Ze světa IT

5 osvědčených tipů jak v domácnosti snížit spotřebu elektrické energie

elektricka energie
Foto: pixabay.com, Tag: Elektřina

Stoupající ceny elektrické energie trápí stále více lidí. Zodpovědným přístupem naštěstí můžete v domácnosti výrazně ušetřit. Jak na to?

Pořiďte si úsporné spotřebiče

Na úsporu elektřiny se vyplatí myslet už v obchodě. Zkontrolujte si proto energetický štítek, až si budete kupovat například novou pračku nebo myčku. Jednat by se mělo o spotřebič z nejúspornějších kategorií A, B nebo C.

Zvláště důležitá je úspora hlavně u spotřebičů, jejichž provoz nemůžete žádným způsobem omezit, jako je například lednička nebo mrazák, které běží nepřetržitě. Mrazák navíc nezapomínejte pravidelně odmrazovat.

Koupí úsporného spotřebiče můžete ve výsledku uspořit až několik set korun za rok. Ušetřit se dá například i výměnou stolního počítače za notebook. Ten si totiž vezme cca 15 % energie oproti svému většímu „bratříčkovi“.

Zaměřte se na provoz svých spotřebičů

Podívejte se na spotřebiče, které máte zapojeny a rozhodněte se, zda je skutečně využíváte. Takovým zařízením se přezdívá „fantomová“. Krajně zbytečnými „žrouty“ elektřiny jsou, pozor, také zapojené nabíječky, které ale momentálně nic nenabíjejí.

Pokud už spotřebič využívat chcete, zapřemýšlejte i o tom, zda se momentálně nenachází v tzv. pohotovostním režimu (stand-by) režimu. I během něj spotřebič energii spotřebovává a je tak prakticky ztrátový, protože žádoucí činnost nevykonává.

Spotřebiče je potřeba vypnout hlavním vypínačem. Vytahovat ze zásuvky je nemusíte, tím naopak zkracujete jejich životnost. Podobný úkon můžete nechat, až pojedete na delší dobu pryč, například na dovolenou.

Vyměňte žárovky

Svítit je nutné, když ale zrevidujete svoje zvyklosti, možná vám to „přihraje“ pár korun do rodinného rozpočtu. Důležité je nenechávat rozsvíceno zbytečně, pokud v místnosti nejste.

Zvažte také, zda svítit musíte musíte, i když zrovna v pokoji jste. Při odpočinku vám nemusí svítit velké světlo, které ozařuje celou místnost světlem hodným operačního sálu místní chirurgie. Postačí malá náladová lampička s minimální spotřebou.

5 osvědčených tipů jak v domácnosti snížit spotřebu plynu

Domácnosti trápí zvyšující se výdaje za energie. Výrazně stouply i ceny plynu. Ušetřit však na něm lze. Jak na to? K úspoře plynu stačí drobná změna zvyklostí. Vařit jednoznačně nemusíte s plným hrncem vody, která se musí zbytečně ohřívat. Brambory se vám pohodlně dovaří i v páře.

Neváhejte si rovněž pořídit úsporné LED zdroje. Ve srovnání s klasickou žárovkou mají spotřebu nižší dokonce až o 80 %. Přepočteno na finance dokáže LED ušetřit kolem 360 Kč za rok.

Porovnávejte ceny

Váš dodavatel energií nemusí nabízet tak výhodné podmínky, jak se na první pohled zdá. Zůstávat řadu let u stejné společnosti je pohodlné, ale neúsporné.

Domácnost může přechodem k jinému poskytovateli ušetřit i 12 000 Kč ročně. Vyplatí se vám proto trochu počítat a porovnávat. K tomu vám pomohou i četné internetové kalkulátory, které přichystají snadné porovnání.

Samotná změna už není nijak komplikovaná. Stačí si sjednat smlouvu s novým dodavatelem, který za vás sám vyřeší výpověď u původního subjektu.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Ze světa IT