Kryptoměny jsou běžnou součástí portfolií nejen zkušených, ale i začínajících investorů. Všichni z nich si jsou velmi dobře vědomi toho, že do kryptoměn se investuje dlouhodobě. Ano, sem tam se objeví příležitost krátkodobého výdělku, ale k tomu musíte trh opravdu dobře znát a sledovat, věnovat tomu hodně času a být trpělivý.
Pro většinu lidí je jednoznačně lepší investovat dlouhodobě. Buď přímo do kryptoměn nebo do některého z projektů zaměřených na kryptoměny, které mají potenciál zcela proměnit trh.
- Elrond
Elrond byl spuštěn v roce 2020 jako blockchainová platforma, která je výjimečná svou rychlostí až 100 000 transakcí za sekundu. Při vysoké propustnosti přitom není ohrožena decentralizace. Platforma má kolem sta tisíc aktivních účtů a její tvůrci mají vysoké ambice. Jejich cílem je zapojit miliardu uživatelů.
- Síť Theta
Theta byla založena v roce 2018 s cílem stát se další velkou platformou pro sdílení videí a streamování po YouTube a Twitchi. Na rozdíl od nich však chce být decentralizovaná a poskytovat lepší kvalitu. Partnerství s Thetou již uzavřelo mnoho velkých společností.
- Solana
Solana stojí za blockchainem schopným zvládat až 65 tisíc transakcí za vteřinu. Je to sice méně než u Elrondu, nicméně Solana je na trhu již od roku 2018 a její popularita stoupá. Pro mluví i to, že na ní stojí několik výrazných projektů, jako například Audius, Serum či Sushiswap. Solana má svůj token SOL, který lze stakovat (uzamknout jako „depozit“ a za to získávat odměny).
- Elastos
Elastos funguje jako bezpečná vrstva mezi decentralizovanými aplikacemi a internetem. Aplikace pak nejsou vystaveny riziku útoků, které s sebou přináší připojení k internetu. Nedávno se Elastos připojil k Hedera Hashgraph a ConsenSys a stal se součástí exkluzivní skupiny blockchainových projektů, jež využívá i Světové ekonomické fórum. Rozhodně jde tedy o perspektivní příležitost, jak investovat do kryptoměn a zároveň podpořit technologický vývoj.
- Rocket Vault Finance
Rocket Vault Finance je projekt využívající umělou inteligenci a strojové učení, aby pomáhal spravovat fondy investorů. Pomocí umělé inteligence jsou identifikovány tokeny, které mají potenciál růst, a ty, u nichž hrozí riziko ztráty.
Tento inovativní projekt tedy stojí za pozornost, pokud byste chtěli do kryptoměn investovat, ale netroufáte si sami odhadovat, jak se bude vyvíjet jejich hodnota. Díky umělé inteligenci rozhodně nebudete ve ztrátě.
- Internet Computer
Internet Computer založený v roce 2016 je prvním blockchainem na světě s rychlostí webu a rozměry internetu. Lze jej škálovat donekonečna a jeho cílem je rozšiřovat funkcionalitu veřejného internetu.
Pomocí Internet Computer mohou vývojáři vytvářet webové stránky, podnikové systémy a IT internetové služby. Už nepotřebují servery a komerční cloudové služby. Internet Computer se tedy snaží zvrátit monopolizaci internetových služeb, obnovit internet bez restrikcí a také posílit zabezpečení.
- Cardano
Cardano z roku 2017 je v podstatě vylepšené Ethereum. Však bylo založeno přímo bývalým spoluzakladatelem Etherea a snaží se právě odstranit problémy, které jsou o této kryptoměně známé – škálovatelnost a vysoká spotřeba energie.
- Anchor
Tento nový protokol vznikl v březnu 2021 a uživatelům povoluje půjčovat si peněžní prostředky. Za Terra (LUNA), Solana (SOL), Polkadot (DOT) a Cosmos (ATOM) si můžete půjčit UST stablecoin, čili digitální reprezentaci dolaru. Za vypůjčení vám protokol platí čtyři roky, s vypůjčeným UST přitom můžete dělat cokoliv. Anchoru se daří od počátku, za první dva měsíce provozu si od něj lidé vypůjčili 175 milionů.
Trh s kryptoměnami je mladý a dynamický. Jak vidíte, některé výše uvedené projekty jsou staré pár let, další vznikly dokonce přímo v letošním roce. Vývoj je různý. Zatímco některé z nich se vyhouply už během prvních měsíců existence, další na svou největší slávu teprve čekají. Všechny ale mají potenciál. Kryptoměny jsou dnes velkým boomem a v investicích by rozhodně neměly být opomíjeny. Nezapomínejte také, že nejen bitcoin je perspektivní příležitostí.