Kryptoměny

eToro delistuje kryptoměnu Cardano. Bojí se regulace

Foto: Cardano (ADA)
Foto: cardano.org, Tag: Cardano

Platforma eToro přikročila k zásadnímu opatření: Delistuje kryptoměnu Cardano. Proč a jaké dopady to bude mít?

Cardano končí na eToro

Známý americký broker přikročil k delistování kryptoměny Cardano pro americký trh. Učinit tak má nejpozději do konce letošního roku. Obdobně broker vyřadil také kryptoměnu Tron.

Tato situace je vyvolána obavami z regulačních zákonů. Jak oznámil samotný broker, projekty nejsou schopny naplnit kritéria regulátorů. O jaké konkrétní požadavky se jedná, to již v oficiálním vyjádření upřesněno dále nebylo.

cardano-web
eToro delistuje kryptoměnu Cardano (Foto: cardano.org)

Broker eToro není prvním, kdo se musel k něčemu podobnému uchýlit. Burza Kraken už pro uživatele z Velké Británie obdobně vyřadila Monero. Nátlaku se musela podvolit i burza Binance, která tak například v Kanadě příští rok definitivně přestane poskytovat své služby.

Prakticky tyto změny znamenají, že američtí obchodníci již od 26. prosince nebudou moci otevřít žádné pozice s tokeny ADA a TRX. Omezení zasáhne i staking. Uživatelé si budou moci naposledy odměny touto formou připsat 15. ledna 2022.

Delistování Cardana překvapilo eToro i kryptokomunitu

USA bude první zemí, které se nové opatření dotkne. Jedná se o poměrně překvapivý krok, protože Cardano nepatří ke kryptoměnám, které by se standardně ocitaly „v hledáčku“ regulačních autorit.

Ostatně již před několika měsíci Charles Hoskinson, zakladatel společnosti Cardano a také spoluzakladatel Etherea, oznámil, že jeho společnost spolupracuje s poskytovatelem blockchainových analýz Confirm, aby bylo garantováno, že kryptoměna funguje v souladu s finančními zákony, kupříkladu s předpisy proti praní špinavých peněz.

Samotní zástupci společnosti eToro uvedli, že jsou tímto krokem zklamáni a že platforma i nadále zůstává aktivním podporovatelem kryptoměnového ekosystému. Nemile překvapená byla i kryptokomunita. K delistování Cardana došlo poté, co naopak lucemburská burza BitStamp oznámila, že Cardano naopak zalistovat hodlá.

Kryptoměny jsou pod drobnohledem regulátorů

Opatření přichází v době, kterou lze bez nadsázky nazvat těžkými časy pro kryptoměny. Již na jaře obletěla svět zpráva, že Indie se chystá přikročit k zákazu kryptoměn. To nakonec nenastalo, neboť oběžník byl zneplatněn Nejvyšším soudem. Celá země se však i nadále nestaví ke kryptoměnám nikterak vstřícně.

Snahy o zvýšenou regulaci jsou problémem, se kterým se kryptoměnové platformy musejí potýkat prakticky neustále. Problém tkví zejména v tom, že většina kryptoměn je klasifikována jako komodity. Nevztahují se na ně tedy pravidla jako na cenné papíry. Ačkoli by měly, alespoň podle názoru předsedy Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států Garyho Genslera.

Co bude následovat a jak ovlivní aktuální dění trh? Vlna regulačních zásahů, která započala v roce 2017, již vyvolala 80% korekci cen kryptoměn a několikaletý bear market (medvědí trh, tedy pokles trhu), který trval až do doby, než obavy z inflace a institucionální přijetí přinesly během pandemie opět nová maxima. Predikovat další vývoj na základě této události je proto obtížné, chování kryptoměn je značně nevypočitatelné.

Někteří vidí v kryptoměnách v současné době mimořádně rizikové aktivum pro investory a varují před klesající poptávkou po nich. Stále intenzivněji se totiž hovoří i o ekologickém dopadu jejich těžby.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny