Kryptoměny

5 nejdražších NFT tokenů. Kolik investoři zaplatili?

nft logo
Foto: flickr.com, Tag: NFT

Zásadní výhodou NTF je snadnost jejich koupě. Nemusí to ale platit zejména za předpokladu, že cena tokenu je pro běžného smrtelníka doslova astronomická. Které jsou ty vůbec nejdražší?

V NTF se „točí“ miliardy dolarů

Non-fungible tokeny (NFT) si ve světě kryptoměn pomalu budují neotřesitelnou pozici. Je o ně značný zájem a celkový objem obchodů dosáhl v uplynulém roce 23 miliard dolarů, tedy přes půl bilionu korun.

Následující pětice NTF patří k těm celosvětově vůbec nejdražším:

Everydays: The First 5000 Days

Everydays: The First 5000 Days je digitální umělecké dílo, které vytvořil Mike Winkelmann, který je známý pod profesionálním pseudonymem Beeple. Jeho výtvor je koláží 5000 digitálních obrázků, které Winkelmann vytvořil pro svou sérii Everydays.

Everydays: The First 5000 Days
Everydays: The First 5000 Days

K němu přidružený nezaměnitelný token (NFT) byl v roce 2021 prodán v aukční síni Christie’s dokonce za 69,3 milionu dolarů, čímž se dostal na druhé místo v seznamu nejdražších NTF a zároveň mezi vůbec nejdražší díla dosud žijícího umělce.

CryptoPunk

CryptoPunk je kolekcí nezaměnitelných tokenů (NFT) na blockchainu Ethereum. Projekt byl spuštěn v červnu 2017.

NTF vytvořilo studio Larva Labs, což je dvoučlenný tým složený z kanadských softwarových vývojářů Matta Halla a Johna Watkinsona. Inspirovali se londýnskou punkovou scénou, kyberpunkovým hnutím a elektronickým hudebním duem Daft Punk.

CryptoPunk
CryptoPunk

Tokenů CryptoPunk existuje pouze 10 000. V říjnu 2021 se jeden kryptoměnový NFT prodal za úctyhodnou sumu 532 milionů dolarů.

Crossroad

Tento NTF je ostře politický, aktuální a současně zvláště drahý. Vytvořil jej opět Mike Winkelmann alias Beeple. Tomuto umělci vynesla jeho díla pozornost nejen mezi kryptoměnovou komunitou, ale i na sociálních sítích. Jen na Instagramu má 1,8 milionu sledujících.

Na Nifty Gateway se prodal za působivých 6,6 milionu dolarů. Šlo o token, který byl unikátní v tom, že se měnil na základě výsledku nějaké události. Konkrétně šlo v tomto případě o výsledek amerických voleb.

Ocean Front

Třetím zástupcem v tomto žebříčku, který má „na svědomí“ umělec Beeple, je Ocean Font. Jeho cílem je poukázat na problematiku změny klimatu. Obraz tak zobrazuje strom, který je usazen na přívěsech a přepravních kontejnerech, které jsou umístěny na plošině na dně oceánu.

Umělec výtěžek z prodeje svého díla přislíbil věnovat na charitativní účely. A skutečně se tak i stalo, dílo se podařilo vydražit za rekordních 6 milionů dolarů. Finanční prostředky získala The Open Earth Foundation.

This Changes Everything

Anglický informatik Timothy „Tim“ John Berners-Lee je tvůrcem World Wide Webu, tedy, jak vysvětluje jedna z definic, systému prohlížení, ukládání a odkazování dokumentů nacházejících se v internetu.

A právě sir Tim Berners-Lee se rozhodl prodat zdrojový kód World Wide Webu jako NFT. Podařilo se mu tak zároveň prolomit i další rekord. Aukční síň Sotheby’s jej nakonec vydražila za dechberoucích 5,4 milionu dolarů.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny