Hardware

Mnoho společností na trh chrlí nové komponenty do chytré domácnosti

wysiwyg editory

Chytrá domácnost a její smysl. Mnoho společností na trh chrlí bezpočet nových komponentů do domácností, které se – už podle jejich názvu – dokáží řídit sami, nebo minimálně na dálku s pomocí jiného chytrého zařízení, jímž může být například mobilní telefon s příslušnou aplikací. Mají ale takové automatizované domácnosti smysl pro každého? Na to se podíváme.

O co se jedná? Chytré zásuvky, ale i termostat

Tyto domácnosti většinou fungují tak, že si majitel bytu/domu pořídí komponenty (světla, zásuvky) a spotřebiče (sporák, pračka, televize, reproduktory), které se ovládají pomocí Bluetooth, nebo pomocí – což je nejlepší varianta – internetového připojení přes data a Wifi.

Díky tomu pak dokáží rozsvěcet světla, zamykat a odemykat zámky, vařit vodu, poslouchat hudbu i pustit televizi odkudkoli, kde se právě nachází, a to i mimo domov. Zajímavé jsou také robotické vysavače, které se samy postarají o úklid domácnosti.

Mnoho společností na trh chrlí nové komponenty: Chytrá domácnost
Mnoho společností na trh chrlí nové komponenty: Chytrá domácnost

HomePod nastavíte i hlasem, jak jednoduché

To přináší velkou výhodu i v podobě režimů, které si můžete pomocí svého mobilního telefonu nastavit. Když si nastavím režim Noc a budu chtít, aby v něm byla všechny světla maximálně ztlumená a zámky zamčené, tak se to v příslušné hodině, od které pro vás začíná noc, všechno sepne a udělá. Když si nastavím režim Ráno a budu chtít, aby se všechna světla rozsvítila a spustil se budík i počítač, telefon to pomocí rozkazů všechno provede v příslušnou hodinu.

Pokud si k tomu navíc koupíte zvláštní komponentu pro chytrou domácnost od Applu (HomePod), nebo jiné značky, tak budete schopní na domácnost mluvit svým hlasem, který mikrofon rozpozná, a bude na vás reagovat podle toho, co jste ve větě řekli: tato komponenta tedy slouží jako asistent chytré domácnosti. Není nutností ho mít, ale je výhodou ho mít.

Zmiňované součástky, kromě asistenta, nejsou vůbec drahé, a postupně si je může v rozumném množství – tak, aby to dávalo smysl pro chytrou domácnost – pořídit úplně každý, kdo si byl schopný vydělat na chytrý telefon. Přemýšlet o tom, zda se to vyplatí; zda je to užitečné, je úplný nesmysl, protože vám taková domácnost šetří čas, zpříjemňuje život a šetří i energii spotřebovanou pro světla a zásuvky (například v tom Nočním režimu).

Navíc zvyšuje bezpečnost díky automatickým zámkům a součástím, které umí pozorovat vaši domácnost a přivolat pomoc v případě, že něco není v pořádku. Tento záchranný režim funguje i v případech vytopení, kdy automaticky uzavře přívod vody, abyste doma neměli bazén.

Rozdělení chytré domácnosti do kategorií

Mnohokrát jsem ve své mysli (s jejíž pomocí nyní píšu tento článek) zpracovával myšlenku rozdělující trh na vrstvy, které takové komponenty využijí, a které ne. Za jediné rozdělení, jež mi přijde rozumné a se syslem, můžeme pokládat se zájmem pro moderní technologie a bez zájmu pro moderní technologie.

Dělit segment trhu na mám peníze a nemám peníze dnes už opravdu smysl nemá, protože téměř úplně každá domácnost ve vyspělých zemích vlastní chytré telefony s operačním systémem schopným ovládat automatizovanou domácnost na dálku.

Mám zájem o moderní technologie

Právě pro vás rozhodování bude asi nejsnazší, protože pokud se zajímáte a všemožné novinky na trhu v oblasti technologie, budete je chtít mít i doma. A vzhledem k tomu, že se nejedná o obrovské sumy peněz, musím napsat, že se tato investice vyplatí a máte proč do ní jít.

Nemám zájem o moderní technologie

U těchto lidí je moderní žití až na posledním místě. Nejen z hlediska peněz, ale i z důvodu, že jsou to osoby starší (důchodci), nebo ti, kteří chtějí žít obyčejně a tak, jak byli celou dobu zvyklí. V tomto případě, bez využití jediné tento komponenty pravidelně a se smyslem, investice do chytré domácnosti smysl nemá.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Hardware