Kryptoměny

Bitcoin a kryptoměny všeobecně jsou pro banky rizikové: Fio banka

bitcoin logo final
Foto: freebit.cz, Tag: Bitcoin

Kryptoměny jsou pro naše banky jako řidiči Uberu pro české taxikáře. Jedná se o konkurenci, ale zdravou. Zaznamenali jsme na toto téma jednu otázku, a to přesně u české Fio banky. Ano, u té, kde se Milošův účet proměnil na chat a burzu. Jeden ze zákazníků české Fio vznesl dotaz ohledně kryptoměn všeobecně, zda banka nebude blokovat příchozí a odchozí bankovní převody.

Celé znění včetně screenshotu najdete pod těmito řádky. Podle informací se může zdát, že banky o této hrozbě začínají stále více uvažovat a může se do budoucna stát, že zakročí pro svůj prospěch. Mohou nám diktovat, kam nemůžeme posílat své peníze a naopak? Dočkáme se stornování bankovní platby nebo odklonění na technický účet? Problematika bude asi větší, než se může zdát.

Bitcoin a kryptoměny všeobecně jsou pro banky rizikové: FIO banka
Bitcoin a kryptoměny všeobecně jsou pro banky rizikové: FIO banka

“Jakou politiku FIO plánuje do budoucna k různým směnárnám a burzám s krypto měnami? Bude možné provádět a přijímat platby z/do směnáren a burz nebo budete platby blokovat jako některé jiné banky? Myslím tím samozřejmě platby v klasické FIAT měně”, vznesl dotaz na Facebooku pan Jakub Kočí.

“Dobrý den Jakube, Bitcoiny jsou z pohledy banky rizikovou záležitostí, často slouží k legalizaci výnosů z trestné činnosti. Přesto v současné době plošně nezamítáme transakce do bitcoinových směnáren, ani nerušíme klientům účty. Všechny takové transakce jsou ale monitorovány a může se stát, že i u nás dojde k blokaci konkrétní transakce. Jaký bude náš postoj v budoucnu, a jestli se případně změní, nyní nedokážeme komentovat. Pěkný den”, dodává podpora Facebookového účtu Fio.

Krypto-ryziko je velké, jak se k tomu postaví banky?

Peníze vydává Česká národní banka. Česká národní banka (ČNB) je centrální banka České republiky a orgán, který vykonává dohled nad finančním trhem v zemi. Národní banka je právnickou osobou veřejného práva se sídlem v Praze. Jsou jí svěřeny kompetence správního úřadu v rozsahu stanoveném zákonem, sama ale správním úřadem není. Hospodaří samostatně s vlastním majetkem.

Do její činnosti lze zasahovat pouze na základě zákona. Česká národní banka má monopolní právo vydávat bankovky a mince včetně mincí pamětních. Dbá o plynulý a hospodárný peněžní oběh, spravuje zásoby peněz, stahuje z oběhu a ničí opotřebované bankovky a mince a vyměňuje poškozené peníze za nové. Zajišťuje technickou a uměleckou přípravu platidel, jejich výrobu a dodávky – zdroj Wikipedie.

Pokud si informace vezmeme v souvislosti s tímto videem od Bitcoinu, máme na stole průlomový bitcoino-bankovní problém. Jelikož se může stát, že se Bitcoin stane veřejným platidlem, banky, potažmo stát přijde o finance, potažmo o hodnotu financí. Z BTC se může stát zlato s vysokým krytím ze strany samotných uživatelů této kryptosítě. Můžeme se těšit na zásahy do osobních účtů nebo monitoringu bankovních transakcí?

Zvykněte si na to, že všechny peníze co máte jsou jenom zapůjčené od emitenta (potažmo od státu) , který je vám může kdykoliv sebrat, zrušit nebo znehodnotit. A tak je to i s ostatním majetkem co máte nebo co je horší s právem na sebeobranu. Pokud je vyjímečná situace (válka) stát vám sebere i život. Viz. Ukrajina, abych nechodil daleko. Jinak Fio jsem musel poslat vysvětlovací dopis co dělám za transakce, jak jsem k tomu přišel a zatím dávají pokoj. Ovšem jsem určitě monitorovaný,“ z diskuze.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny