SoftwareZe světa IT

Apple Music začíná zítra ve 100 zemích světa

apple music radio 1
Beats One a inteligentní playlisty

Společnost z Cupertina představila svou hudební službu Apple Music. Ta by měla být konkurencí pro tolik populární Rdio, Deezer, Spotify a Google Play Music. Všechny tyto služby nabízí online streamování milionů skladeb z celého světa. Všechny umožňují použití zdarma, nebo s předplatným, které většinou nabídne přehrávání offline a hlavně použití bez reklam. Apple Music už je představená pár týdnů, ale zítra (30.6.2015) bude služba spuštěna zhruba ve stovce zemí po celém světě. Tato informace pochází z blogu Iana Rogerse, senior ředitele Apple Music a bývalého CEO společnosti Beats. Spuštění Apple Music proběhne společně s uvolněním nové verze iOS s číslem 8.4. Právě totiž aktualizace jablečného systému bude ke spuštění nové hudební služby nutná.

apple music_title

Streamování hudby, živé rádio Beats One a síť Connect

Služba se tedy na iPhony dostane s aktualizací na novou verzi iOS. Bude ji možné používat i na Macích a na PC a to prostřednictvím aplikace iTunes, které si také vyžádá aktualizaci. Apple se chlubí tím, že na podzim by měla hudební služba pod jeho křídly zamířit i na zařízení s Androidem a Apple TV. Na začátku dostane každý uživatel 3 měsíce zdarma. To nenabízí žádná ze zavedených služeb a může to způsobit velký odliv uživatelů od konkurence. Otázkou je, zda si Apple Music své snadno získané zákazníky udrží i po uplynutí zkušební lhůty.

Celá služba je totiž lehce zmatená, jelikož se v ní kombinují již stávající iTunes Store a iTunes Match. Po registraci do služby, bude hudební sbírka uživatele v iTunes porovnána s Apple Music, a co bude chybět, bude zálohováno do cloudu pro možnost streamu. Ten, kdo žádnou sbírku v iTunes nemá, bude moct, obdobně jako v Spotify, streamovat zhruba až 30 milionů skladeb. Vše se komplikuje ještě tím, že ne všechny skladby, dostupné v iTunes, jsou dostupné ke streamování skrze Apple Music. Vše záleží na hudebních vydavatelích, takže například Beatles nebudou k dispozici ke streamu ani zde.

Nebyl by to Apple, aby nenabídl něco, co konkurence nemá. V tomto případě je to rádio. Ostatní služby sice rádia také mají, ale né v tom pravém slova smyslu. Jedná se hlavně o stanici Beats One. Rádio bude mít živou redakci, vysílající z Londýna, New Yorku a LA. Vysílat bude 24 hodin denně a vše zaštiťuje DJ Zane Lowe známý z BBC. Kromě toho budou dostupné stejné stanice, jako už u hudebních služeb známe. Tedy inteligentní playlisty, vytvořené například podle žánrů, nebo nálad. U Apple Music, narozdíl od konkurence, by měli být playlisty sestavovány hudebními odborníky a ne algoritmem.

Třetí součástí celé služby bude jakási sociální síť. Ta by měla primárně sloužit ke komunikaci hudebníků a interpretů s fanoušky. Jmenuje se Connect a autoři skrze ní budou moci sdílet videa a ukázky svojí tvorby. Problémem je, že to už dávno dělají a to na Facebooku, Youtubu a Soundcloudu. Tam už mají vytvořené svoje fanouškovské základny, které pravidelně obsah odebírají. Proč by měli přecházet jinam? Je tedy možné, že na Connectu budou aktivní především ti umělci, kteří se podílí na propagaci služby, jako třeba Pharell Williams. Ti ostatní budou s trochou štěstí kopírovat obsah z výše zmíněných služeb.

Kolik to všechno bude stát? Základní tarif je 10 dolarů měsíčně, což je stejná cena, jako u konkurence. Apple tvrdí, že se snažil vyjednat nižší cenu, ale hudební vydavatelé to nedovolili. Dále je možné zvolit rodinné předplatné, které za 15 dolarů měsíčně nabídne službu v rámci iCloudu až pro šest členů rodiny. To je velice zajímavá nabídka a nese se v duchu filosofie Applu, který už představil Family Sharing pro sdílení zakoupených aplikací a dalšího obsahu.

Vyzkoušíte Apple Music na 3 měsíce, nebo nemáte důvod odcházet od vaší služby? Využijete v rodině společné předplatné? Napište nám do komentářů, jakou hudební služby používáte vy a jestli byste přešli pod Apple a sdílejte článek.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Dnes byla, jak se očekávalo, spuštěna služba Apple Music. U nás zaplatíte za individuální předplatné 165 kč/měsíc. Rodinný tarif stojí 245 korun měsíčně.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software