlastní dobrou pověst. V březnu 2021 začala společnost Nifty Gateway dokonce spolupracovat se slavnou aukční síní Sotheby‘.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

1 Komentuj

  1. […] OpenSea snižuje počet svých zaměstnanců o 20 %. Tržiště NFT uvedlo, že tento drastický krok je reakcí na „bezprecedentní kombinaci kryptozimy a […]

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Kryptoměny