Internet

Vše, co potřebujete vědět o indexu S&P 500

wall street burza
Foto: pixabay.com, Tag: Burza

S&P 500 je pro investory velmi důležitým ukazatelem. Co znamená a proč se vlastně začal stanovovat?

Co je S&P 500

S&P 500, oficiálním názvem Index Standard & Poor’s 500, je důležitým akciovým indexem. Společně s indexem Dow Jones a Nasdaq Composite patří k těm nejsledovanějším v USA. Oproti těmto indexům se však liší rozmanitějším uplatněním i odlišnou váhovou metodikou.

Index je nyní vážený z hlediska tržní kapitalizace volně obchodovatelných akcií (tzv. free float, do výpočtu tržní kapitalizace jsou zahrnuty pouze obchodované akcie). Do roku 2005 se váha společností posuzovala na podkladě celkové tržní kapitalizace.

Obsahuje akcie 500 největších obchodovaných podniků v USA. Konkrétně jde o akcie, které je možné obchodovat na NYSE a NASDAQ. Reprezentuje tak plných 70 % celkové tržní kapitalizace amerického akciového trhu.

Jaký význam má S&P 500

Index se používá jako ukazatel vývoje amerického i celosvětového trhu, neboť řada sem vřazených amerických firem zároveň ve svém oboru patří k celosvětovým lídrům.

Vše, co potřebujete vědět o indexu S&P 500
Vše, co potřebujete vědět o indexu S&P 500

Podle některých odborníků se jedná o nejpřesnější ukazatel, co se vývoje amerického trhu týče. Fakt, že do něj nejsou zahrnuty akcie zahraničních společností, které však tvoří nezanedbatelný podíl amerického trhu, je ale mnohými experty považován za nevýhodu. Mezi jeho výhody lze naopak jednoznačně zahrnout to, že je vhodně diverzifikován.

Graf vývoje S&P 500 proto dokáže velmi dobře ilustrovat vývoj americké ekonomiky v dobách recese i růstu.

Pro zařazení do indexu existují velmi striktní podmínky:

  • sídlo společnosti v USA
  • většina akcií veřejně obchodovatelná
  • vysoký objem obchodovaných akcií (minimálně 250 tisíc akcií za měsíc)
  • vysoká tržní kapitalizace, tj. vysoká hodnota akcií (minimálně 4,6 miliard USD)

Vzhledem k tomu, že ale společnost S&P Dow Jones maximálním možným způsobem omezuje jakékoli změny, v indexu zůstávají zařazeny i společnosti, které v čase přestanou některou z podmínek plnit. Výše stanovené zásady jsou prioritně určeny pro vstup do indexu, nikoli pro setrvání v něm.

Jak nakupovat akcie

Samotný index pochopitelně koupit nelze, jedná se pouze o statistickou metriku. Představa nepříliš zkušených investorů o „koupi indexu“ je tedy mylná.

Koupit je možné výhradně akcie, a to několika způsoby. Pokud chce investor do některé ze společností investovat, může nakoupit akcie přímo, dále lze obchodovat prostřednictvím ETF fondů nebo CFD kontraktů.

Nevýhoda přímého investování do akcií tkví především ve finanční náročnosti tohoto postupu. Veřejně obchodované fondy neboli ETF (obdoba podílového fondu) nabízejí jednoduchou a levnou diverzifikaci portfolia. Obchodování pomocí CFD kontraktů (rozdílových smluv) je naproti tomu oblíbené nejen pro svou srozumitelnost, dostupnost, ale i finanční nenáročnost.

Historie vzniku S&P 500

Počátky tohoto indexu sahají až do 20. let 20. století, konkrétně do roku 1923. Podkladem pro vytvoření indexu se staly publikace Henryho Poora, podle kterého také index dodnes nese svůj název.

Index je založen na několika dnes již nepoužívaných indexech společnosti Poor’s Publishing. Ta se následně spojila se s jinou společností jménem Standard Statistics. A právě tehdy vznikl S&P 500. Původně však obsahoval pouze 233 akcií. Hodnoty indexu byly zpětně dopočítány až k 3. lednu 1928. Jeho stávající podoba však pochází až z roku 1957, kdy byl index rozšířen na dnešních 500 akcií.

V současné době v indexu nechybí ty nejvýznamnější společnosti, jako je Apple nebo Microsoft. Podobně jako další indexy používá globální průmyslový klasifikační standard (GICS). Jednotlivé firmy rozděluje na základě odvětví, například tedy energetika, zdravotnictví, maloobchod nebo informační technologie.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet