Internet

5G aukce bude mít opět zpoždění

Nordic Telecom
Foto: Nordic Telecom

Již nyní v lednu měla odstartovat 5G aukce, pro kterou vydal ČTÚ na svých stránkách podmínky a předběžný harmonogram. Z Ministerstva průmyslu a obchodu však nepřicházejí žádné informace a spekuluje se o odkladu této aukce. Jaké potenciální problémy jsou spojené s možným odkladem?

Nejedná se o první odklad

Aukce měla odstartovat již na podzim roku 2019, ovšem úřad očekával další konzultace ohledně podmínek a kvůli tomuto procesu byl přesunut start až po novém roce.

Dle odhadů by se začaly nyní podávat přihlášky, začalo by samotné vyřizování a samotná dražba se mohla uskutečnit již na jaře. Všechny podmínky již byly připraveny, ovšem další krok se již neuskutečnil.

5G aukce v bude mít opět zpoždění
5G aukce v bude mít opět zpoždění

Jaké jsou následky?

Již roční odklad by přinesl následky, se kterými je třeba počítat. Pro tuto aukci byl připraven již letošní rozpočet, stejně tak ze svého rozpočtu mají připravené peníze i operátoři. Pro ně bude tento odklad znamenat finanční ztrátu. Třetím problémem jsou televizní frekvence uvolněné pro 5G, které by rok zůstaly naprosto nevyužité.

Důvody odkladu? Jelikož samotný odklad je pouhou spekulací, žádný oficiální důvod zatím neexistuje. Je však několik spekulací, které by mohly zapříčinit až roční odklad. Jednou z nich je například nedostatečná atraktivita vydaných podmínek pro 4. operátora.

Ovšem s přednostním přihazováním a dalšími výhodami pro nového účastníka je tato možnost méně pravděpodobná. V České republice existují již dva zájemci, jedním z nich je Nordic Telecom a druhým KKCG, který má na starost SAZKAmobil.

Další z nabízených spekulací je absence strategie ze strany státu. Ten měl údajně nejprve oznámit svá očekávání z aukce. Tato strategie je však stále v procesu. Zda-li se jedna z těchto spekulací potvrdí, na to je třeba ještě chvíli počkat. Zájemci mohou zatím pouze doufat v to, že se žádný odklad nakonec neuskuteční.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Internet