Mobilní telefony

5 mobilních telefonů s nejvýkonnějším procesorem pro rok 2022

iphone 13
Foto: apple.com, Tag: iPhone 13

Procesor je srdcem mobilního telefonu a je zcela zásadní pro jeho výkon. Které telefony patří aktuálně k těm nejlepším a co vlastně najdeme v jejich útrobách?

Apple iPhone 13

Apple iPhone 13 pohání procesor Apple A15 Bionic. Nový čip slibuje být dokonce o 50 % výkonnější než konkurence. Vyroben je pomocí 5nm technologie N5P (FinFET) od TSMC.

Procesor má pověst nejvýkonnějšího mobilního čipu současnosti. Apple do vývoje investuje miliardy dolarů. Verze A15 Bionic se tak stala jedničkou pro rok 2021 a současně důstojným nástupcem předcházející verze A14 Bionic.

iPhone 13
Apple iPhone 13

Apple iPhone 12

V případě tohoto telefonu použil Apple procesor s označením Apple A14 Bionic. Procesor lze považovat za to nejvýkonnější, co se na trhu objevilo. Šlo o první mobilní procesor, který staví na 5nm výrobním procesu. Applu se do něj podařilo vměstnat plných 11,8 miliardy tranzistorů.

Značnou výhodou tohoto procesoru ve srovnání s konkurenčními modely je především jeho nižší energetická náročnost.

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12

Asus ROG Phone 5S

Prvním „neapplovským“ zařízením, které se probojovalo do tohoto žebříčku, je Asus ROG Phone 5S. Tento model dostal do vínku procesor Snapdragon 888 Plus.

Procesor od Qualcomm označují recenzenti s jistou dávkou nadsázky za bestii. Nelze se tak divit, že se jedná o vlajkovou loď výrobce. Čipset láká nejen na vyšší výkon, ale i na citelně rychlejší engine umělé inteligence. Jde o ambiciózní produkt, který se právem řadí mezi vůbec nejvýkonnější procesory současného trhu a pohání ty nejlepší soudobé telefony.

OnePlus 9

I na další příčky žebříčku se podařilo prodrat telefonu s Androidem. Příliš asi nepřekvapí, že model OnePlus 9 dostal opět procesor Snapdragon 888 Plus.

TIP na článek: Jaké novinky v mobilních telefonech očekávat v roce 2022?

Rok 2022 bude doslova nabitý vlajkovými loděmi výrobců smartphonů. Které modely můžeme už na začátku letošního roku zařadit mezi ty nejzajímavější?

Co se týče dalších technologických zajímavostí, za zmínku stojí skutečnost, že jádro ARM Cortex-X1 je u tohoto procesoru schopno pracovat na frekvenci 2,995 GHz. Na mobilní čip je to skutečně brilantní hodnota a Snapdragon 888 Plus jednoznačně potvrzuje svoje postavení elity.

Samsung Galaxy S21

Svého zástupce má mezi nejvýkonnějšími mobily také Samsung. Ten využívá pro své přístroje i již vzpomenutý Snapdragon 888 Plus, nicméně bok po boku pro své vlajkové lodě osazuje také procesorem Exynos 2100.

Jak vyplývá z dostupných recenzí, silné stránky obou z nich tkví pokaždé v něčem jiném. Společné mají to, že se oba vyrábějí moderním 5nm procesem. Klastr tří středních jader Cortex-A78 je u Exynosu však o 12 % výkonnější.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony