Internet

AdSense a živnost. Jak začít podnikat pomocí reklamy na internetu?

google-adsense
Foto: adsense.google.com, Tag: AdSense

Systém AdSense může být vhodnou příležitostí pro první kroky při podnikání na internetu. Co obnáší a potřebujete pro toto podnikání vlastní živnost?

Co je AdSense

AdSense je službou od společnosti Google, která je v tuzemsku v provozu od roku 2006. Umožňuje zpeněžit webové stránky prostřednictvím umístěné reklamy. Začít vydělávat tak můžete třeba pomocí vlastního blogu či Youtube kanálu.

Na stránkách začleněných do této platformy se zobrazuje reklama ze systému Google AdWords. Tato reklama je relevantní vůči obsahu webu. Jestliže návštěvník na zobrazenou reklamu klikne, majitel stránek má nárok na provizi.

Je potřeba živnostenský list?

Bezesporu tak AdSense je svého druhu výdělečnou činností. Ačkoli se v rámci některých internetových zdrojů můžete dočíst, že živnostenské oprávnění (dříve živnostenský list) za tímto účelem nemusíte mít, není tomu tak.

Z pohledu zákona se i v případě AdSense jedná o soustavnou činnost za účelem dosažení zisku. Což platí i tehdy, pokud si peníze zatím nenecháváte vyplácet, ale také v případě, že na vaše reklamy reálně nikdo ani nekliká.

adsense poplatky
AdSense je soustavná výdělečná činnost. #google

A pozor na to, kde se po ověření této informace budete pídit. Je možné, že ani samotní úředníci si zatím s novým typem živnosti nevědí příliš rady a nejsou schopni uvést na pravou míru domněnky uživatelů získané z často nespolehlivých zdrojů. Proto mnohdy také oni sami tvrdí, že živnostenské oprávnění k provozování AdSense nebudete potřebovat a dotazující matou.

Co obnáší založení živnostenského oprávnění

Na AdSense vám stačí založení pouze volné živnosti. Ta má nejmírnější podmínky pro praktickou realizaci, nemusíte dokládat žádné vzdělání ani praxi. Vypravit se budete muset na živnostenský úřad. Může to být kterýkoli bez souvislosti s vaším bydlištěm.

Zde vyplníte Jednotný registrační formulář. Ten za nás zařídí vše potřebné, tedy jeho prostřednictvím ohlásíme živnost, zároveň se přihlásíme k platbě sociálního a zdravotního pojištění i k dani s příjmů. Nic dalšího řešit nemusíme.

TIP na článek: Na vlastní triko. Jak se stát podnikatelem (OSVČ)

Stát se OSVČ může znamenat svobodu, ale také celou řadu povinností. Jak na to, když chcete začít podnikat?

Platit budeme poplatek, a to v případě, že do živnostenského podnikání teprve vstupujeme ve výši 1000 Kč. S sebou si na úřad vezměte občanský průkaz a číslo živnosti, kterou chcete vykonávat

Jak takový příjem danit?

Od roku 2013 platí, že se již nestáváte automaticky plátcem DPH, pokud svou službu poskytujete do zahraničí, což se v případě AdSense bezpochyby děje. Jak uvádí oficiální nápověda AdSense, smluvní protistranou je Google Ireland se sídlem v Irsku.

Stačí vám status tzv. identifikované osoby. To znamená, velmi jednoduše vysvětleno, že plátcem DPH se stáváte jen pro přeshraniční plnění. Doma v ČR jste dále v roli neplátce.

Samozřejmě se můžete stát plátcem DPH dobrovolně, pokud je to pro vás výhodnější. A nesmíte zapomenout ani na případ, kdy se při překročení obratu 1 milion za rok už v rámci své živnosti stáváte plátcem DPH povinně.

Podobně jako jakýkoli jiný příjem z podnikání musíme i příjmy z AdSense zdanit daní z příjmu. Základem pro výpočet daně bude náš zisk. Zisk je, zjednodušeně řečeno, to, co zůstane, pokud od příjmů odečteme výdaje. Stejně jako v případě jiného podnikání si výdaje můžeme uplatnit dle skutečnosti nebo tzv. paušálem. Záleží, co je pro nás výhodnější.

AdSense a student

Někteří se do podnikání pouští ještě při studiu a AdSense může být jistě vhodným odrazovým můstkem pro novopečené podnikatele. Nutné je však vědět, že do 18 let podnikat oficiálně nemůžete, pokud by nedošlo k tomu, že nezletilé osobě soud schválí zákonným zástupcem (většinou rodič) ustanovenou odpovědnou osobu.

Pokud by student měl AdSense zařízeno bez živnostenského listu, chce provozovat z pohledu zákona živnost bez živnostenského oprávnění, za což mu hrozí pokuta až 500 000 Kč. Toto jednání je klasifikováno jako přestupek.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet