Software

Aplikace Tečka má výpadek. Co se stalo?

aplikace tecka pdf
Foto: ockodoc.mzcr.cz, Tag: Koronavirus

Tečka tečku za koronavirem příliš neudělala. V tomto týdnu se aplikace musela dokonce potýkat s výpadkem. Co ho způsobilo? K čemu došlo?

Tečka zobrazovala špatně očkovací certifikáty

Aplikace Tečka se využívá jako průkaz bezinfekčnosti. Umožňuje do chytrého telefonu nahrát jednoduchým způsobem certifikát o absolvovaném očkování nebo potvrzení o prodělané nemoci. K dnešnímu dni si ji stáhly už více než čtyři miliony Čechů.

V pondělí 22. listopadu byli někteří majitelé Tečky nepříjemně překvapeni. Přestal se jim totiž zobrazovat certifikát o očkování proti koronaviru, přestože očkovaní řádně byli.

Některým uživatelům se certifikát sice zobrazil, ale ukazoval se červeně, což značí jeho neplatnost. Platnost certifikátu však ve skutečnosti pochopitelně nevypršela, pouze se v aplikaci chybně zobrazila informace o jeho validitě.

Aplikace Tečka má výpadek. Co se stalo? (Foto: play.google.com)
Aplikace Tečka má výpadek. Co se stalo? (Foto: play.google.com)

Nastalou situaci pak vysvětloval mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Ten uvedl, že problém vznikl kvůli přenastavení parametrů. To si vynutila změna v uznávání certifikátů. Aktualizaci si vyžádalo definování nových epidemiologických pravidel 22. listopadu. Tento krok zároveň vyžadoval přenastavení větší množství technologických platforem a softwarových systémů.

Nefungoval ani systém ISIN a očkovací portál

Vysvětlení si mohli postižení uživatelé přečíst i na účtu Chytré karantény na Twitteru. Ten zároveň radil, jak problém opravit. Doporučená byla ruční aktualizace. To ale podle ohlasů ze sociálních sítí rozhodně ne každému majiteli aplikace pomohlo.

V pondělí byl navíc mimo provoz i web https://ocko.uzis.cz. Lidé si tak nemohli ani vytisknout certifikát v papírové podobě.

Mluvčí ministerstva však veřejnost ujistil, že šlo pouze o krátkodobý výpadek. Někteří uživatelé si však stěžovali na celodenní problémy. Ty navíc neměla jen Tečka. Výpadek postihl také čTečku či ISIN. Ten umožňuje testování na přítomnost koronaviru. Zdravotníci tak neměli ani možnost vypisovat žádanky o testy, zadávat očkování nebo si načíst údaje o pacientech.

K chybě se přiznala i Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT), která za aplikací stojí. Radu měli její zástupci podobnou: Proveďte aktualizaci.

Lidé nemohli s nefunkční Tečkou do restaurace

Ti, kterým certifikáty ani po aktualizaci nefungovaly, si na opětovnou funkčnost Tečky jednoduše počkali. To mohlo v některých případech trvat pouze pár minut, jiní uživatelé se však museli obrnit trpělivostí až na několik hodin. Výpadky se navíc dotkly i lidí, kteří jsou momentálně v zahraničí, jak uvedla ČTK.

Řada lidí kvůli tomu měla potíže, neboť nemohla prokázat vyžadovaným způsobem bezinfekčnost. Internet tak plnily rozezlené reakce lidí, kteří si například chtěli v daný den dojít do restaurace, ale obsluha je nekompromisně vykázala.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software