Kryptoměny

Kam až spadne? Otázka, která trápí lidi, co koupili Bitcoin

Foto: Bitcoin
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Bitcoin se stal nedílnou součástí tohoto světa. Je to digitální aktivum, které svým cenovým přírůstkem překonalo všechny komodity na světě. Jedna digitální mince se prodávala za 1 400 000 Kč a nebylo jasné, kam až cena vyroste. Člověk se během chvíle dostal do digitální bubliny a rostl s cenou Bitcoinu.

To bylo do té doby, než se do bitcoinového světa obul Elon Musk. Nakoupil pro Teslu kryptoměnu a nabídl svým zákazníkům nákup elektro-vozů za Bitcoiny. To ale netrvalo dlouho.

Uvědomil si, že bitcoiny nejsou ekologické a tak nákup svých vozů za digitální aktiva zastavil. Byl to dobrý tah, Joe Biden totiž bude rozdělovat finance pro ekologické firmy a tím se Musk dostal do celkem velkého problému.

Otázka, která trápí lidi, co koupili Bitcoin
Otázka, která trápí lidi, co koupili Bitcoin

Jsou registrovány velké prodeje bitcoinů z Asie a Středního východu (hovoří je o objemu přes 2000 BTC). Aby toho nebylo málo, Čína vyhostila poměrně dost těžebních farem a ty pro svůj transport museli prodat bitcoiny. To zapříčinilo pád tohoto digitálního aktiva a další prodeje byli na světě. Spustil se na trhu strach a ten kryptoměnu posadil na cenu 650 000 Kč. Pro někoho to je levný nákup, pro někoho 60% ztráta svých financí.

Dogecoin (DOGE) a Shiba Inu (SHIB). Pozor na Muskovi pejsky

Doslova mánie se aktuálně strhla kolem „psí“ kryptoměny Dogecoin. Ten už si vydobyl pozici mezi nejhodnotnějšími kryptoměnami světa.

Kryptoměna bez fundamentální hodnoty nalákala spoustu lidí k její koupi. Má oproti jiným kryptoměnám co nabídnout když nemá vývojáře?

Na počátku byla recese. Dogecoin, kryptoměna, která si do svého vizuálu vetkla japonské plemeno shiba-inu, psa známého z internetových memů, byla původně myšlena jako do značné míry recesistický počin, jakási parodie na Bitcoin.

Digitální měna vznikla v roce 2013 coby derivát Litecoinu. Vytvořili ji marketér z Adobe Systems Jackson Palmer a Bill Markus z IBM. Záměrem obou tvůrců však současně bylo vytvořit kryptoměnu, která bude přístupnější pro běžné uživatele. Proto ostatně dostala „tvář“ roztomilého psíka.

Jaké státy částečně regulují nebo zakazují Bitcoin?

Ne všechny státy se ke kryptoměnám staví vstřícně. Existují i země, které už se uchýlily k přísné regulaci. Proč je nutné kryptoměny regulovat? Regulace digitálních aktiv je krokem bezesporu nepopulárním, avšak podle mnohých bohužel nezbytným.

TIP na článek: Jak danit kryptoměny v Česku dle legislativy

Pokud kupujete kryptoměny jako fyzická osoba, dopadá i na vás daňová povinnost. Proč tomu tak je a které daně byste měli zaplatit?

Kryptoměny jsou využitelné v mnoha oblastech současného života. Tento silný vliv si regulaci prakticky automaticky vynucuje, neboť z pohledu zdanění či trestního práva může jistě docházet k mnoha problematickým situacím. Kryptoměny mohou být používány mimo jiné i na financování různých nelegálních aktivit, jako je terorismus nebo distribuce návykových látek.

Kryptoměnu Bitcoin začne regulovat i Evropská unie. Už se připravují zákony na digitální regulaci aktiva.

První velkou zemí, kde se má stát držení kryptoměn nelegální, by mohla zřejmě být Indie. Prvotní zprávy hovořily o tom, že země připravuje zákon, který by údajně mohl každého obchodníka, ale i vlastníka kryptoměn pokutovat. Takovýto zákon by přitom fatálním způsobem mohl postihnout miliony investorů. V Indii již v roce 2018 došlo k zákazu kryptoměnových transakcí.

Kam až může spadnout cena?

Libé básně o ceně 100 000 USD jsou ty tam. Dnes se musíme zaměřit na trh takový, jaký je. Poslední známá cena, na kterou se může Bitcoin dostat, je 450 000 – 500 000 Kč.

Je to maximum, které padlo v roce 2017. Ekosystém Bitcoinu je už dost velký a proto by se cena neměla propadnout pod tuto hodnotu. Berte však prosím na paměť to, že se nejedná o investiční radu. Kurz Bitcoinu se může propadnout ještě níže. Trh je nejistý a má strach.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny