Tiskové zprávy

Kryptoměna může změnit Afriku. Etiopie se rozhodla adoptovat Cardano

Foto: Cardano (ADA)
Foto: cardano.org, Tag: Cardano

Technologie je cenná, pouze pokud je adoptovaná a použita k řešení skutečných problémů. Veřejnou síť si mohou osvojit jednotlivci, ale to neznamená, že instituce nebo dokonce vláda se nemohou rozhodnout použít ji také. Stalo se to. Etiopie se rozhodla adoptovat Cardano.

O ETIOPII

Etiopie se nachází v oblasti afrického rohu, který poskytuje strategickou dominanci, protože je blízko Středního východu a jeho trhů. S více než 112 miliony lidí je Etiopie po Nigérii druhým nejlidnatějším národem v Africe a má nejrychleji rostoucí ekonomiku v regionu. Je to však také jedna z nejchudších zemí s příjmem na obyvatele 850 USD ročně. Etiopská ekonomika zaznamenala silný, široce založený růst v průměru 9,4% ročně od roku 2010 do roku 2020, růst hrubého domácího produktu v Etiopii zpomalil v roce 2020 na 6% kvůli COVID-19. Na růstu se nejvíce podílelo odvětví stavebnictví a služeb.

Trvale vyšší ekonomický růst s sebou přinesl pozitivní trendy ve snižování chudoby v městských i venkovských oblastech. Vláda zahájila nový desetiletý perspektivní plán, který bude probíhat od roku 2020 do roku 2030. Cílem tohoto plánu je udržet pozoruhodný hospodářský růst dosažený v rámci plánů růstu a transformace, a současně klást větší důraz na soukromý sektor. Hlavními výzvami Etiopie je udržení jejího pozitivního hospodářského růstu a zrychlení snižování chudoby, což vyžaduje značný pokrok při vytváření pracovních míst i lepší správu věcí veřejných.

africa ada
Etiopie se rozhodla adoptovat Cardano

Klíčové výzvy souvisejí s politickým neklidem spojeným se sociálními nepokoji. Mohlo by to negativně ovlivnit růst prostřednictvím nižších přímých zahraničních investic, cestovního ruchu a vývozu. Omezená konkurenceschopnost dále omezuje rozvoj výroby, vytváření pracovních míst a zvýšení vývozu. Vláda si klade za cíl rozšířit roli soukromého sektoru prostřednictvím zahraničních investic a průmyslových parků. Mělo by to přispět k udržitelnějšímu růstu Etiopie.

Vzdělání je nezbytným předpokladem pro zajištění zlepšení životní úrovně a budoucího ekonomického růstu. Etiopie za posledních deset let rozšířila přístup ke kvalitnímu základnímu vzdělávání. Došlo k významnému rozšíření systému všeobecného vzdělávání, kdy se zvýšil ze 7,1 milionu studentů v roce 2000 na 26 milionů v roce 2019.

V důsledku toho se míra zápisu do primárního vzdělávání a středního vzdělávání zvýšila na přibližně 95%, respektive 25%. Je nutné zlepšit kvalitu a spravedlivý přístup ke vzdělání, aby bylo možné řešit problémy, včetně vysoké míry předčasného ukončení studia a nízkých výsledků učení, zejména u dívek. Kromě toho je technické a odborné vzdělávání podporováno společně s dílčími odvětvími odborné přípravy a vysokoškolského vzdělávání prostřednictvím regionálních projektů.

Cílem vládních a podpůrných vzdělávacích programů je posílit vybrané instituce, aby poskytovaly kvalitní postgraduální vzdělávání a budovaly výzkumnou kapacitu pro spolupráci v regionálních prioritních oblastech.

ETIOPIE ZDOKONALUJE SVŮJ VZDĚLÁVACÍ SYSTÉM PROSTŘEDNICTVÍM PARTNERSTVÍ S IOHK

Potřeby Etiopie a Cardana se navzájem pěkně shodují. Etiopie musí být více digitalizována a má pro to speciální strategii s názvem Digital Ethiopia 2025. Cardano je globální operační systém, který je všudypřítomný. Etiopská vláda se rozhodla zahájit digitalizaci vzdělávacího systému. Vzdělání je klíčovou oblastí zájmu, když má rozvojová země zajistit stabilní růst a zlepšení životních podmínek.

Zásadní součástí řešení je systém správy identit s názvem Atala PRISM. Vyvíjí se již několik let a používá se také v Mongolsku. Atala PRISM dokáže vytvořit decentralizovanou identitu (DID). Práce s identitami skutečných osob je velmi užitečná a najde uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích. Ve skutečnosti mnoho lidí žijících v Africe nemá přístup k vládním službám jen proto, že nemají průkaz totožnosti. Pokud jde o bankovní půjčky, jde o úplně stejný příběh. Bez ID a finanční důvěryhodnosti, která je většinou založena na historických záznamech, je férová bankovní půjčka většinou nedosažitelným snem.

TIP na článek: Lidé budou rozhodovat o budoucnosti kryptoměny Cardano

Budoucnost všech kryptoměn je otevřená. Narativy se mění, technologické možnosti se zlepšují každý den, přicházejí velcí investoři a mají zájem o investice. Přes všechna tato pozitiva je těžké předvídat, jak bude vypadat budoucnost. Podíváme se na Satoshiho vizi a uvedeme ji do kontextu s projektem Cardano.

Cardano a Atala PRISM budou použity k vybudování národního systému sledování vzdělávání. DID bude vytvořen pro všechny účastníky vzdělávacího systému, což je 5 milionů studentů a 750 tisíc učitelů. Řešení bude moci sledovat dosažené výsledky a digitálně ověřovat známky. Umožní orgánům vytvářet záznamy o vzdělávacích výkonech proti neoprávněné manipulaci na 3 500 školách. Sledování pomůže analyzovat nedostatečné výsledky ve vzdělávání a efektivněji alokovat zdroje. Efektivitu distribuce zdrojů zajistí systém sledování vzdělávání. Protože s daty nebude možné tak snadno manipulovat, bude distribuce vycházet ze skutečných výsledků.

Je třeba říci, že řešení Atala PRISM DID poběží na veřejném blockchainu Cardano. Není to soukromá verze, jak to často v praxi vidíme.

Řešení sníží počet podvodných univerzitních a pracovních žádostí, protože studenti budou mít záznamy o kvalifikaci odolné proti neoprávněné manipulaci v digitální podobě. Kvalifikaci bude možné snadno ověřit bez agentur třetích stran. Studenti budou mít kvalifikaci vždy u sebe, i když cestují do zahraničí, protože jejich DID a záznamy o kvalifikaci budou na blockchainu Cardano. Potenciální zaměstnavatelé etiopských studentů budou mít jistotu, že uchazeči skutečně dosáhli požadovaného vzdělání.

Kvalifikaci lze ověřit nejen v Etiopii, ale také kdekoli na světě. Zaměstnavatelům v zahraničí bude snazší najímat kvalifikované uchazeče. Lze říci, že Etiopané se stanou prvními globálními občany. Budou mít globálně ověřitelné ID, které bude zahrnovat jejich kvalifikaci odolnou proti neoprávněné manipulaci. Jednoho dne bude standardem mít identitu, peníze, kvalifikaci, bohatství, letenky a další věci v jednom zařízení vždy s sebou.

80% Etiopanů žije ve venkovských oblastech. Etiopská vláda plánuje poskytnout studentům a učitelům tablety a specializovanou internetovou síť. Studenti budou mít přístup k vysokoškolskému vzdělání, jejich akademickým záznamům a později k zaměstnání.

JE TO JEN ZAČÁTEK

Používání Cardano a Atala PRISM je jen začátek nejen pro Etiopii, ale i pro další africké země. Jedná se o obrovský úspěch, který je vidět na celém kontinentu. Mít etiopského ministra školství v živé show a vidět ho mluvit o Cardanu je v kryptoprůmyslu bezprecedentní událostí. Jasně vysvětlil, proč Etiopie potřebuje blockchain, a ne jiná řešení. To může vyvolat zájem a další země by mohly být ochotnější spolupracovat s IOHK. Odhaduje se, že show Africa Special viděla kolem 100 000 diváků.

Zajištění ekonomické identity je velmi důležitou misí v zemích, kde lidé nemají průkaz totožnosti a jsou digitálně vyloučeni. DID může dát lidem možnost mít přístup ke vzdělání, zaměstnání a bankovním službám. Rozvojové země nemají služby, které jsme my, lidé ze západních zemí, zvyklí každý den využívat. Cardano může přinést zásadní digitální služby lidem žijícím v Africe, kteří je v tuto chvíli nemají. DID je klíčem k navázání bezproblémového spojení mezi rozvojovými a západními zeměmi.

TIP na článek: Hard-fork Alonzo přinese smart kontrakty na Cardano

Alonzo hard-fork přinese na Cardana chytré smlouvy. Pojďme se podívat na historii a potenciál chytrých smluv. V tomto článku budeme hodně odvážní a zkusíme nahlédnout do budoucnosti této mladé technologie.

Etiopie začne se vzdělávacím průmyslem, ale plánuje se použít řešení v jiných průmyslových odvětvích, jako je zemědělství, zdravotnictví, doprava, výroba a cestovní ruch. IOHK již v Addis Abebě diskutuje o systému digitálních jízdenek založeném na blockchainu. Je vysoce pravděpodobné, že další země budou chtít mít podobné řešení, které nasazuje tým IOHK v Etiopii. Nevyhnutelné je také rozšíření do jiných průmyslových odvětví. Velkou výhodou je, že jakmile budou vyřešeny všechny těžké problémy v jedné zemi, je řešení připraveno k nasazení v jiných zemích. Pro ostatní bude mnohem jednodušší využívat služby Cardano. Síť Cardano je navíc přirozeně globální, takže všechny země budou okamžitě propojeny.

Dokážeme si představit, že Cardano bude používáno k vydávání národních měn a budování nové generace hlasovacích systémů. Digitální měny centrální banky jsou za rohem a volba Cardana k vydávání národní měny může být přirozenou volbou pro mnoho rozvojových zemí. Cardano není běžná kryptoměna a po Africa Special je to více než zřejmé. Jedná se o globální operační systém pro lidi, kteří ho chtějí využít ke zlepšení své životní úrovně, svobody a zajištění přístupu k digitálnímu světu. Schopnost poskytnout mikroúvěr ze západních zemí rozvojovým zemím velmi pomůže rozvoji Afriky. Bude to nejen snadné, ale také bezpečné díky Cardano a Atala PRISM.

ZÁVĚR

Etiopie se stane největším uživatelem veřejné blockchainové technologie ve vzdělávacím sektoru. Ostatní odvětví jsou jen otázkou času. Nečekejte, že se zítra stane zázrak. Nasazení bude nějakou dobu trvat. První ovoce můžeme sbírat až po několika letech, kdy první generace studentů dokončí studium a bude se ucházet o práci prostřednictvím DID a digitální kvalifikace. Doufejme, že v příštím desetiletí uvidíme mnoho zemí, jak budují služby na Cardanu.

Zdroj: https://cardanians.io/en/cardano-can-change-africa-159

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy