Kryptoměny

Co je NFT? NFT je zkratkou z Non-fungible token (nezaměnitelný token)

nft logo
Foto: flickr.com, Tag: NFT

Zkratka NFT pochází ze světa kryptoměn a označuje tzv. non-fungible token neboli nezaměnitelný token. Co to znamená a k čemu takový token vlastně slouží?

Co jsou non-fungible tokeny

Nezaměnitelný nebo též nezastupitelný token (NFT), je, jak už vyplývá z jeho názvu, zcela jedinečnou a nezaměnitelnou jednotkou dat, která je uložená na blockchainu.

Mluvit se o těchto tokenech začalo především v souvislosti s digitálním vlastnictvím. Tento token totiž nese informaci, která po spojení tokenu s digitálním médiem prakticky zajišťuje jeho určitou „certifikaci“.

Nezaměnitelný token se tak na rozdíl od jiných kryptoměn jednoduše nedá vyměnit za obsahově stejný token. Směnit se pochopitelně pak z logiky věcí nedá ani za jinou kryptoměnu nebo za peníze.

CryptoPunks NTF
Co je NFT? NFT je zkratkou z Non-fungible token (nezaměnitelný token)

Nezaměnitelný token tedy svou unikátností může potvrdit vlastnictví určitého digitálního aktiva. Tím v praxi může být například předmět ze hry nebo sběratelská kartička, ale také obrázek, skladba či dokonce tweet. Tokenizovat je možné prakticky cokoli.

Jaké výhody má nezaměnitelný token

Přirovnat by se nezaměnitelné tokeny daly z již známých prvků například k jednoznačnému zápisu vlastnictví, které se dnes objevuje například v katastru nemovitostí nebo k patentu. Tento průkaz vlastnictví je na internetu podobně vysoce cenný jako v reálném světě.

Praktickým dopadem non-fungible tokenů je to, že jejich zaměnitelnost je omezena zcela záměrně a vlastnictví tak je vždy možné zpětně dohledat a potvrdit. Jinak se ale s těmito tokeny lze nakládat podobně jako s běžnou kryptoměnou, tedy majitel je může držet, přenechat jinému uživateli nebo prodat.

Nabízí se tak i jiné přirovnání: Token k nějakému vlastnictví si schováte podobně jako si schováváte účtenku či jiný doklad k nákupu. Zároveň mu jednoznačně nehrozí degradace pod vlivem času a na rozdíl od účtenky se nedá roztrhat či jinak znehodnotit.

Non-fungible token v praxi

Nezaměnitelné tokeny mají potenciál především z hlediska prodeje. V tuzemských podmínkách se již takovým vizionářem stal slovenský rapper Majk Spirit, který koncem roku 2021 představil první hudební NTF. Vyprodukoval kolekci 19 kusů NTF, kterou pojmenoval podle svého slavného alba z roku 2011 Nový človek.

V přepočtu téměř 11 milionů korun vynesl na jaře 2021 prodej digitálně podepsané fotografie Zoë Roth, která je na internetu známá díky svému dětskému snímku jako Disaster Girl. Fotografie dívenky u hořícího domu se stala fenoménem a součástí internetových memů.

Non-fungible tokeny tak mění především svět umění a sféru sběratelství. Nejžádanější NTF se v aukcích zcela běžně prodávají za částky pohybující se v řádech milionů.

Jejich jedinou podstatnější nevýhodou je tak primárně to, že nutně potřebujete přihlašovací údaje do své kryptoměnové peněženky, kam tokeny uložíte. Bez nich budou vaše tokeny ztracené.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny