Občas se stane, že vám smažou video na YouTube. Není to tím, že je závadné, ale třeba se podobá videu, které již bylo algoritmy smazáno. Určitě si pamatujeme video-kauzy o darování bitcoinů nebo podvodné reklamy, v nichž vystupují osoby pod jménem vlivného člověka. Algoritmy YouTubu nejsou moc přesné a podle prohlášení produktového ředitele Neala Mohana je nahradí z části opětovná manuální kontrola.
V důsledku probíhající práce na vylepšení automatizovaných algoritmů video-server snížil o 80 % shlédnutí na obsah, který je poté odstraněn kvůli porušení zásad komunity. V kostce se za posledních 18 měsíců snížil počet zhlédnutí videí, které jsou později odstraněny. Nové algoritmy odstranily více jak dvojnásobek komentářů, které porušovaly zásady. Automatizovaně bylo odstraněno přes 100 000 videí a 17 000 kanálů na YouTubu.
Pozor, v tomto případě se nebavíme o systému Content ID, které má 99 % přesnost v odhalování porušení autorských práv. Jedná se o videa, která jakýmkoliv způsobem porušila podmínky komunity. Poslední informace ovšem mluví o tom, že YouTube za poslední tři měsíce muselo obnovit přes 160 tisíc videí.
Vysoká přesnost Content ID. Je lepší a lepší
Content ID se snaží chránit vlastnictví autora na základě zaslaného vzorku. Při nahrání každého videa se tak porovnávají stopy z databáze a v případě, že systém najde shodu, může dojít buďto k úplnému zablokování videa, k výzvě o odstranění stopy, případně ke ztrátě z příjmů z reklam, které pak putují na konto držitele práv. Žádný stroj ale není dokonalý, a tak se musí počítat i s drobnými chybami. Podle Googlu je přesnost jejich systému 99,7 procent, přičemž automatické kontroly probíhají u 99,5 % případů.
TIP na článek: 5 důvodů, proč být YouTuberem. Už máš kanál na videoserveru YouTube?
5 důvodů, proč být YouTuberem. Vlastní kanál na populárním videoserveru YouTube má dnes kde kdo. Lidé, kteří sem často chodí se dají rozdělit do tří skupin.
O zbylých 0,5 procent se stará lidská síla. Problémem Content ID budiž jeho uzavřenost. V tuto chvíli je jen málo způsobů, jak se dostat do databáze a chránit svoje díla. V případě zamítnutí tak zbývají dvě možnosti – využít služeb společností, které k němu přístup mají, nebo počkat, než Google zpřístupní verzi pro veřejnost.
TIP na článek: Algoritmy automatizovaně smažou na YouTube přes sto tisíc videí
YouTube pohání nové vylepšené algoritmy, které zachycují nemravná nebo škodlivá videa. Všichni dobře víme, že se na video-portálu občas objeví zavádějící nebo škodlivý obsah. YouTube se s tímto obsahem dalo do boje už před několika lety. Nový škodlivý obsah má ale problém – inzerenti budou spokojeni.