Software

Apple představil nový iOS 8

apple logo sede final
Foto: apple.com, Tag: Apple

V San Franciscu se 2. června uskutečnila každoroční vývojářská konference Applu WWDC. Sice jsme se nedočkali žádných konkrétních informací ohledně nového iPhone 6, ale bylo toho dost řečeno o jeho novém systému iOS 8. Úvod konference začal Apple pochlubením se velkými čísly, za poslední rok se prodalo 130 miliónů iPhonů, přičemž 500 miliónů je celkové číslo prodaných iPhonů od uvedení prvního iPhone 2G v roce 2007.

To jsou vskutku neskutečná čísla a jen dokazují, jak velký zájem o iPhone je. Dále se Apple pochlubil tím, že iOS 7 má nyní nainstalováno 89% uživatelů, v Číně polovina zákazníků přešla na iPhone a bylo také připomenuto, že 99% malwaru se vyskytuje na mobilních zařízeních s operačním systémem Android.

iOS 8: Tim Cook se na WWDC pochlubil s novým iOS 8
Apple představil nový iOS 8

Interaktivní notifikace a oblíbené kontakty v multitaskingu

Asi největší novinkou jsou interaktivní notifikace. Ty vám umožní reagovat na notifikace okamžitě ze zamčené obrazovky. To znamená, že můžete ihned odpovědět na textovou zprávu, aniž by jste museli otevřít aplikaci Zprávy. Můžete dát komentář nebo palec nahoru k příspěveku na Facebooku, na kterém jste označeni nebo přijmout pozvání na událost. To vše ihned ze zamčené plochy. Dále přibudou widgety aplikací v notifikační liště. V multitaskingu přibyly nově oblíbené kontakty, které lze přidávat a odebírat v nastavení.

Klávesnice třetí strany a QuickType

Novinkou je funkce „QuickType“ pro klávesnici iOS 8, ta nám nabízí našeptávání slov při psaní textu. Je to velice obdobný princip, který známe u zařízení s operačním systémem Android. QuickType se bude učit z vašich předešlých konverzací a z těch vyhodnotí, co vám má našeptat. Teď ale ta smutná zpráva, QuickType je zatím oznámen jen pro 10 jazyků (angličtina, portugalština, italština, čínština, francouzština, němčina, japonština, španělština a thajština), ale čeština ani slovenština zatím není oznámená.

Další novinkou je podpora klávesnic třetí strany (čili od jiných vývojářů než Apple sám). Apple demonstroval něco, co vypadalo podobně jako populární Swype na iOS 8. Klávesnice třetí strany se daly stáhnout z App Storu už dříve, ale nefungovaly v celém iOSu, tak jak by měly.

iMessage zase o kus lepší

Novinkou je přidávání audio a video nahrávek do konverzací a nové možnosti nastavení skupinových konverzací jako je „Nerušit“, změna názvu konverzace, přidání/odebrání účastníků nebo sdílení vaší momentální polohy. Vkládání audio a video nahrávek je velice snadné, v pravém dolní rohu je malé tlačítko, které vyvolá menu, ve kterém si zvolíte jestli chcete poslat audio či video záznam. Ostatním stačí pouze stisknout „Play“ nebo přiložit iPhone k uchu a nahrávka se sama spustí.

iOS 8 iMessage

Diktování textu i v češtině

Přestože se Siri naučila 22 nových jazyků ze všech koutů světa, češtinu ani slovenštinu stále nehledejte. Zkrátka a dobře musíme opět zůstat u pouhého doufání, že jednou Siri bude kompatibilní i s naším jazykem. Co ovšem nadchne nejednoho řidiče je diktování textu, to zcela bez jakýchkoliv problému funguje v českém i slovenském jazyce. Je určitě pěkné vidět, že Apple alespoň trochu myslí i na relativně malé země jako je ta naše.

Velice zajímavou novinkou je Rodinné sdílení, které umožní hlavě rodiny sledovat, kde se například právě nachází jeho potomek, nebo se vás vaše ratolest může dotázat, zda-li mu koupíte danou aplikaci. Také byla potvrzena aplikace Healthbook, o které jsme vás informovali již v jednom z našich článků. Byla také představena nová API HomeKit, ta vám umožní ovládat v budoucnu celý váš dům/byt. To znamená, že přes váš iPhone/iPad budete moci sledovat a ovládat zámky, kamery, světla, zásuvky, dveře atd. Také představa spolupráce Siri s HomeKitem, kdy by stačilo Siri jen říct, že jdete spát a ve vašem domě by se zamkly dveře, zhasly světla a spustil se alarm, ve mě vyvolává veliké nadšení.

Dále byly uvedeny už spíše novinky menšího rázu, jako podpora Frostbite Enginu od EA, vylepšení App Storu o bundly (více aplikací/her v jednom balíčku za výhodnou cenu), beta verze aplikací, rozsáhlejší úprava fotek přímo v iOS, vylepšení pro prohlížeč iPadu a další drobnější úpravy.

na iPhone 4 si už iOS 8 nenainstalujete

S podporou se bohužel musí rozloučit velice úspěšný iPhone 4, ten ale dostal ještě poslední aktualizaci, která vylaďuje iOS 7 k maximální spokojenosti. Nadále tedy bude dostupná podpora pro iPhone 4S a novější zařízení. Nový iOS dorazí na vaše zařízení během podzimu letošního roku, ale odvážní si ho mohou již teď stáhnout ve vývojářské verzi s označením „Beta 1„.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Perfektní nový iOS, ale rozhodně mi nepříjde revoluční.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software