Ze světa IT

Akciové trhy se otřásají v základech. S&P 500 upsalo za tento rok přes 9 %

S&P 500
Foto: pixabay.com, Tag: S&P 500

Akciové trhy se otřásají v základech. S&P 500 upsalo za tento rok přes 9 %. Co to znamená a jak se bude tento index vyvíjet do budoucna?

Co je index S&P 500?

Vůbec poprvé se tento index objevil již v roce 1936 a respektovaným ukazatelem je i v současnosti. Vytvořen byl na základě publikací finančního analytika Henryho Poora. Nynějších 500 společností však do něj bylo zahrnuto až v roce 1957.

Jde o akciový index, který konkrétně zahrnuje akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA. Většinou se jedná o podniky technologické. Akcie těchto společností se dají obchodovat na burzách NYSE a NASDAQ.

Index je jeden z nejsledovanějších ukazatelů a zároveň je považován za spolehlivý. Velmi dobře odráží výkonnost trhu i americké ekonomiky. Velmi často bývá tento index definován coby jeden z efektivních cílů pasívního i aktivního investování.

Akciové trhy se otřásají v základech. S&P 500 upsalo za tento rok přes 9 %
Akciové trhy se otřásají v základech. S&P 500 upsalo za tento rok přes 9 %

Kromě S&P 500 mezi další významné indexy patří také Dow Jones Industrial Average, Russel 2000 a technologický index NASDAQ Composite.

Jak koupíte akcie zahrnuté v S&P 500?

Jednou z možností investování je v první řadě nákup ETF, který S&P 500 kopíruje. Tento investiční nástroj má výhodu ve své snadné dostupnosti. V současné době lze nákup ETF doporučit zejména z pohledu ochrany investora před inflací. Ocení jej i ti, kteří požadují diverzifikované portfolio.

Každý investor má pochopitelně i možnost koupit si akcie některého z podniků přímo, ale tato cesta je poměrně nákladná.

Dále je možné si akcie pořídit pomocí CFD kontraktů. Tato metoda je však vhodná spíše pro krátkodobé spekulace na růst nebo pokles ceny akciového indexu. U CFD se navíc spekuluje s využitím takzvané páky, což může být zvýšeným způsobem rizikové.

Jak se vyvíjí S&P 500 dnes

Od zavedení indexu do současnosti se jeho průměrná roční výnosnost pohybuje na hodnotě 9,8 %. Současná situace je však poměrně nepříznivá, S&P 500 v lednu 2022 pod 200denním průměrem a odepsal 5,68 %.

Indexu se tak prakticky podařilo dostat se mimo předešlé rozpětí 4 500 až 4 700 bodů. Momentálně je i pod svým minimem z prosince loňského roku. Lze však předpokládat, že na pokles index zareaguje a můžeme se dočkat opětovného vzestupu.

Jaký bude další vývoj S&P 500?

Hodnota S&P 500 může v nadcházejících 12 měsících dostat až na úroveň 5100 bodů. Uvedl to hlavní stratég banky Goldman Sachs David Kostin, jehož citovala i tuzemská média.

S tím souhlasí i výhled JPMorgan Chase, který predikuje pro rok 2022 úroveň 5 000 bodů. Nastat by tato situace měla díky oživení globální ekonomiky. K akciím, které mohou generovat maximální zisky, bude podle expertů patřit například ty od Amazonu, Netflixu nebo Meta Platforms (dříve Facebook).

Opominout však nemůžeme opětovně se objevující obavy z pandemie koronaviru a očekávané budoucí změny měnové politiky. Tyto faktory by mohly naopak další růst přibrzdit.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Ze světa IT