HardwareZe světa IT

Preview notebooku MacBook Pro 13 s Retina displejem

MacBook Pro 13 HL

Otázek je mnoho. Jaký je nový model 2015 s Retinou? Koupit Apple či ne? Nové notebooky nabídnou skvělý požítek, jak pracovní, tak multimediální. Není se čemu divit, Retina v horizontálním rozlišení 2 560 pixelů podává nádherně sytý a ultra-jemný obraz. Není tedy poznat, zda je na displeji realita (13,3″ Retina IPS displej), či se jedná jen o digitání video. Pozorovací úhel zobrazovače je na vysoké úhlové úrovni. To vše dělá z notebooku od Applu ten pravý stroj pro designery a webové návrháře.

MacBook Pro (MF839CZ/A) je pracovní a zároveň elegantní stroj, který nabídne za cenu kolem 35 tisíc korun luxus a výkon. Cena za notebook je v cenové kategorii hliníkových strojů o něco vyšší, ale za kvalitně zpracované šasi je nutné si připlatit. Už nikdy pak nebudete prahnout po notebooku, který je z plastu. Kov je vůči praktičnosti poměrně dobrý „kamarád“. Pokud však přinesete notebook z chladného prostředí, může jeho teplota dělat pár minut problémy na klíně. Vše má pro a proti, s Apple a řadou notebooků Pro však chybu neuděláte.

MacBook Pro 2015 Retina RE

MacBook Pro 2015 vládne kovem, který působí jako Ferrari mezi automobily

Co dostanu? V balení jen to nejnutnější

Stylový a luxusní notebook pro uživatele toužící po rychlém a spolehlivém pracovním nástroji v designovém provedení nabídne v krabici jen základ. Čekat můžeme jen notebook, nabíjecí adaptér, drobné brožury, mikroutěrku a samolepky. Výhodou napájecího kabelu je možnost ho použít, jak krátký (vidlice k adaptéru v krabici), tak klasicky dlouhý, jak jej známe z Windows notebooků. Nabíjecí konektor na těle MacBooku je magnetický, nelze jej tedy nedopatřením vytrhnout. Dobré řešení.

Vzhled je to, čím se nový MacBook Pro Retina může chlubit

Dílenské zprácování je na velmi vysoké úrovni. Je to samozřejmě znát i na dalších partiích notebooku. Klávesy s decentním zdvihem se přesně mačkají a není tak nutné řešit překliky či nedomáčknutí. Klávesnice je podsvícená. Na zadní straně logo Applu napájí pouze jas displeje, zadní reklama tak nebere z baterie potřebné miliampéry. Poměrně dobře vyřešené. Už vidím ty studentské americké filmy, kde loga ve školní lavici hrají prim. Samozřejmě, že se jedná o placenou reklamu.

Výkon je také přítomen, hlavní roli hraje Intel

Srdcem MacBooku je dvoujádrový procesor Intel Core i5, který je taktovaný na frekvenci 2,7 GHz. Pokud Pro s Retinou zatížíme více, než je zdrávo, aktuvuje se „turbo režim“ s taktem 3,1 GHz a podporou Hyperthreadingu. Pro operační data je připraveno 8GB RAM DDR3 s taktem 1 867 MHz. Grafická karta je integrovaná a využívá sdílenou pamět s operační. O hardwaru při běžné práci neslyšíte. Decentní hluk se ozve při plné akceleraci náročné hry.

Čip je označovaný jako Intel Iris Graphics 6100, sdíleno je pak 1536 MB. Data jsou uložena na 128GB SSD disku (v prodeji jsou i jiné varianty s větším úložištěm). Pro uživatele je dostupno cirka sto gigabajtů. Rozhraní: WiFi, Bluetooth 4.0, 2x USB 3.0, 2x Thunderbolt 2, Force Touch trackpad, čtečka SDXC karet, kamera a zmíněná podsvícená klávesnice. Baterie vydrží na jedno nabití cirka 9-10 hodin webového provozu, nabíjení pak trvá 2 hodiny (vestavěná 74,9 Wh lithium‑polymerová baterie).

Systémový software? Operační systém OS X El Capitan

To, co dělá Apple MacBook Pro tím, čím je. Operační systém je jedním z nejdůležitějších prvků celého zařízení. Svázanost Apple ekosystému je poté spjata se systémem iOS na mobilech. Rozepsanou SMS či rozepsaný mail je možné dopsat na zařízení, na kterém se prvotně nezačalo psát. Všechny úpravy se propíšou všemi zařízními, což efektitvně zkrátí čas při používání. Aktuálně je dostupná verze 10.11.2, která přináší změny a celkovou stabilitu operačního systému. Za zmínku také stojí gesta, která odbourají další čas se složitým překlikáváním obrazovek a prací v systému.

Závěr a celkové hodnocení notebooku s Retinou

Pokud vezmeme v potaz, že za zařízení utratíme přibližně 35 000 kurun, musíme být poměrně kritičtí a nesmíme Applu nechat vše projít. Displeji takřka nemáme co vytknout. Na funkci systému si nemůžeme stěžovat, vše reaguje jak má a za dobu používání nenastala chyba, která by nějakým způsobem ohrožovala funkcionalitu operačního systému. Za pochvalu taté stojí nový trackpad, jež nabízí Force Touch. Svým stiskem tak plně určíte, co přesně se bude dít. Nové weby v prohlížeči tak nemusíte navštívit, prostě se na ně podíváte pouze v náhledu. Za pochvalu také stojí softwarová výbava, MacBook Pro od Apple nabízí široké spektrum programů již v základu, není nutná další doinstalace. Nenáročný uživatel si plně vystačí.

Jste nad otázkou, zdali koupit nový laptop, z druhé ruky a nebo bazar? To vše si samozřejmě musíte nechat projít hlavou. Za mě osobně bych asi po bazarovém Pročku nešel, nový kus odbourá spoustu starostí s nefunkčností. Sice bude zařízení za plnou cenu, avšak bez problémů. Nikdy nevíte, jak s ním bylo zacházeno. Risk s nižší cenou se nemusí vyplatit.  Problémy s MacBookem Pro? A co jej třeba vyhrát v nějaké soutěži? Čekáte spíše na nové iPhony 7?

Tento článek neberte jako recenzi MacBooku Pro, jedná se o pohled na tento notebook. Všechny uvedené údaje patří verzi začátku roku 2015 (MF839CZ/A). Pokud máte nějaké dotazy k produktu, kontaktujte nás na naší facebookové stránce. Děkujeme také za sdílení.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

2 Comments

  1. Podle mě je 35k za notebook asi moc. Za ty peníze by se dal koupit asi 2x. Za kvalitu si připlatím, ale proč tolik? Asi bych ty peníze spíše investoval do svého zdraví.

    1. Za cca 5 let nejrozumnejsi komentar co jsem cetl.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware